Jak informuje ARiMR, do 2 czerwca rolnicy złożyli w ARiMR blisko 1,06 mln wniosków o przyznanie płatności obszarowych, w tym 4,9 tys. przez internet. Spodziewanych jest prawie 350 tys. więcej.

Czas więc nagli i w nadchodzącym tygodniu trzeba już koniecznie wniosek złożyć (15 czerwca jest w poniedziałek). Można też przesłać wniosek pocztą, wtedy liczy się data nadania listu.

Kto się spóźni, będzie mógł to jeszcze zrobić do 10 lipca, ale wówczas należne dopłaty będą obniżane o 1% za każdy roboczy dzień zwłoki.

W tym roku na dopłaty bezpośrednie jest 3,5 mld euro – podaje ARiMR i zapowiada, że wysokość płatności za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu 31 maja br. Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha – podaje agencja.

Od 2015 r. nastąpiły zmiany w zasadach płatności bezpośrednich. Wprowadzona została m.in. tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje on zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne.

Warto pamiętać, że obszary EFA nie są liczone 1:1, ale z zastosowaniem przelicznika, o którym pisaliśmy wcześniej.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!