PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wiosenne zmniejszenie stawek za materiał siewny niezgodne z prawem?

Wiosenne zmniejszenie stawek za materiał siewny niezgodne z prawem?

Autor: MP

Dodano: 03-08-2015 14:48

Tagi:

Zmiana stawek zwrotu za materiał siewny kwalifikowany w trakcie trwania naboru wniosków, do której doszło wiosną tego roku, naruszyła równość starających się o pomoc – zauważyła Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz i skierowała w tej sprawie wystąpienie do ministra rolnictwa. 

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi związane z przyznawaniem pomocy finansowej na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany. Skarżący zwracają uwagę na wprowadzenie nowych rozwiązań w czasie trwania naboru wniosków o tego rodzaju dopłaty – podaje RPO w swoim wystąpieniu do MRiRW. Zmiana dotyczy istotnej kwestii stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany. Wysokość dopłat wypłacanych w tym samym roku z tej samej puli środków będzie zróżnicowana ze względu na moment wydania decyzji w sprawie udzielenia tego rodzaju dopłat unijnych.

Zdaniem Rzecznika nie można podzielić poglądu zaprezentowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w udzielonej rzecznikowi odpowiedzi z 19 czerwca 2015 roku, że wejście w życie zmian w rozporządzeniu Rady Ministrów nie dokonało zróżnicowania wśród starających się o pomoc finansową rolników, ponieważ rozporządzenie weszło w życie w trakcie trwania naboru wniosków o przyznanie pomocy finansowej.

Wątpliwości natury konstytucyjnej budzi wprowadzenie nowych stawek dopłat w czasie trwania okresu, w którym następowało składanie wniosków o dopłaty - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 marca 2015 r. weszło w życie w dniu 22 kwietnia 2015 r., a więc już w trakcie trwania naboru wniosków o przyznanie pomocy finansowej.

Zgodnie z postanowieniami Konstytucji RP, wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Możliwość korzystania z konstytucyjnego prawa czy wolności może podlegać ograniczeniu, ale nie może być to ograniczenie wprowadzone arbitralnie. Jednym z podstawowych aspektów zasady prawidłowej legislacji jest zaufanie obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa. W tym kontekście Rzecznik krytycznie ocenia, z punktu widzenia standardów konstytucyjnych, niezamieszczenie w rozporządzeniu przepisów intertemporalnych. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o przedstawienie stanowiska w sprawie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.197.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!