Wczoraj – jak donosi PAP - rzecznik rządu poinformował, że „Rząd przyjął we wtorek projekt zmiany do budżetu na 2016 r. przewidujący przesunięcie na ten rok 9 mld zł na zaliczki na dopłaty dla rolników”.

Więcej: Bochenek: Rząd przyjął zmianę do budżetu na 2016 r. ws. zaliczek dla rolników

Na stronie internetowej rządu nie ma jednak żadnej notatki na ten temat.

Centrum Informacyjne Rządu podało tylko w informacji z 28 września, że Rada Ministrów przyjęła wniosek w sprawie wypłaty 70 proc. zaliczek dopłat bezpośrednich za 2016 r., przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. „(…) Rada Ministrów zgodziła się na rozpoczęcie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaty 70 proc. zaliczek dopłat bezpośrednich – od 17 października do 30 listopada 2016 r.  Refundacja wydatków poniesionych na wypłatę tych zaliczek nastąpi ze środków Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji w pierwszych dniach 2017 r.” – podano.

Ale z opinii ARiMR do projektu rozporządzenia o zaliczkach wynikło, że pieniędzy brakuje.

Stąd moje wątpliwości, czy wystarczy pieniędzy na zaliczki.

Więcej: Ile jest na zaliczki dopłat bezpośrednich?

Ministerstwo Rolnictwa natychmiast po ich opublikowaniu wydało komunikat, zapewniając, że na zaliczki ma nawet 10 mld zł.

Więcej: Jest ponad 10 mld zł na zaliczki na poczet płatności bezpośrednich za 2016 r.

Pytaliśmy więc już 29 września w Ministerstwie Rolnictwa: „czy przeprowadzono zmianę budżetu państwa? Skąd będą pochodziły te pieniądze, potrzebne na zaliczki, w kwocie 10 mld zł? ARiMR sygnalizowała, że pieniędzy brakuje. Źle policzyła? Ile jest na płatności ONW i rolnośrodowiskowe do wypłacenia w tym roku?”

Odpowiedzi nie było i nie ma.

7 października pytaliśmy więc, dlaczego ministerstwo milczy, dodając kolejne pytania: „Czy jest prawdą, że dopiero w tym tygodniu planuje się początek zmian w budżecie państwa? Kiedy mają szansę wejść w życie? Ile jest wobec tego na zaliczki już, a ile brakuje?”