Już wydawało się, że nastąpiło porozumienie w kwestii sprzedaży żywności przez rolników do sklepów. Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi miała dziś rano zająć się projektem, dopuszczającym taką możliwość. Po tym, jak minister Krzysztof Jurgiel nie wykluczył zmian w obowiązujących dziś przepisach - mówiąc, że są tylko początkiem zmian w tym zakresie - mogło to oznaczać zgodę PiS na przyjęcie propozycji Kukiz’15.

Więcej: Nieufność wobec ministra Jurgiela? Nie ma o czym mówić

Ale wydarzenia potoczyły się inaczej. Wczoraj po południu odwołano to posiedzenie komisji, zapowiedziano jednak inne. Dziś od samego rana posłowie przeprowadzają pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt – projekt wpłynął do Sejmu 14 lipca.

Można więc powiedzieć, że projekt mający wspierać przedsiębiorczość i aktywność rolników zastąpiono przeciwnym - takim, którego najważniejszym zapisem jest dopuszczenie możliwości wprowadzenia zakazu hodowli świń.

Więcej: Zakaz hodowli świń będzie możliwy

- Mamy trzeci rzut choroby afrykańskiego pomoru świń – zauważyła wiceminister Ewa Lech i zapowiedziała wyciągnięcie wniosków z sytuacji i chęć nałożenia nowych obowiązków i zakazów, a także nowych kar.