PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Sprzedaż ziemi za pośrednictwem powiatu

Sprzedaż ziemi za pośrednictwem powiatu fot. marz.

Ustawa o ustroju rolnym ma zostać zastąpiona nową. Jak deklarują projektodawcy, ich zamiarem jest uregulowanie kwestii sprzedaży ziemi, w tym zapobieżenie jej wykupowi przez cudzoziemców.Ustrój rolny czy sprzedaż ziemi? Są rozbieżności w ocenie, czy przedłożona propozycja ustawy reguluje chociaż ten element ustroju rolnego, jakim jest sprzedaż ziemi.

Posłowie szybko zmierzają do uchwalenia ustawy o ustroju rolnym, w wersji przygotowanej przez posłów PSL, reprezentowanych przez posła Stanisława Kalembę.

Jakie są ważniejsze zapisy tej ustawy z druku 3109?

*Za gospodarstwo rodzinne uważa się gospodarstwo prowadzone przez rolnika indywidualnego oraz nie większe niż 300 ha u.r.

*Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

*Tworzy się rejestr nieruchomości rolnych, który prowadzi Agencja (ten zapis zmieniono już w autopoprawce zgłoszonej podczas prac w podkomisji, ale nie uwzględniono jej w druku sejmowym: ma go prowadzić powiat), wpis do rejestru kosztuje 500 zł, a dwukrotnie więcej, jeśli dokonano go z urzędu. Obejmuje też dzierżawy – umowy na nie są tylko pisemne.

*Ustawa precyzuje, kiedy wolno sprzedać i podzielić gospodarstwo, odnosząc się do wprowadzonej podstawowej normy obszarowej, która nie może być większa niż dwukrotność średniej powierzchni użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstw rolnych w województwie obliczonej na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemu wsparcia bezpośredniego. PNO określi minister dla każdego województwa, uwzględniając opłacalność produkcji rolnej. Przy wydawaniu zezwolenia na sprzedaż uwzględniany będzie dostęp do drogi.

* Agencja występuje do właściwej miejscowo izby rolniczej o podanie wykazu rolników indywidualnych zainteresowanych nabyciem tej nieruchomości albo jej określonych części, zamieszkałych na terenie gminy, w której nieruchomość rolna albo jej część jest położona lub w gminie sąsiedniej albo informacji o braku zainteresowania rolników jej nabyciem.

*Sprzedaż nieruchomości rolnej albo jej części wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego odbywa się za pośrednictwem Agencji (powiatu?), która w imieniu i na rzecz zbywcy oferuje ją do sprzedaży za ustaloną z nim cenę. W przypadku uzyskania nadwyżki, sprzedający podzieli się nią z pośrednikiem.

* Pośrednictwa nie stosuje się, gdy w wyniku umowy sprzedaży własność nieruchomości rolnej albo jej część ma być przeniesiona na rzecz:

1)            rolnika indywidualnego na powiększenie gospodarstwa rodzinnego, lub

2)            osoby bliskiej zbywcy, lub

3)            członka spółdzielni produkcji rolnej będącego rolnikiem, którego wkład gruntowy stanowiący jego własność  jest użytkowany przez tę spółdzielnię, nabywającego nieruchomość albo jej część stanowiącą wkład innego członka tej spółdzielni, lub

4)            spółdzielni produkcji rolnej, której wszystkimi członkami są rolnicy będący właścicielami wkładów gruntowych użytkowanych przez tę spółdzielnię, gdy przeniesienie własności nieruchomości rolnej albo jej części dotyczy wkładu gruntowego członka tej spółdzielni, lub

5)            jednostki samorządu terytorialnego, lub

6)            Skarbu Państwa.

* Do sprzedaży nieruchomości rolnych albo ich części za pośrednictwem ANR stosuje się obecne przepisy o przetargu ograniczonym.

*Uwzględniono prawo pierwokupu ANR albo dzierżawcy, z tym że przysługuje ono wyłącznie dzierżawcy całego gospodarstwa rolnego.

 

Do projektu są dwie ekspertyzy przygotowane na zamówienie Biura Analiz Sejmowych. Obie negatywne.

„Przedstawiony projekt ustawy wymaga dalszych prac, w obecnym brzmieniu jest on niezgodny z Konstytucją RP, prawem europejskim a także niespójny z przepisami Kodeksu cywilnego” – podaje dr Justyna Matys, Katedra Prawa Cywilnego Uniwersytet w Białymstoku.

„Konkluzja końcowa jest negatywna. Projekt ustawy w zaproponowanym brzmieniu nie spełnia wymagań techniki legislacyjnej, narusza spójność i zgodność systemową, budzi zastrzeżenia zgodności z Konstytucją RP oraz przepisami UE. Nie wprowadza bardzo potrzebnych i oczekiwanych rozwiązań prawnych, właściwych dla współczesnych reguł obrotu gospodarczego i adekwatnych dla chronionego dobra jakim są grunty rolne. Nie można też wykluczyć, że wysoki poziom restrykcji oraz form ograniczeń obrotu przewidzianych w projekcie ustawy może doprowadzić do ponownego pojawienia się wyjątkowo negatywnego zjawiska, jakim jest nieformalny obrót gruntami rolnymi i wynikające z niego konsekwencje (zob. ustawę z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych)” – napisali dr hab. Beata Jeżyńska, prof. nadzw. oraz dr Radosław Pastuszko, Katedra Prawa Rolnego i Gospodarki Gruntami, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (24)

 • z.. 2015-05-20 21:40:08
  Lewar nie rozmawiamy o siódmej wodzie po kisielu.
  Nie rozmawiamy o kobiecie prowadzącej dom....nie rozmawiamy o harcerstwie....
  Ja tez prowadzę dom, ja też mam biały dywan na wejściu, ja też należałam do harcerstwa ... ja też mam 175cm i gruby.... warkocz zapleciony zawsze ze starannością..ja też...więc chcę żeby nas Polki (Twoją fajną Żonę też) reprezentowała kobieta trochę więcej.. ..inaczej.......
  Na każdym stanowisku, nawet w korporacjach....są zmiany dla innowacji, dla pracy .....rutyna w tle z wpadkami to niedobry kierunek...
  Skoro nie mam lepiej głosuję nie NA tylko przeciwko czemu......to daje mi wzrost szansy na zmianę o 50%......
  Szczekanie....już nie jeden obiecał....dlaczego jak miał szanse nie zrobił......ZMIANA.....
 • żubr 2015-05-20 21:06:03
  To właściciel powinien decydować komu chce sprzedać swoją własność a nie jakiś urzędniczyna z powiatu chcący coś ukraść dla siebie.Powinien być tylko całkowity zakaz sprzedaży ziemi obcokrajowcom. Za złamanie zakazu obfita kara.
 • lewar 2015-05-19 18:14:39
  @z Wyhamuj .Anna k ma rodzinę można powiedzieć wzorcową.A bratanica twego guru to już chyba trzeciego szturaka .Gratuluję wyboru.
 • arszczecin 2015-05-19 16:18:53
  Posłuchajcie jak poseł wnioskodawca Stasiu Culombo zażarcie broni "swego" projektu
  http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=82CD3E6E9F86D65CC1257E450026C43B
 • smoku 2015-05-19 11:41:12
  Wszędzie ta kampania, debaty, bicie piany, co który kandydat powiedział i co jemu powiedzieli, 1500 komentarzy, płatnych analiz do każdego ich pierdnięcia. 5 lat cisza spokój i nagle jakby urząd prezydencki w Polsce został wyposażony w jakiekolwiek ważne prerogatywy bez których kraj upadnie i pogrąży się w chaosie - bzdura. Więc niech już w końcu wybiorą jednego czy drugiego bo co za różnica czy żyrandola pilnował będzie jakiś Jędrek czy może Bronek. Najlepiej dla nas wszystkich jakby takiego prezydenta w ogóle nie było. Oszczędzilibyśmy na tym sporo kasy ( jakiś ładny szpital i to niejeden pewno dałoby się za to wybudować albo kilkaset km dobrych dróg), wstydu no i złudzeń, że jakiś figurant może coś naprawdę zmienić w tym kraju. Niestety tym krajem nie rządzi społeczeństwo tylko klasa politycznych oszołomów a ona lubi otaczać się urzędami, przywilejami, pełnić funkcje, piastować za odpowiednią kasę i nad wszystko dzielić kasę i przywileje dla swoich ( tu UE wspiera ją dzielnie) oraz pachnieć a chłop to dla niej jakiś be i fuj przeżytek a jak już to tylko przedsiębiorca rolny zdolny do przyswajania dużej ilości unijnych funduszy i produkujący dużo tzw. artykułów rolnych nie mylić z żywnością na nieoceniony dla władz eksport dewizowy. Trzeba o tym pamiętać spełniając swój obywatelski obowiązek w niedzielę.
 • arszczecin 2015-05-19 11:07:24
  Przemo. Piszesz ze system ma być sprawiedliwy. To co te ... proponują rozłoży rolnictwo w zachodniej części kraju. W 11 r kolanem przepchneli ustawę która UMOŻLIWILA zakup ziemi przez spółki, poprzez wyłączenia 30%. Gdyby poczekali aż skończą się dzierżawy ziemi byłoby dużo więcej dla rolników. Teraz dla nas szykują stryczek.
  Obejrzyj posiedzenia komisji rolnictwa, podkomisji. Zobacz co tam się dzieje.

  A odnośnie guru z Torunia. Na początku roku, bardzo wspierał Piechocińskiego :)
 • aa 2015-05-19 10:42:37
  Ty inżynierze od 7 boleści nie masz gdzie prowadzić kampanii doktorowi ?????????? ha ha ha
 • z.. 2015-05-19 10:38:56
  Przemo-Twoja wola, jak nie chcesz zmian....i ci świetnie idzie oglądanie kłamliwego telewizora i żyjesz spokojnie i dostatnio...jak nie dostaniesz emerytury bo ZUS już padł...będziesz chciał zmiany.....ale wtedy będzie za późno..
  A teraz nie o Jarosława chodzi....teraz chodzi oto, żeby PREZYDENT na forum międzynarodowym umiał się zachować z klasą... na krzesła nie wchodził, królowej nie wypijał wina z kieliszka.... no i pamiętajmy każdy facet ma duże wsparcie w mądrej i nie brzydkiej żonie (czasem urok kobiety czyni cuda:).....czas do pokazania się na arenie międzynarodowej z klasa.....Oto chodzi w tych wyborach TEŻ....weź na wagę Ozyrysa i..podejmij decyzję.....
 • przemo 2015-05-19 10:13:56
  Nigdy nie zaglosuje na czlowieka ktory jest kierowany przez guru z Torunia, obecny prezydent ma wiele wad, ale trzeba wybrac mniejsze zlo
 • inż. rolnik z woj. podlaskiego 2015-05-19 09:33:44
  To co mówi i robi teraz w mediach prorządowych w sprawie obecnego prezydenta to jest bełkot, który już chyba nie posłuży jemu samemu w obecnych wyborach....... Naród został doprowadzony do ,,ściany" i jeżeli nie postąpi rozsądnie w niedzielnych wyborach to będzie dokładnie odwrotnie z tym o czym mówi I od nowa obiecuje Bronek.....
  W niedzielę w Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki), może Duch Święty sprawi, że odezwie się sumienie w narodzie polskim i w większej liczbie pójdzie na wybory i zagłosuje na dr Andrzeja Dudę, który jest gwarantem początku zmian w POLSCE.

  Aby tak się stało bądźmy czujni i w rozmowie z ludźmi starajmy się jak najwięcej ludzi przekonać, że naprawdę warto dać szansę do pozytywnych zmian w Polsce.

  Oglądając debaty stwierdzam, że Komoruski nie przebiera w słowach i bezczelnie atakuje stosując kłamliwe metody zresztą jak całe jego popierające PO i PSL.

  Pisząc w ten sposób, ja nie walczę o zmianę na szczytach władzy dla siebie, ale dla dzieci i wnuków.... chociaż będzie mi na pewno inaczej i przyjemnie, jeżeli zmiany pójdą dalej i rządzący będą służyć narodowi, no bo jak na razie służbę pełnią z myślą o sobie....i rozkradają naszą Ojczyznę... POLSKĘ.

  Moim zdaniem powinna być jedna izba Parlament w liczbie posłów pracujących dla kraju ok 250. i wszystkie urzędy należy odbiurokratyzować, na wszystkich szczeblach władzy.... W województwach też nikomu nie służy dwu władza... Albo Urząd wojewódzki, albo Urząd Marszałkowski...

  Ja swoje propozycje prześlę Prezydentowi Polski, jak tylko zostanie wybrany....

  Tak jak się mówi w Radio Maryja; Zmiany należy zacząć od siebie i zrobić to jak należy, żeby nie było tak na szczeblach władzy jak jest dotychczas.....
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.198.173
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!