Rolnicy w tym roku jeszcze bardziej niż w latach poprzednich niecierpliwią się, kiedy dopłaty wpłyną im na konta. Niepokoi sytuacja nie tylko spowodowana suszą, ale i opóźnienia w budowie systemu informatycznego w ARiMR, pozwalającego naliczać należności.

Tymczasem licznik dopłat na stronie ARiMR „nie chodzi”.

Zapytaliśmy więc w agencji, jak przebiegają wypłaty płatności bezpośrednich.

I już wiemy:

„W ramach płatności bezpośrednich za 2015 r. ARiMR wypłaciła łącznie 3,52 mld zł. Na tę wysokość wypłat składa się:

·         2,682 mld zł w ramach zaliczek na poczet płatności bezpośrednich wypłacanych od 16 października do 30 listopada 2015 r.; pieniądze te trafiły na konta bankowe 1,071 mln rolników;

·         849,53 mln zł od 1 grudnia 2015 r. do 26 stycznia 2016 r., pieniądze te trafiły na konta bankowe ok. 442 tys. rolników” – informuje ARiMR. 

Nie jest to dobra wiadomość.

Wynika z niej, że w styczniu nie nastąpiło zapowiadane przyspieszenie wypłat – w grudniu wypłacono dopłaty w wysokości 256 mln zł dla 252 tys. rolników, w styczniu wypłaty przebiegają więc wolniej, choć są na wyższe kwoty.

Wcześniej zapowiadano, że w styczniu „planuje się wypłatę 3,5 mld zł, dla ok. 500 tys. rolników. Do końca stycznia płatności otrzyma ok. 751 tys. rolników (55% rolników ubiegających się o wsparcie za 2015 r.), na łączną kwotę 6,433 mld zł, co stanowi 44,4% całkowitej kwoty płatności bezpośrednich”.

Koniec miesiąca już blisko, a jak wynika z nadesłanej informacji, agencja zrealizowała w styczniu zaledwie ok. jedną czwartą zapowiadanych wypłat. Łącznie (dopłaty wraz z zaliczkami) rolnicy odebrali tyle, ile zapowiadano na styczeń.

Do końca miesiąca pozostało tylko kilka dni, czy ARiMR zrealizuje zapowiedzi przyspieszenia wypłaty dopłat?

Podobał się artykuł? Podziel się!