Ustawa, którą chcemy zmienić, była skandalicznie prowadzona w poprzednim Sejmie – nie było nawet wiadomo, kto jest autorem wprowadzanych zmian – tak poseł Krzysztof Ardanowski prezentował projekt ustawy mającej wstrzymać z 1 stycznia do 1 maja 2016 r. wejście w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Jak mówił, oczekiwania wobec ustawy są rozbieżne, ale procedowanie przyjętej miało aspekt polityczny, przedwyborczy. Brakowało nawet stanowiska rządu do tej ustawy. Wiele spraw w ustawie budzi wątpliwości. Jeżeli ta ustawa ma spełniać walory regulacji obrotu ziemią na wiele lat, gwarantować zabezpieczenie przed wykupem – trzeba ją napisać na nowo. Dlatego grupa posłów zgłasza – na prośbę ministerstwa rolnictwa – projekt ustawy wydłużający termin wejścia w życie ustawy, nad której zmianą trwają teraz intensywne prace w resorcie - mówił Ardanowski.

Były minister Marek Sawicki wyraził rozczarowanie brakiem nowego projektu regulującego sprzedaż ziemi. Dajemy 4 miesiące byłym właścicielom i ich spadkobiercom na wykupienie ziemi – mówił, wskazując, że ten sposób nabycia ma charakter przestępczy. Zapowiedź memorandum sprzedaży ziemi na 5 lat to naruszenie interesu małych gospodarstw rodzinnych – ocenił były minister.

Notariusze wstrzymali realizację sprzedaży, nową ustawę określają jako regulującą to, jak polski rolnik ma nie kupić polskiej ziemi – mówili posłowie w debacie. Cztery miesiące to czas niezbędny dla przygotowania nowego dobrego projektu – wskazywali.

Obecna ustawa to ustawa o rozstroju, a nie o ustroju rolnym -  mówił natomiast Gabriel Janowski.

Wiceminister Zbigniew Babalski odpowiedział byłemu ministrowi Markowi Sawickiemu, że PiS dysponuje projektem, ale analizuje jeszcze zgłaszane uwagi obywateli. Byli właściciele nieruchomości, których zawiadomiono o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży, mogliby teraz dochodzić swoich praw przed sądem – nie można więc wstrzymać rozpoczętego procesu sprzedaży na ich rzecz. Dzierżawa będzie formą podstawową gospodarowania ziemią w Polsce – zadeklarował. Nowa ustawa będzie wkrótce – idziemy w kierunku nowej ustawy, a nie nowelizacji – mówił wiceminister.

KRiRW ostatecznie opowiedziała się za przyjęciem projektu ustawy, która mówi o wstrzymaniu wejścia w życie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (przyjętej 5 sierpnia 2015 r.) do 1 maja 2016 r. – za było 12 posłów, przeciw - 2 , nikt się nie wstrzymał.

Podobał się artykuł? Podziel się!