- Myślę, że największą korzyścią będzie wyeliminowanie u rolników poczucia pokrzywdzenia. Dużo jeżdżę po całej Polsce, odbywam wiele spotkań z rolnikami i na każdym z nich słyszę, że rolnicy, mimo, że stanowią jedną z największych grup społecznych, to wciąż są najmniej doceniani. Ich pozycja w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych jest bardzo słaba, dlatego często zdarza się, są z tego powodu wykorzystywani i oszukiwani. Niestety rolnicy przez nikogo nie są traktowani jak równoprawni partnerzy - mówi Sachajko. Jak wyjaśnia skupy zaniżają ceny płodów rolnych, mleczarnie i ubojnie nie troszczą się o zapewnienie dobrej ceny swoim dostawcom, gdyż sprowadzają z zagranicy produkty w o wiele niższych cenach, a sprzedawcy środków ochrony roślin, nawozów windują ceny bez żadnego racjonalnego uzasadnienia.

- Ostatnio rolnicy nagminnie skarżą się, że Urzędy Skarbowe zwracają się właśnie do nich w sprawie zwrotu podatku VAT w sytuacji, gdy firma, która sprzedała rolnikowi paliwo upadła lub po prostu w niewyjaśnionych okolicznościach zakończyła działalność. Także nawet organy państwa bez skrupułów wykorzystują najsłabsze ogniwo – rolnika. Gdy sklep ogłasza upadłość, jego wierzyciele nie zwracają się z roszczeniami do jego klientów, jakim zatem prawem taki proceder ma miejsce w świetle obowiązującego prawa i praworządności. Dlatego uważam, że ta ustawa może być sygnałem, impulsem do zrównania pozycji rolników z innymi podmiotami, ale także motywacją dla podejmowania dalszych działań w tym kierunku - mówi Jarosław Sachajko, oceniając projekt ustawy przygotowany w połowie miesiąca przez resort rolnictwa. 

Zdaniem przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi proponowane przez ministerstwo rolnictwa zwiększenie uprawnień prezesa UOKiK ma pełnić przede wszystkim funkcję prewencyjną, to znaczy poprzez odstraszenie skłaniać do przestrzegania prawa.

W opinii Jarosława Sachajko tak duże kompetencje, zwłaszcza polegające na uprawnieniu do nakładania surowych kar są racjonale, jeżeli podlegają kontroli. Poseł Kukiz'15 podkreśla, że nadzór jest ważny z kilku względów, ale najważniejszym z nich jest zapewnienie prawidłowości i wyeliminowanie uznaniowości w nakładaniu kar.