PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rolnik będzie mógł zatrudnić pomocnika

Rolnik będzie mógł zatrudnić pomocnika Fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 02-11-2017 13:04

Tagi:

Rolnik zawrze umowę o pomocy przy zbiorach i ubezpieczy swojego pomocnika. Ważne zmiany zaplanowano też w przepisach dotyczących Rady Rolników i Funduszu Składkowego.Zwiększone zapotrzebowanie na pracę ręczną, w konsekwencji zwiększenie intensywności prac przy zbiorach w krótkich okresach powoduje, że  plantatorzy owoców i warzyw potrzebują w trakcie dojrzewania owoców i warzyw znacznej liczby osób do pomocy przy zbiorach.  Dotąd przy pracach w rolnictwie powszechne było stosowanie umów o dzieło, które nie przystają do charakteru pracy osób zatrudnionych przy zbiorach i nie są  oskładkowane – zauważa minister rolnictwa i proponuje zmianę.

Przygotowany projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw ma na celu uregulowanie kwestii związanych z zabezpieczeniem społecznym pomocników rolnika przy zbiorach w gospodarstwie rolnym poprzez określenie nowego rodzaju umowy cywilno-prawnej o pomocy przy zbiorach w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dodatkowo zostały przygotowane zmiany w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego i podatku dochodowego od osób fizycznych, które będą się odnosić do pomocników rolnika.

Projektowana ustawa zakłada, że podstawą świadczenia pomocy będzie umowa o pomocy przy zbiorach zawarta pomiędzy rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne a osobą świadczącą pomoc przy zbiorach, zwaną pomocnikiem. Świadczenie pomocy przy zbiorach będzie świadczeniem odpłatnym.

Umowa o pomocy przy zbiorach będzie stosowana w przypadku pomocy świadczonej przy zbiorach, która obejmuje czynności bezpośrednio związane ze zbiorem owoców i warzyw oraz późniejszym ich sortowaniem i przygotowaniem do sprzedaży.

Umowa o pomocy przy zbiorach będzie zawierana na okres nie dłuższy niż 90 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Pomocnikami rolnika mogą być również osoby przebywające na terytorium RP na podstawie zezwolenia na pracę - przewidziano.

Pomocnik rolnika będzie uprawniony do jednorazowego odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego.

Rolnik zobowiązany będzie do opłacania za niego składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. „Pomocnik rolnika będzie podlegał temu ubezpieczeniu tylko przez okres 90 dni w roku kalendarzowym, a zatem okres opłacania składki na to ubezpieczenie będzie krótki, a ryzyko ulegnięcia wypadkowi proporcjonalnie większe w stosunku do osób stale pracujących w gospodarstwie rolnym, chociażby ze względu na brak doświadczenia w tym zakresie. Z tego względu wysokość składki będzie odpowiadać trzykrotności kwoty ustalonej w sposób określony w art. 7 ust. 3, przy takim samym zakresie przysługujących świadczeń z tego ubezpieczenia. Składka będzie opłacana jednorazowo za cały okres trwania umowy o pomocy przy zbiorach” – podano w uzasadnieniu.

Rolnicy za pomocników będą opłacali składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości takiej, jaka jest przewidziana za domowników rolników prowadzących działalność wyłącznie w zakresie działów specjalnych („Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne domowników rolników prowadzących działalność wyłącznie w zakresie działów specjalnych oraz pomocników rolników stanowi kwota 33,4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Składka od nowej podstawy wymiaru obowiązuje od dnia 1 kwietnia danego roku” – podano; obecnie to 132 zł). Razem wysokość przyjętych w ten sposób obu składek (ryczałtu) w 2017 r. wynosiłaby 174 zł miesięcznie - podaje MRiRW.

Do wynagrodzenia pomocników rolnika  nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Przygotowano też przepisy związane z opodatkowaniem dochodów pomocnika rolnika. Zgodnie z proponowanymi przepisami pomocnik rolnika będzie miał obowiązek sporządzenia informacji o przychodach z tytułu przedmiotowej umowy na formularzu według wzoru PIT-8C i przesłania ich do urzędu skarbowego w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego

W ocenie skutków regulacji podano, że projekt dotyczy ok. 500 000 pracowników sezonowych.

Dochody przewidziano w wysokości 19,3 mln zł rocznie, wydatki - 46,1 mln zł rocznie.

Ponadto podano, że projektowana regulacja może przyczynić się do większej ochrony polskiego rynku pracy. „W znacznym stopniu ograniczy stosowanie umów o dzieło, które nie przystają do charakteru pracy osób zatrudnionych przy zbiorach” – taki wpływ nowego uregulowania na rynek pracy przewidziano.

Ponadto zaplanowano ważne zmiany dotyczące Rady Rolników.

Jeżeli o odwołanie członka Rady wystąpiła organizacja zgłaszająca, minister właściwy do spraw rozwoju wsi ma mieć fakultatywną możliwość podjęcia decyzji o odwołaniu. Może też – a nie musi - odwołać członka, po zasięgnięciu opinii Rady Rolników, jeżeli bez usprawiedliwionych przyczyn nie bierze on udziału w pracach Rady Rolników, w okresie czterech kolejnych posiedzeń plenarnych lub jeżeli zachodzą istotne przeszkody w jego dalszym udziale w pracach Rady Rolników.

Proponuje się dodać nowy przepis, że ze środków funduszu składkowego mogą być wspierane zadania o charakterze pożytku publicznego na rzecz ubezpieczonych oraz członków ich rodzin w zakresie ochrony i promocji zdrowia, działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym, wypoczynku dzieci i młodzieży, ratownictwa i ochrony ludności, zapobiegania wypadkom i nieszczęśliwym zdarzeniom w gospodarstwie rolnym, rehabilitacji leczniczej o charakterze prewencyjnym i restytucyjnym oraz pomocy w zakresie likwidacji szkód zaistniałych w gospodarstwach rolnych w wyniku klęsk żywiołowych i innych sytuacji kryzysowych. Wsparcie udzielne będzie przez Prezesa KRUS, Dotychczas zasady wydatkowania tych środków regulowane były jedynie w statucie Funduszu Składkowego.

Na potrzebę zmiany przepisów w tym zakresie dawno wskazała NIK.

Więcej: Dzieci lepsze i gorsze?

Wspieranie tych wyżej wymienionych działań odbywać się będzie w trybie i na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Ze środków funduszu składkowego będą mogły być współfinansowane programy zdrowotne i programy polityki zdrowotnej, polegające na profilaktyce chorób, w tym chorób zawodowych w rolnictwie, dla ubezpieczonych i świadczeniobiorców oraz członków ich rodzin. Programy te mogą być realizowane przez m.in. instytuty badawcze. Fundusz składkowy może finansować ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków na rzecz ubezpieczonych i świadczeniobiorców oraz członków ich rodzin, np. ubezpieczenie dla dzieci rolników do 16 roku życia - przewidziano.

Po wejściu w życie proponowanych rozwiązań powstanie szereg nowych zadań, których dotychczas na rzecz Funduszu Składkowego nie realizowali pracownicy KRUS – zauważono i w związku z tym zaproponowano wprowadzenie stałego mechanizmu finansowania funduszu motywacyjnego ze środków Funduszu Składkowego w ramach odpisu na fundusz administracyjny, co umożliwi dodatkowe wynagrodzenie pracowników Kasy. Prezes Kasy, w porozumieniu z Radą Rolników, może tworzyć fundusz motywacyjny w ramach odpisu na fundusz administracyjny, naliczanego z funduszu składkowego, ustalając wysokość środków tego funduszu w danym roku kalendarzowym w wysokości nie niższej niż 4% planowanych wydatków funduszu składkowego – zaplanowano.

Na zgłoszenie uwag do projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw jest 30 dni.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (11)

 • Figaro 2017-11-03 12:47:18
  Tee miastowiec chyba nie chcesz nam wmówić hipokryto że jak fachura przychodzi remontować twój sracz i cały wychodek to wystawia ci fakturę a ty stoisz mu nad głową i go pomagasz o doliczenie podatku dochodowego i vat? Nie rozśmieszaj ludzi
 • Miasto 2017-11-03 11:42:37
  99% usług na wsi to lewizny i okradanie panstwa
 • Robert 2017-11-03 11:29:39
  A co wy myśleliście że jak nastanie PiS to zaraz będzie super, żadna jeszcze partia w Polsce nie zrobiła nic co było by z pożytkiem dla nas. Dopóki będzie tak że partie mają prawo wyborach a nie zwykły obywatel co chce coś zmienić na dobre, to zawsze kolesie będą się dobrze mieli a my mamy za**lać, Pierw trzeba zmienić prawo, zapisy itp.. bo jak na razie podatek goni podatek za chwilę będzie za to że w ogóle oni w rządzie są
 • pies ogrodnika 2017-11-03 11:00:25
  No i całe polskie sadownictwo poszło w pis....du.
 • Prawdziwy bamber 2017-11-03 10:13:56
  zatrudnię w gospodarstwie rolnym mężczyznę do 30 r. życia, wzrost co najmniej 175 cm, co najmniej dobrej budowy ciała, wymagania: znajomość j. angielskiego w stopniu komunikatywnym, 5 lat doświadczenia w pracy etatowej, wykształcenie co najmniej inżynier rolnictwa lub pokrewne. Zakres obowiązków: praca przy blondynkach - karminie, sprzątanie, pomiary przyrostu. Wynagrodzenie: 5 zeta za godzinę plus premia uznaniowa.
 • byzmesmen 2017-11-03 09:08:23
  @ukrainiec a co mnie to obchodzi wole calosc zaplacic i niech sobie z kasa robi co chce bez posrednictwa panstwa
 • ukrainiec 2017-11-03 05:35:51
  Tylko ciekawe gdy by się komuś coś stało jakbyście płacili za szpital??
 • byzmesmen 2017-11-02 23:00:27
  ja tam wole bez umowy place za calosc nie pytam sie co zrobi z kasa i mam wszystko gdzies
 • gruby 2017-11-02 22:38:35
  potrzeba 3 stron artykułu żeby opisać rolę najemnego parobka... i gdzie ta zmiana ? dobra ?
 • lolo 2017-11-02 21:43:47
  to dalej wole umowe o dzielo :)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE
FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!