PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Unijne wsparcie będzie tylko dla „prawdziwych rolników”?

Unijne wsparcie będzie tylko dla „prawdziwych rolników”? fot.Shutterstock

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 01-12-2017 16:05

Tagi:

Wspólna Polityka Rolna była, jest i będzie. W przyszłości większy wpływ na nią będą miały państwa członkowskie – zapowiada Komisja Europejska. Cele do zrealizowania wyznaczone jednak będą na poziomie unijnym.Komisja Europejska wystosowała 29 listopada swój długo oczekiwany komunikat „Przyszłość rolnictwa i produkcji żywności”.

Więcej: KE o przyszłości żywności i rolnictwa

To tematy do debaty, która ma się zakończyć przed latem 2018 r.  wnioskami legislacyjnymi. Jesteśmy więc wciąż na początku drogi, mającej doprowadzić do opracowania nowej Wspólnej Polityki Rolnej na nowy unijny okres budżetowy, tj. po 2020 roku.

I – powiedzmy od razu – wciąż nie znamy najważniejszego kierunku dyskusji, który wyznaczy dopiero informacja o budżecie. Ta ma być znana w maju 2018 roku.

Poznaliśmy więc tylko ogólne założenia nowej WPR. Dziś w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce omówił je Jerzy Plewa, dyrektor generalny w Dyrekcji Generalnej  Komisji Europejskiej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Punktem wyjścia jest ocena dotychczasowej Wspólnej Polityki Rolnej. Komisja Europejska nie ma wątpliwości: „Europejska polityka rolna uczyniła z UE potęgę rolno-spożywczą”. Nie chce jednak spocząć na laurach i zapowiada: „WPR musi nadać impuls do przejścia na bardziej zrównoważone rolnictwo. WPR powinna przyczyniać się do zwiększenia odporności sektora w trudnych czasach, wspierać dochody rolników i rentowność ich działalności. WPR musi w pełni korzystać z innowacji cyfrowych, które mogą: ułatwiać codzienną pracę rolników, ograniczyć biurokrację i sprzyjać tak potrzebnej w tym sektorze wymianie pokoleń. WPR powinna doprowadzić do wzmocnienia unijnych obszarów wiejskich, które stanowią źródło naszych europejskich tradycji i modelu gospodarstwa rodzinnego”.

Tyle hasła. Jak wypełnić je treścią? Innymi słowy: jak sukces WPR przełożyć na sukces rolników?

KE zapowiada zwiększenie roli państw członkowskich. Będą nie tylko opracowywać własne plany dla II filara (PROW), ale i dla I (płatności bezpośrednie). Same określą, jak prowadzić politykę rolną, aby osiągnąć lepiej wspólne unijne cele. Te cele mają wynikać z unijnych zobowiązań traktatowych, obowiązków wobec środowiska, klimatu i celów zrównoważonego rozwoju. Znając je, państwa przygotują własne „plany strategiczne”, które oceni i zatwierdzi KE, a potem skontroluje ich realizację.

„Państwa członkowskie będą ponosić większą odpowiedzialność i w większym stopniu odpowiadać za określanie celów i sposobów ich realizacji, jednak w ramach tego nowego podejścia nadal będą zapewniane równe warunki działania i ochrona przyrody oraz utrzymane zostaną oba filary tej polityki” – głosi unijna zapowiedź.

Jak rozumiane są „równe warunki działania”? „WPR ma zapewnić, aby wsparcie trafiało do prawdziwych rolników, koncentrując się na tych, dla których działalność rolnicza stanowi podstawowe źródło utrzymania, ale jednocześnie musi odgrywać tę rolę zgodnie z zasadą równości między państwami (...)” – brzmi zapowiedź.

Czy nie oznacza to niebezpieczeństwa doprowadzenia do urealnienia zapowiedzi różnych unijnych prędkości? Zobaczymy. Na razie przedstawiono jako „do zbadania” różne możliwości:

- wprowadzenie górnego limitu płatności bezpośrednich

- płatności degresywne dla dużych gospodarstw

- większy nacisk na płatność redystrybucyjną, co umożliwiłoby ukierunkowanie wsparcia dla określonych wielkości gospodarstw

- „zapewnienie wsparcia prawdziwym rolnikom i zwrócenie szczególnej uwagi na tych, dla których działalność rolnicza stanowi podstawowe źródło utrzymania”.

Czy oznacza to większy udział innych polityk UE w rozwoju obszarów wiejskich? Wszak cele socjalne wobec małych gospodarstw można realizować niekoniecznie z pieniędzy na rozwój rolnictwa.

Tak długo, jak długo nie ma szczegółów finansowych, są tylko tematy do dyskusji. Niekoniecznie nowe, go przecież wszystko to obecnie też funkcjonuje w ramach płatności bezpośrednich.

Warto wiedzieć, że małe gospodarstwa to nie tylko problem Polski - obecnie liczba gospodarstw poniżej 5 ha jest w całej UE prawie taka, jak pozostałych (3.43 mln gospodarstw ma mniej niż 5 ha, 3.29 mln – mieści się między 5 a 250 ha, a tylko 0,08 mln liczy ponad 250 ha). 80 proc. gospodarstw otrzymuje tylko 20 proc. puli dopłat, a 20 proc. gospodarstw bierze 80 proc. z tej puli.

WPR sprzyja więc obecnie dużym gospodarstwom. Czy w nowej WPR nie okaże się przypadkiem, że wspólne cele mogą zrealizować zwłaszcza te duże podmioty? Zobaczymy. Trzeba liczyć na to, że wyznaczone wspólne cele będą do zrealizowania w polskich realiach.

Unijne rolnictwo musi wyżywić 500 mln obywateli Unii, ale także dać utrzymanie rolnikom. W sektorze rolno- spożywczym jest 44 mln miejsc pracy, ponad 22 mln to pracujący w rolnictwie. Dochody rolników są w UE znacznie niższe od dochodów w innych grupach zawodowych, wsparcie z WPR poprawia je nawet o ok. drugie tyle.

Debata o przyszłej unijnej polityce rolnej rozpoczęła się.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (83)

 • wiktorczyk (syn Wiktora) 2017-12-18 18:41:13
  @Andrzej z Mazur , czy wg. Ciebie uprawnione jest korzystanie ze swojego kapitału , tak jak z lokaty w banku , jak z wynajmu mieszkania , jak z uzyskiwanej dzierżawy czy też jak z posiadanego zawodu , często kosztownego ?
  Jeśli Twoja odpowiedź będzie pozytywna , to wiele podnoszonych problemów będzie oczywiste . Fakt posiadania gruntu jest podstawą do czerpania dochodu i nie ma to znaczenia w jakiej formie ten dochód do właściciela przychodzi . Na majątek pracują pokolenia (poza złodziejami, oszustami, podłymi ludźmi władzy). na niektóre majątki pracowały pokolenia poprzez: łączenie się rodzin w małżeństwach dobieranych jak konie do rozrodu (tak robili i robią Żydzi) , dobieranie małżeństw poprzez eliminowanie z doboru kandydatów obciążonych upośledzeniami, wadliwymi cechami charakteru, nie rokującymi sukcesu ani w pracy, ani handlu , ani w zdobywaniu pozycji w środowisku . Czyli nie ma znaczenia czy ktoś jest "prawdziwy rolnik" czy tylko właściciel . Obaj korzystają z kapitału , a "prawdziwy rolnik" także z własnej pracy. Mam nadzieję , że napisałem w sposób przystępny.
 • Andrzej z mazur 2017-12-14 16:36:05
  Acha i jeszcze rozliczyć tych cwaniaków, co głośno krzyczą na spotkaniach rolniczych, że im ziemi brakuje, że tylko im doplaty się należą, a w rzeczywistości prowadzą tzw. EKO gospodarstwa specjalizujące się w uzyskiwaniu jak najwyższych dopłat, a chowaja kozy, barany, czy inne, których nikt nie je. Walą grupa i jeszcze publicznie protestują, że im źle, a produkują tyle żywności, że tylko afrykanie z tego moga zyc
 • Andrzej z mazur 2017-12-14 16:26:29
  A więc jak tylko prawdziwi rolnicy mają dostać doplaty to wsie się wyludnia, gdyż ile w Polsce jest wsi, że jest dwóch rolników we wsi, a reszta im poddzierzawia i bierze doplaty, niektórzy jeszcze dorabiają w miastach, a niektórzy przelewaja kasę pod sklepem pijąc piwko czy coś mocniejszego, Nasze państwo i na takich zarabia, gdyż alkohol i fajki są wysoko opodatkowane licząc akcyzę. Jeśli tylko tzw. prawdziwy rolnik ma otrzymywac doplaty to niech je w 100% przeznaczy na dzialalnosc rolnicza, rozliczających się z każdej złotówki, a nowe samochody, mieszkania w miastach i dobra luksusowe niech finansuje z produkcji!!!
 • Andrzej z mazur 2017-12-14 16:15:19
  Wiekszych bredni nie czytałem, jak co po niektórych komentarzy, to jest Nasz wspaniały polski naród, już wiem dlaczego na Polsce dokonano rozbiorów i tym samym zaborów, społeczeństwo zawistne, chciwe, zazdrosne i msciwe, gowno z pod siebie by zjedli, gdyby miała jaka kolwiek wartość!!! Przecież z dopłat żyje każdy, pamiętam, jak na wsiach jeździli maluchami, dużymi fiatami czy ladami lub wogole końmi z furmankami, teraz dużo rolników bierze nowe auta z salonu, napewno nie z pieniędzy pochodzących z produkcji tylko z dopłat, zarabia na tym pośrednik, który sprzedaje auto i jego pracownicy i ci co go wyprodukowali. Rolnicy kupuja tez mieszkania dzieciom czy samym sobie w miastach, zarabiają developerzy, firmy budowlane, producenci materiarów, itp. a tym samym Nasze państwo otrzymuje podatki. Podobnie jest z tymi, co mają ziemię i dostają doplaty. Im więcej pieniędzy tym lepiej dla gospodarki, wszyscy mamy więcej, jest kasa jest interes. Doplaty obszarowe gdyby były tylko dla rolników, którzy produkują, oznaczałoby wzrost i tak wysokich cen czynszów dzierżawnych, gdyż osoba mająca ziemię będzie chciała więcej od rolnika za użytkowanie jego ziemi, natomiast rolnicy będą chciEli więcej ziemi. Niejednokrotnie jest tak, że rolnik obrabia pole za darmo, a właściciel ziemi bierze dopłaty, jak właściciel ziemi nie dostanie dopłat to i tak rolnik mu zapłacić za użytkowanie, szczególnie ten, który ma bydło, czy kijem czy pałką to i tak nie będzie lepiej, wręcz przeciwnie, gorzej będzie
 • MR 2017-12-09 00:05:59
  To jak myślicie ; Morawiecki odwróci zakaz obrotu ziemią , zakaz wywozu obornika w grudniu gdy pogoda jak marzenie, a także zapowiadane zakazy hodowli futerkowych, zapowiadany zakaz uboju rytualnego ? Chociaż jak go słuchałem jak to marzył od dziecka o zburzeniu Pałacu Kultury , to pomyślałem sobie : q...rwa , co za oszołom ! Zamiast handlować z Rosja będzie wspierał banderowców w walce z Rosją (a oni maja nas w ..., tu każdy może sobie wpisać dowolne określenie ).
 • daleko od szosy 2017-12-07 21:05:31
  No nie jest dobrze. W mojej wsi to mamy tak: nieprawdziwych rolników ok. czterech ( w tym ja) . Prawdziwych z połowa wsi i pytają , to kiedy bydziesz mioł gotówkę bo mi piniondze potrzebne, dziecioki powyiżdżały o co jo mom się mynczyć.
 • xyz 2017-12-07 17:10:41
  @rolnik 69, "prawdziwy" ? To pojęcie używane jako chwyt propagandowy - dla frajerów. "Prawdziwy" to rolnik, to taki który nie żyje z kapitalizacji majątku( czyli pobierania wynagrodzenia : dywidendy , odsetek, dzierżawy od gruntów , budynków i maszyn) ale oddaje tę wartość za darmo . Po pierwsze; oddaje za darmo tę część wartości towaru - nabywcom jego produktów , a po drugie pośrednio konsumentom i budżetowi państwa bowiem żywność jest dostępna dla każdego , także dla nisko opłacanych obywateli (co to jeszcze nie wyjechali m mimo wieloletnich zachęt ze strony opozycji demokratycznej okresu Mazowieckiego , Geremka, Balcerowicza , Kaczyńskich i Wałęsy). Słowo "prawdziwy " ma być nobilitacją dla zaharowanego rolnika (oddającego część pracy , w świątek , piątek i w niedzielę ) , w opozycji do negatywnego słowa : "fałszywy" rolnik , tzn. zarabiający także głową , a nie tylko "ręcami". Określenie prawdziwy - np. w ustach biskupów i księży - ma podnosić wartość "prawdziwego" człowieka wiary , w opozycji do niewierzącego, nie uznającego kierowniczej roli kościoła , a często podnoszącego jego (Kościoła) rolę negatywną(przez wieki - negatywna). "Prawdziwy" , to taki co wypije , czasem żonę czy gówniarzernię pobije ale się nie rozwodzi. Prawdziwy to taki , co nie stosuje antykoncepcji (chociaż wszystkie zaplanowane i nieplanowe dzieci się urodziły ) . "Prawdziwy", to uczestniczy w odpustach , dożynkach , a na pewno nie orze, i nie sieje, ani nie kombajnuje w niedzielę.
 • Rolnik69 2017-12-06 14:38:55
  Niech Ktoś wytłumaczy co to prawdziwy rolnik?Bo nie rozumiem.Który jest nieprawdziwy,i prawdziwy.Tylko mądrze.
 • ta sama ojczyzna 2017-12-05 21:40:15
  @Niedobry Polak , mam pytanie : czy ty chcesz aby Twoje dzieci - jako małe gospodarstwa , stanowiące siłę ojczyzny - stanowiły przyszłość Twojego rodu ?
  Rozumiem, że przyjmujesz do wiadomości, że moje dzieci - jako duże gospodarstwo, stanowiące siłę państwa (żywność , podatki, wykształcenie , aktywność w organizacjach rolniczych ) - będzie miało wielokrotność zysku w stosunku do Twoich następców ? Mój brat , a zaczynaliśmy z tym samym kapitałem , powiększył swój majątek trzykrotnie , ja (zwiększając gospodarstwo i finansując się kredytami) powiększyłem majątek 17 krotnie . To jak , nadal chcesz być tą małą siła ojczyzny ? A czy ojczyzna chce moich czy Twoich następców (proboszcz dostaje u mnie po kolędzie tyle ile z połowy wsi liczącej 54 numery. Dlaczego tyle , bo On remontuje wieżę na kościele , a chłop jest uczciwy, no a z samej uczciwości - złota nie przybywa , trzeba jeszcze rozumu i mądrej pracy).
 • Niedobry Polak 2017-12-05 08:28:17
  "Warto wiedzieć, że małe gospodarstwa to nie tylko problem Polski" - to siła naszej Ojczyzny a nie problem, problem UE są jej urzędnicy, nastawieni głównie na spełnianie zachcianek nastawionego na konsumpcje społeczeństwa krajów zachodnich i zyski koncernów produkujących ŚOR.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.150.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!