Kredyty z linii ZC dostępne są od początku lutego w trzech bankach, które podpisały umowę o współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rozmawiamy z Piotrem Pieniążkiewiczem, ekspertem do spraw kredytów preferencyjnych w Banku BGŻ BNP Paribas, na temat formalności, jakie muszą spełnić zainteresowani tą linią kredytową rolnicy.

ARiMR przyznał w lutym limity dla linii kredytowej ZC, zapowiadanej jeszcze w ubiegłym roku. Proszę powiedzieć, kto może z skorzystać z tego kredytu?

Linia ZC jest przeznaczona dla producentów z trzech branż – mleka, trzody chlewnej oraz owoców i warzyw. Jest to warunek wynikający z rozporządzenia Rady Ministrów.

Rolnicy składają oświadczenie, że są producentami konkretnej branży i uzyskują obniżone przychody z powodu spadku cen sprzedaży mleka, świń lub owoców i warzyw.

Czy każdy z tych producentów może się zgłosić?

Kredyt dostaną ci rolnicy, którzy są w stanie udokumentować obniżenie przychodu wynikające z ograniczeń handlowych. Co jednak ważne, embargo mogło ich dotknąć bezpośrednio lub pośrednio. Czyli - sam klient niekoniecznie musiał wysyłać swoją produkcję za granicę, mógł ucierpieć na samym obniżeniu cen produktów rolnych, które nastąpiło w wyniku wprowadzenia embarga.

Producent powinien nam przedstawić dwie faktury, z 2014 oraz 2016 roku. Pierwsza faktura sprzedaży jego produktów rolnych musi być wystawiona po 7 lipca 2014 r. Drugi dokument to pierwsza faktura, wystawiona za swoje produkty po 30 kwietnia 2016 roku.

>>> Czytaj też: Trzeci bank podpisał umowę z ARiMR na linię kredytową ZC  

Czy ta linia jest atrakcyjna dla producentów?

Rolnicy otrzymają dzięki niej niskooprocentowane kredyty na pokrycie różnych zobowiązań cywilnoprawnych, czyli kredytów, pożyczek, rat za zakupy. Linia jest atrakcyjna, ponieważ producenci płacą jedynie część oprocentowania, a resztę pokrywa ARiMR. Przez pierwsze dwa lata od dnia zawarcia umowy kredytu rolnicy spłacają 1 proc. odsetek, a następnie sześć lat 2,5 proc. Pozostałą część spłaci Agencja. Pomoc w formie dopłat do oprocentowania kredytu z linii ZC może być stosowana przez 8 lat. Nie wymagamy też wkładu własnego.