Jak informuje miejscowe radio Biper, rolnicy z całej okolicy czekali na podwórku u rolnika na przyjazd ekipy utylizacyjnej. Ta, z pełnym wyposażeniem, przybyła do gospodarstwa, aby „bioasekuracyjnie” wybić ok. 70 zdrowych świń, w tym kilka prośnych loch.

Weterynarze przyjechali z policją, ale nawet apele komendanta powiatowego, który prosił o rozejście się i umożliwienie weterynarzom przeprowadzenia zaplanowanych działań, nie wpłynęły na decyzję rolników.

Ostatecznie uboju nie przeprowadzono.

Jak się dowiadujemy, 19 września w Białej Podlaskiej odbędzie się spotkanie z wiceministrem rolnictwa Jackiem Boguckim, głównym lekarzem weterynarii Pawłem Niemczukiem oraz dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynarii i Państwowego Instytutu Badawczego Krzysztofem Niemczukiem. "Głównym tematem będzie przekazanie informacji dotyczących działań rządu w sprawie zwalczania ASF oraz łagodzenia negatywnych skutków dla rolników. Również przekazane będą informacje o przyszłości hodowli na terenie powiatu bialskiego z ogniskami afrykańskiego pomoru świń" - zapowiadają organizatorzy. 

Oto film Radia Biper, nagrany dzień przed zapowiadanym wybiciem świń:

Rudniki: Na dzień przed egzekucją

 Zobacz też:

Udało się przekonać powiatowego lekarza weterynarii aby odroczył swoją decyzję dotyczącą uboju zdrowych świń w gospodarstwie w Rudnikach gm. Międzyrzec Podlaski (źródło: Radio Biper).  

Więcej o „uboju bioasekuracyjnym”: 

Jaki jest „ubój bioasekuracyjny”?

 

Więcej o wydarzeniach w Rudnikach:

Rudniki: Za taką bioasekurację dziękujemy

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!