Sejm rozpatrzył sprawozdanie połączonych Komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Ekspresowo, zaledwie po trwających 3 minuty oświadczeniach wygłoszonych w imieniu klubów i kół, Sejm rozpatrzył sprawozdanie w sprawie 26 poprawek zgłoszonych przez Senat.

Poseł Leszek Korzeniowski przypomniał, że poprawek było 26, połączone komisje zdecydowały o przyjęciu części z nich. Poseł stwierdził, że nie będzie komentował ustawy, gdyż był osobą, która prowadziła ustawę. Sejm powinien przyjąć ustawę z poprawkami – stwierdził.

Poseł Janusz Dzięcioł w imieniu PO zadeklarował przyjęcie poprawek rekomendowanych przez komisje.

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że potrzeba uregulowania obrotu ziemią jest oczywista. – Ubolewamy, że z tak ważnymi ustrojowymi uregulowaniami Wysoka Izba czekała tak długo – mówił. Zapowiedział, że chociaż procedowana ustawa "jest nieprecyzyjna", ma "niedoskonałości prawne" i "jest kwestionowana przez wiele środowisk", to jednak trzeba dać jej szansę. Zapowiedział nowelizację po ocenie funkcjonowania uregulowań.

Poseł Stanisław Kalemba powiedział, że jest wdzięczny klubom za poparcie ustawy w Sejmie – niemal jednogłośne. Z Sejmu ta ustawa wyszła lepsza, aniżeli z Senatu, Senat wprowadził poprawki, pogarszające ustawę – ocenił, zapowiadając głosowanie zgodne z projektem połączonych komisji, również za odrzuceniem poprawki przywracającej prawo pierwokupu dla byłych właścicieli.

Poparł to Romuald Ajchler. Krzywd byłych właścicieli nie powinno się wynagradzać kosztem rolników – mówił.

Poseł Krzysztof Popiołek w imieniu Zjednoczonej Prawicy zadeklarował odrzucenie poprawek – pogarszają i tak bardzo niedobre rozwiązania ustawy. Ustawa to pijar wyborczy – mówił. Po wyborach należy uchwalić szybko nową ustawę. Jak stwierdził, ustawa nie zawiera uregulowania przeciwdziałającego kupowaniu ziemi przez słupy – i pytał, czy urzędy skarbowe kontrolowały transakcje zakupu ziemi.

Głosowanie dziś w bloku głosowań, który zaczyna się o godz. 19.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!