PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnicy z Podlasia: Weterynarzom dziękujemy

Rolnicy z Podlasia: Weterynarzom dziękujemy W gospodarstwie w Rudnikach; fot. Radio Biper

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 17-09-2017 12:12

Tagi:

Wczoraj w Rudnikach, gm. Międzyrzec Podlaski, pow. Biała Podlaska, rolnicy zebrali się i nie pozwolili wybić zdrowych świń w jednym z gospodarstw.Jak informuje miejscowe radio Biper, rolnicy z całej okolicy czekali na podwórku u rolnika na przyjazd ekipy utylizacyjnej. Ta, z pełnym wyposażeniem, przybyła do gospodarstwa, aby „bioasekuracyjnie” wybić ok. 70 zdrowych świń, w tym kilka prośnych loch.

Weterynarze przyjechali z policją, ale nawet apele komendanta powiatowego, który prosił o rozejście się i umożliwienie weterynarzom przeprowadzenia zaplanowanych działań, nie wpłynęły na decyzję rolników.

Ostatecznie uboju nie przeprowadzono.

Jak się dowiadujemy, 19 września w Białej Podlaskiej odbędzie się spotkanie z wiceministrem rolnictwa Jackiem Boguckim, głównym lekarzem weterynarii Pawłem Niemczukiem oraz dyrektorem Państwowego Instytutu Weterynarii i Państwowego Instytutu Badawczego Krzysztofem Niemczukiem. "Głównym tematem będzie przekazanie informacji dotyczących działań rządu w sprawie zwalczania ASF oraz łagodzenia negatywnych skutków dla rolników. Również przekazane będą informacje o przyszłości hodowli na terenie powiatu bialskiego z ogniskami afrykańskiego pomoru świń" - zapowiadają organizatorzy. 

Oto film Radia Biper, nagrany dzień przed zapowiadanym wybiciem świń:

Rudniki: Na dzień przed egzekucją

 Zobacz też:

Udało się przekonać powiatowego lekarza weterynarii aby odroczył swoją decyzję dotyczącą uboju zdrowych świń w gospodarstwie w Rudnikach gm. Międzyrzec Podlaski (źródło: Radio Biper).  

Więcej o „uboju bioasekuracyjnym”: 

Jaki jest „ubój bioasekuracyjny”?

 

Więcej o wydarzeniach w Rudnikach:

Rudniki: Za taką bioasekurację dziękujemy

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (46)

 • zbych60 2017-09-26 14:04:58
  A gdzie zezowaty tak 2 lata temu darł ryja prowadził traktory na warszawę teraz (...) siedzi cicho dostał posadkę od pisdrutow i jest dobrze dzików fuul świnie. Się wybija a chlopki cicho siedzą po prostu nowa zmiana. Ich tak zauro
 • Polak 2017-09-22 15:13:15
  Tylko czego wokol ogniska nie wybija wszystkich dzikow np w promieniu 50 km a swinie wybijaja chociaz one sie nie przemieszczaja.
  Szopka a nie walka z asf
 • obserwer 2017-09-20 13:22:12
  Nie jestem stroną ale obserwując dyskusję na ten temat w głowę zachodzę jakim to sposobem dziki zarażają świnie!? A nie było to czasem tak że jakiś ptak przyniósł do jakiegoś chlewa zarazek, kilka świntuchów padło a właściciel " z oszczędności " - słynnej zresztą - postanowił padłe sztuki "zutylizować" w lesie. No i się zaczęło. Ten wielki krzyk jak to dziki winne roznoszeniu choroby jest zasłoną nieprofesjonalnego zachowania się producentów tychże świntuchów. Nie? A może po nocach zarażone dziki przychodzą zarażać zdrowe świnki w chlewikach? No jak to możliwe?
  Poczytajcie sobie w jaki sposób Holandia załatwiła sprawę ASF-u u siebie. Tylko u nas nie ma decydentów z j#jami by to podobnie zrobić.
 • Mistrz 2017-09-19 23:52:40
  12345 najwyraźniej nie czytasz tego, co tutaj zamieszczasz, bo złapałbyś się za głowę. Samorząd jest od tego, bo i Rolnicy wybierają samorządowców, a po ostatnich wyborach to chłopcy z koniczynką w klapie mają bezwzględną większość, i co, i nic, siedzą za biurkiem i psioczą na Dobrą Zmianę, tęsknią za Tuskiem.
  Zdarzenie z lutego 2014 było szeroko podawane do publicznej wiadomości, gdyż wcześniej PO i PSL sprawę bagatelizował. Dopiero gdy z UE otrzymali rozkaz to ruszyli się niechętnie do sprawdzana padłej zwierzyny na obecność wirusa. A co ma siedzieć i być głośny w TVN, tak jak swego czasu Sawicki praktykował, dziecino to że go w TVN nie widać lub innych Na temat, nie znaczy że posada zamknęła mu usta. Nie każdy działa przy blasku fleszy jak Sawicki i mówi o dobrobycie wsi która jest tylko teoretyczna. A za PO i PSl było na czas, jeśli tak, to przyznaj się do kogo wnioski kierowałaś, a może to taka nadzwyczajna kasta pośród rolników.
 • Mistrz 2017-09-19 23:42:46
  hodowca ze strefy problem przybrał na sile, rząd nie tylko ten kłopot musi rozwikłać, jeśli ty do swojego mienia nie przykładasz nalezytego starania, to rząd nie będzie cie prowadzil za rączkę. Z Platforma i PSL próbowałeś rozmawiać, gdy wirus był do opanowania, teraz to krzyki na nic się zdadzą, jest problem który powstał za rządów PO i PSL.
 • Mistrz 2017-09-19 23:34:52
  hodowca ze strefy, gorszy w propagandzie sukcesu, to ze PSL podpierał się łokciami na stole, a pod stołem loda kręci nie wiedziałes, teraz po czasie sie z ręko w nocniku ocknąłeś i twierdzisz że to rząd PiS za wszystko ponosi odpowiedzialność.
 • Hubert 2017-09-18 11:28:48
  wybić świnie w Polsce taka jest polityka zachodu, a po mięso na schabowego do Niemiec.
  rząd zamiast likwidować małe gospodarstwa powinien je wspierać (w kampanii mówili, że tak będzie) strefa strefą trzeba myśleć co będzie za rok, dojdzie do Wisły, czy dalej? wsparcie powinno być już szerzej rozpowszechnione niż strefa żółta.
  dzik jest w stanie pokonać dziennie odległość do 50 km
 • koi 2017-09-18 11:00:07
  czyli WIDŁY i KOSY NA SZTORC , tylko tak ktoś zacznie mysleć o rolnikach ,,,,,,,,,,
 • ania 2017-09-18 10:39:03
  Za powstałą sytuację winę ponosi pokomunistyczna kastowa pozostałość jaką jest PZŁ i rozmydlona odpowiedzialność między państwo i koła łowieckie. Jeśli prowadzi politykę, odpowiada, zarządza dwóch, to znaczy, że nikt , bo interes każdego z nich jest odmienny.
  Celem kasty wybrańców jest jak najwięcej zwierzyny, jak najmniej odpowiedzialności, dużo darmowego mięsa i przedniej zabawy. Władze opanowane przez lobby myśliwskiej kasty tworzą pozory działania wybijając świninie i chroniąc dzika, a przecież każdy de,bil wie, że ASF roznoszą dziki, a świnie i hodowcy są tylko tego ofiarami.
 • łazarz 2017-09-18 09:16:45
  Całe zło powstaje w wyniku niespójności prawa . Zwierzyna niby jest własnością Skarbu
  Państwa .Pieniądze za zabitą i odstawioną do skupów otrzymują myśliwi i oni niby mają płacić za szkody .ASF właśnie roznoszą dziki będące własnością SP .Zwierzyna wałęsa się po polach i czyni szkody niejako w majestacie prawa ,istny cyrk .
  Na dzisiaj za część szkód powinni płacić myśliwi z pieniędzy otrzymanych ze skupu ,za część
  pozostawioną na reprodukcję ,w niby stanie wolnym powinien płacić Skarb Państwa.
  Za ASF zaś ,powinna płacić weterynaria i stałaby się jasność.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!