Reforma WPR została przyjęta 503 głosami, przeciw było 87, przy 13 wstrzymujących się od głosu.

Jak podano w komunikacie po obradach, nowe przepisy umożliwią wszystkim uznanym organizacjom rolniczym planowanie produkcji oraz negocjowanie kontraktów dostaw, w imieniu swoich członków, w ramach przepisów UE o konkurencji. Dotychczas negocjacje zbiorowe dopuszczano tylko w nielicznych sektorach, dla produktów takich jak: mleko, oliwa z oliwek, wołowina czy zboża.

Uznano też,  że potrzebne są skuteczniejsze narzędzia ochrony przed niestabilnością rynków oraz ryzykiem, takim jak złe warunki klimatyczne, szkodniki lub choroby bydła. „Mechanizmy stabilizujące dochód rolników będą lepiej dopasowane do ich potrzeb, włącznie ze wzrostem odszkodowań związanych z ubezpieczeniem zbiorów, zwierząt oraz roślin oraz poprzez wspólne fundusze należące do rolników. Komisja Europejska będzie w stanie szybciej reagować na kryzys przy pomocy nadzwyczajnych środków wsparcia dla rolników” - podano.

Państwa członkowskie otrzymają większą elastyczność w definiowaniu „rolnika czynnego zawodowo”, tj. osoby uprawnionej do otrzymywania unijnych dotacji rolnych. Będą również w stanie znacząco podnieść dodatki dla młodych rolników, od 25% do 50% ich podstawowej płatności na pierwsze 25-90 hektarów, aby zachęcić ich do pozostania w starzejącym się sektorze.

Aktualizacja unijnych przepisów dotyczących rolnictwa musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Radę UE przed jej wejściem w życie w dniu 1 stycznia 2018 r.

Więcej: UE wzmocni rolę organizacji w negocjowaniu cen dla rolników?

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!