Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej niczego nie zmieni w sytuacji rolników, a tylko oni jak dotąd zostali dotknięci suszą - mówił dziś w "Gościu poranka", porannym programie TVP Info, minister Marek Sawicki. Żywność i woda są dostępne. Stan klęski żywiołowej można byłoby ogłosić, gdyby obywatele mieli jakieś uciążliwości związane z suszą. Wprowadzenie stanu klęski nakłada na obywateli określone obowiązki. Niektórzy zaczęli szafować pojęciem klęski w kontekście zbliżających się wyborów, być może chcąc ich przełożenia. Problem jest gdzie indziej:  potrzeba pieniędzy na pomoc dla rolników. Stąd pomysł PSL dotyczący odwołania referendów. Nie ma potrzeby robić referendów, skoro pieniądze są potrzebne gdzie indziej – przekonywał Sawicki. Jak oznajmił, złożył do KE wniosek o pomoc dla hodowców bydła. Potrzeba pomocy wynika z braku pasz. Rolnicy będą być może musieli pozbyć się stad i trzeba zapewnić im możliwość utrzymania się.

Zdaniem ministra obecnie straty przekraczają już miliard zł i będą rosły. Zagrożona jest kukurydza i warzywa. To oznacza straty dla rolników, ale wzrost cen w sklepach nie jest jeszcze pewny, choć można się spodziewać wzrostu cen produktów „na bieżąco podawanych z pola”.

Pomoc unijna – choć zwykle niespieszna – wydaje się pewna, trudno jednak mówić jeszcze o stawkach. 7 września zajmie się tym problemem unijna rada ministrów. 31 września będą o tym rozmowy w ramach Trójkąta Weimarskiego, bo susza dotknęła też Niemcy i Francję.

Ale będzie też pomoc krajowa.

- Jest szansa na pomoc z budżetu państwa. Zbieramy na to środki. Będziemy o tym rozmawiali na wtorkowej radzie ministrów – zapowiedział minister Marek Sawicki.

Jak zapowiedziała w czwartek podczas posiedzenia sejmowej KRiRW wiceminister Zofia Szalczyk, pomoc socjalna dla rolników ma wynosić od 1 tys. dla gospodarstw do 5 ha, do 2 tys. zł dla gospodarstw większych. Z informacji pisemnej przekazanej posłom wynika też, że po zebraniu danych dotyczących rozmiarów suszy zostanie ogłoszona pomoc na 1 ha. Informacja MRiRW w załączeniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!