Nie było niespodzianki - głosowało 436 posłów. Za głosowało 243 posłów (230 z PiS, 4 z PSL, 3 niezależnych, 6 z WiS), przeciw – 125 (123 z PO, 1 z Kukiz’15 i 1 niezrzeszony), wstrzymało się 68 (27 z Kukiz’15, 25 z N, 10 z PSL, 2 niez., 4 UED), nie głosowało 24 posłów (7 z PiS, 13 z PO, 2 z Kukiz’ i po jednym z N i PSL).

Sejm przyjął ustawę zakładającą składanie wniosków o płatności bezpośrednie drogą elektroniczną.

Więcej: Wniosek elektroniczny na odpowiedzialność PiS

Przed głosowaniem głos zabrali jeszcze najwięksi oponenci zmiany: posłowie Artur Dunin i Mirosław Maliszewski.

- Jakie pan daje gwarancje na to, że system, który zamówiliście, zadziała? – pytał poseł Dunin, a poseł Maliszewski zadeklarował:

-  Ponieważ obserwujemy w wielu dziedzinach, w wielu działach, jak chociażby w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń, nieudolność i niekompetencję, i mimo że w tej ustawie są pewne pozytywne rozwiązania nie wierzymy, że pan minister właściwie przygotuje system informatyczny, aby rolnicy mogli składać wnioski o dopłaty obszarowe i inne w formie elektronicznej…

Ustosunkował się do tych wypowiedzi sam minister Krzysztof Jurgiel.

- Chciałbym uspokoić pana posła Dunina oraz szczególnie posłów z Polskiego Stronnictwa Ludowego i zalecić kupienie termometrów, żeby gorączki nie było – oświadczył. - Panowie, od 3 lat już zapowiadacie, że nie będzie dopłat w 2016 r., że nie będzie w 2017 r., mówicie, że nie było zaliczek, a jednocześnie przejęliśmy po was system, który wymagał i wymaga naprawy. I to robimy.  Od 15 stycznia program będzie poddany tzw. testowaniu, panie pośle Dunin, jeśli pan trochę zna się na informatyce. Od 15 lutego będzie można przyjmować wnioski na te, które nie były zmienione, i od 15 lutego będą one wprowadzane, a 14 system będzie uruchomiony. Tak że proszę o spokój.

Podobał się artykuł? Podziel się!