PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

RPO: Dopłaty do materiału siewnego w 2015 r. obniżone niedopuszczalnie

RPO: Dopłaty do materiału siewnego w 2015 r. obniżone niedopuszczalnie Dopłaty muszą być równe dla wszystkich składających wniosek w tym samym czasie; fot. Piotr Waniorek

Zmiany w przepisach dotyczących zasad i stawek udzielanej rolnikom pomocy? Owszem, ale nie za często i nie w trakcie okresu składania wniosków – podnosi Rzecznik Praw Obywatelskich w kolejnym już skierowanym do ministra rolnictwa wystąpieniu dotyczącym dopłat do materiału siewnego.W 2015 roku zmniejszono stawki pomocy już w trakcie naboru wniosków o dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego.

Więcej: Zmaleją dopłaty do materiału siewnego 

Ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zauważyła w wystąpieniu skierowanym do ówczesnego ministra rolnictwa Marka Sawickiego, że wysokość dopłat wypłacanych w tym samym roku z tej samej puli środków będzie zróżnicowana ze względu na moment wydania decyzji w sprawie udzielenia tego rodzaju pomocy – co jest niedopuszczalne.

Więcej: Wiosenne zmniejszenie stawek za materiał siewny niezgodne z prawem?

I – jak się okazuje – problem pozostał do dziś niewyjaśniony, a pisma krążą. Właśnie po raz kolejny RPO wystąpił do ministra rolnictwa o przesłanie dodatkowych wyjaśnień w tej sprawie, podkreślając, że „Termin złożenia wniosku, jeżeli mieścił się w granicach wyznaczonych przez przepisy prawa, nie powinien być kryterium różnicującym w zakresie wysokości przyznawanej pomocy.”

Ponadto rzecznik wskazuje, że zmiany w przepisach dotyczących zasad i stawek udzielanej pomocy dla rolników są zbyt częste: „Pragnę zwrócić uwagę, że w kierowanych do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpieniach Rzecznika pojawiał się już problem częstych zmian legislacyjnych podejmowanych w zakresie przepisów regulujących warunki przyznawania różnego rodzaju pomocy finansowej dla rolników. Charakter i termin takich zmian powinien więc zostać poddany szczególnej uwadze Pana Ministra.”

Całość wystąpienia RPO w załączeniu.

Przypomnijmy, że po ostatniej zmianie przepisów stawki dopłat będą określone dopiero do 30 września, po zakończeniu trwającego do 25 czerwca naboru wniosków.

Więcej: Niepewne dopłaty do materiału siewnego 

Czy Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarży te przepisy do Trybunału Konstytucyjnego? Zobaczymy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • wład 2016-04-09 14:04:44
  Oras należy do b.licznej grupy obywateli naszego kraju, która zna się na wszystkim, czyli
  na niczym i wszystko ocenia natychmiast. Zapraszam do siebie, poczęstuję dobrą kawą
  i objaśnię na czym polega polityka żywnościowa, bo dopłaty, jako takie, to pieniądze
  wydane w celu obniżenia cen żywności, a zatem także dla kolegi Orasa.
 • czarko 2016-04-08 19:07:57
  @oras nie wiesz o czym piszesz....jak by ziarno siewne było w normalnych canach to nikt nie oczekiwałby dopłat ,zresztą to jest długi temat i widać,że Ty tego nie zrozumiesz
 • oras 2016-04-08 16:28:55
  Albo wziąć się do pracy a nie liczyć tylko na dopłaty :)
 • młody 2016-04-08 11:33:16
  trzeba zwijać interes i wiać z tego chorego kraju
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!