W Sejmie trwa debata na temat suszy. Informację na ten temat przedstawił minister Marek Sawicki.

Mamy sytuację nadzwyczajną, z opracowań IUNG wynika, że susza rolnicza wystąpiła na powierzchni 99 proc. Polski – mówił minister. Suszą dotkniętych jest 14 grup upraw, co oznacza, że straty plonów są powyżej 20 proc. w odniesieniu do średniej z wielolecia, a nawet prowadzą do całkowitej utraty plonów.

Dokonano szacunków strat w prawie 1400 gminach, w ponad 200 tys. gospodarstw, powierzchnia objęta stratami to 1 mln 800 tys., a straty przekroczyły miliard złotych.

Przewiduje się 5 form pomocy. Po pierwsze to kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji. Druga forma pomocy to płatność na każdy ha – 400 zł na ha, albo 800 zł w przypadku sadów i krzewów owocowych (dla nieubezpieczonych - połowa stawki). Trzecia forma pomocy dotyczy składki na KRUS – możliwe jest rozkładanie na raty i odraczanie lub umarzanie. Przewiduje się też odroczenie płatności dla ANR i ulg iw opłatach czynszu dzierżawnego. Piąta forma pomocy to możliwość zastosowania ulg w podatku rolnym za 2015 r.

Program został zgłoszony do UE.

Pomoc będzie mogła być udzielana, jeśli szkody przekroczyły 30 proc. produkcji średniej dla 3 lat (ostatnich lub wybranych z 5 lat, bez wartości skrajnych).

Po 15 października będą mogły być wypłacane zaliczki dopłat, w wysokości dopuszczalnej przez KE na ten rok do 70 proc. płatności bezpośrednich i 80 proc. płatności na działania z rozwoju obszarów wiejskich – jednak nie wiadomo jeszcze, czy będzie można wypłacać zaliczki przed kontrolami administracyjnymi i na miejscu.

Trudna sytuacja na rynkach zwłaszcza mleka i wołowiny doprowadziła UE do zaoferowania na pomoc rolnikom 500 mln euro, z tego 400 mln ma być dla producentów bydła, a 100 mln – na pozostałe pomoce na rynku, głównie na przechowywanie mleka i mięsa. Kryterium do przydziału środków ma być wpływ embarga rosyjskiego i bieżące trudności spowodowane m.in. suszą – zapowiedział minister.

Jak dodał, możliwa jest  wypłata płatności od 10 października, jeśli wnioski o pomoc do ha objętego suszą będą składane od 11 września.

Trwają wystąpienia klubowe i po nich zaplanowano zadawanie pytań.

Podobał się artykuł? Podziel się!