PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

UE wzmocni rolę organizacji w negocjowaniu cen dla rolników?

UE wzmocni rolę organizacji w negocjowaniu cen dla rolników? Reforma wspólnej polityki rolnej, która ma wejść w życie w 2018 roku, powinna wzmocnić silę przetargową rolników; Fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 11-12-2017 10:00

Tagi:

Podczas rozpoczynającej się dziś sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego przedmiotem obrad będzie też polityka rolna UE.Dziś odbędzie się debata, a we wtorek głosowanie nad „reformami zaprojektowanymi z myślą o uproszczeniu polityki rolnej UE, umocnieniu siły przetargowej rolników wobec supermarketów oraz lepszym ich przygotowaniu na zagrożenia”, jak to określa wydany komunikat.

Jak podano: „Reforma wspólnej polityki rolnej, która ma wejść w życie w 2018 roku, powinna wzmocnić silę przetargową rolników, poprzez umożliwienie wszystkim uznanym organizacjom rolniczym planowania produkcji oraz negocjowania kontraktów dostaw, w imieniu swoich członków, w ramach przepisów UE o konkurencji.

Rolnicy powinni również otrzymać skuteczniejsze narzędzia ochrony przed niestabilnością rynków oraz ryzykiem, takim jak, złe warunki klimatyczne, szkodniki lub choroby bydła, ponad to Komisja Europejska będzie mogła szybciej reagować na kryzys przy pomocy nadzwyczajnych środków wsparcia dla rolników.

Państwa członkowskie otrzymają większą elastyczność, w definiowaniu „rolnika czynnego zawodowo”, tj. osoby uprawnionej do otrzymywania unijnych dotacji rolnych. Będą również w stanie znacząco podnieść dodatki dla młodych rolników, w celu zachęcenia ich do pozostania w sektorze.”

Projekt przepisów, uaktualniających przepisy dotyczące polityki rolnej UE z 2013 roku, został wstępnie uzgodniony przez parlamentarnych negocjatorów i unijnych ministrów 12 października. Nowe przepisy dotyczące wspólnej polityki rolnej, jeśli zostaną przyjęte przez Parlament i Radę, mogłyby wejść w życie od 1 stycznia 2018 roku.

Już wcześniej komentowano, że danie rolnikom większych uprawnień dotyczących wpływania na ceny jest związane z brexitem i przewidywanym spadkiem wielkości budżetu na rolnictwo po 2020 roku.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • wis. 2017-12-12 15:16:44
    To byłoby za mądre , a gdzie jest miejsce na mądrowanie się o wyższości targowiska nad kontraktacją ? To byłoby za proste : produkcja na zamówienie . Polski rolnik produkuje bez umowy , to tak jakby przedsiębiorca budował drogę bez zamówienia i żądał aby Państwo mu gwarantowało , że tę drogę ktoś kupi.
  • O ! 2017-12-11 20:18:09
    A po co nam to: umożliwienie wszystkim uznanym organizacjom rolniczym planowania produkcji oraz negocjowania kontraktów dostaw, w imieniu swoich członków, w ramach przepisów UE o konkurencji. Znów ktoś będzie mi dyktował , kiedy i ile czego mam produkować. Niechby zadbali by miał kto tę produkcje kupić . O !
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.82.9
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!