PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wniosek elektroniczny na odpowiedzialność PiS

Wniosek elektroniczny na odpowiedzialność PiS fot. Pixabay

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 10-01-2018 10:21

Tagi:

„Historyczny moment przechodzenia polskiego rolnictwa do wykorzystania informatyki w znacznie większym stopniu, niż to miało miejsce do tej pory”, jak to określił wczoraj poseł Ardanowski, już blisko.Posłowie nie zgłosili poprawek w czasie wczorajszego drugiego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw, co oznacza, że projekt czeka już tylko na przyjęcie w bloku głosowań.

Wszystko wskazuje na to, że od głosu wstrzymają się wszystkie kluby – poza PiS.

Poseł sprawozdawca Jan Krzysztof Ardanowski zrelacjonował w Sejmie debatę przeprowadzoną nad projektem podczas pierwszego czytania w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poseł Robert Telus zapowiedział poparcie PiS.

Więcej: 12 lutego będzie znana wersja demo aplikacji ewniosekplus

Poseł Artur Dunin powtórzył na forum Sejmu swoje obawy i w imieniu swojego klubu – PO – zapowiedział wstrzymanie się od głosu podczas głosowania. Jak mówił, ustawa jest nieprzygotowana, brak informacji o zmianach, a wiceprzewodniczący komisji zgłosił pięć poprawek do tej ustawy.

Podobny krok podejmą zapewne posłowie z Kukiz’15. Poseł Jarosław Sachajko zapowiedział bowiem:

- Informatyzacja składania wniosków o płatności bezpośrednie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jednak z uwagi na brak przygotowanej, działającej i sprawnej aplikacji będę rekomendował posłom klubu Kukiz’15 wstrzymanie się od głosu.

Również poseł Ewa Lieder, Nowoczesna, wskazała na to, że „projekt jest jeszcze, można powiedzieć, daleko w polu” – i zapowiedziała wstrzymanie się od głosu, aby jednak dać rządowi szansę na realizację tego projektu.

„Dając państwu kredyt zaufania, żebyście nie zepsuli kolejnej sprawy istotnej dla polskiego rolnictwa”, jak to określi poseł Mirosław Maliszewski, od głosu wstrzyma się też PSL.

W bloku pytań pytano o to, czy gminy pomogą w składaniu wniosków, jakie działania podejmą ODR-y, „ile polski podatnik zapłacił za kolejną już aplikację dotyczącą obsługi wniosków oraz ile będzie kosztowało jej roczne utrzymanie?”, „czy w ARiMR będą stanowiska, pracownicy oddelegowani tylko i wyłącznie do pomocy rolnikom?”

Odpowiadając na te pytania wiceminister Ryszard Zarudzki powiedział, że wdrażanie podobnych aplikacji w innych krajach trwało kilka lat (Litwa wdrażała ją 7-8 lat i obecnie 100 proc. wniosków składanych jest przez Internet).

Więcej o konieczności wdrożenia e-wniosku:

Wnioski o dopłaty w 2018 r. będą składane według harmonogramu

- Jeśli chodzi o tę sytuację, jaką zastaliśmy 2 lata temu, to chciałbym odpowiedzieć panu posłowi Maliszewskiemu, że w 2014 r. była aplikacja 1%, w 2015 r. była aplikacja, która przyjmowała 1% - mówił Zarudzki. - Przypomnę, że w resorcie rozpoczęliśmy pracę w listopadzie w 2016 r., kiedy system nie działał, więc na 2016 r. nie można było zmienić na tyle aplikacji, aby były wnioski w formie elektronicznej. Mogę powiedzieć najprościej tak, że gdyby wtedy były rozpoczęte prace, gdyby wtedy aplikacja działała według dobrych zasad czy chociaż przyzwoitych… Jak przy tej aplikacji pracowało 600 osób jednocześnie, wszystko się blokowało. Trzeba było podjąć działania, trzeba było przyjąć pewne formuły i na dzień dzisiejszy jesteśmy w takiej oto sytuacji, że 15–20 tys. osób, a nawet i więcej, jak zakładamy, pomysłodawca zakłada, może siąść jednocześnie i system nie będzie się blokował – mówił Zarudzki. Jak podkreślił, obecnie prace nad aplikacją przebiegają prawidłowo:

- Zarzut, że 14 marca aplikacja nie będzie aktywna, jest bezpodstawny, bo po prostu przyjmowanie wniosków zaczyna się od 15. Wcześniej są próby, testy i niezależnie od wszystkiego zawsze będzie czyszczenie, będą kwestie testowe, jak w przypadku każdego systemu. My nie przyjmujemy wniosków 14–15. Już w tej chwili są prowadzone prace, są konkretne doświadczenia, żeby ten system mógł zafunkcjonować. My nie mówimy, że on będzie uruchomiony, tylko on będzie już funkcjonalny po przetestowaniu, tak jak będą wdrażane procedury profesjonalnego uruchomienia programu.

Jak mówił, w agencji jest już 800 komputerów, to są specjalne stanowiska, pomoc techniczna:

- Agencja będzie miała 800 komputerów – to już jest zamówione, rozdysponowane – będą pracownicy. Co to znaczy: dodatkowo? Nie będzie zatrudnionych dodatkowych 800 osób, tylko będą ci pracownicy, którzy są zatrudnieni w biurach, w szczególny sposób przydzieleni do tego, jak będą rolnicy. Będą pomagać technicznie, będą rozstrzygać pewne sprawy, ale kluczowa praca do wykonania… Po pierwsze, nie mówmy, że rolnicy nie są w stanie tego wypełnić. Pierwsze testy mówią, że ta aplikacja – nie mylić jej z tą, która była w latach 2014–2015, tylko to jest nowa, zbudowana od podstaw prowadzi krok po kroku i też pokazuje rozstrzygnięcia, w jaki sposób to zrobić.

Jak zapewnił, wprowadzane podczas prac komisji poprawki wynikały tylko ze zmian wchodzących w życie od 1 stycznia i wcześniej nie można było ich uwzględnić.

ODR-y pomogą rolnikom odpłatnie:

- Jeśli chodzi o sprawy zasadnicze, które były, to mamy całą kampanię, jeśli chodzi o jednostki doradztwa – mówił wiceminister. - Część rolników do tej pory też, jeśli doradcy płacili za wnioski papierowe, pewne opłaty wnosiła. Ten system będzie częściowo utrzymany. Do wdrażanego w tej chwili działania w ramach PROW-u wprowadzamy usługę doradczą, czyli w ramach PROW-u będzie świadczona usługa doradcza związana z wypełnianiem wniosku elektronicznego. Tutaj wprowadzamy więc taki system, który będzie równocześnie mógł działać i wspierać tych, którzy będą chcieli z tego skorzystać.

Wiceminister nie odpowiedział na pozostałe pytania, zapowiadając odpowiedź na piśmie.

Zaapelował o zaangażowanie wszystkich w tę pracę, „aby jak największą grupę rolników zmobilizować i pomagać”.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (50)

 • Sołtys Strupni Łanowy 2018-01-24 08:27:57
  Siano w gumofilcach Nam już nie wygląda, Krzysztof Jurgiel powinien dostać stołka dodatkowego Wicepremiera. Załatwimy Was durnowate pracusie z obrębów miast, system ZUS zlikwidujemy KRUS dla wszystkich oferujemy Ustawa z 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 Poz.1338) , nie wierzycie sprawdźcie na mapach zasadniczych(geodezyjno -kartograficznych) w Starostwie Powiatowym w Chełmie w obręb gminny Chełm woj.Lubelskiego więcej posiada działek budowlanych w swym obrębie jak całe Miasto Chełm, w związku z powyższym jako metropolia działek mieszkalnych celem dobra porządku prawnego powinno się włączyć Miasto Chełm w obręb Gminy Chełm , cipeczki z miast w oborach po spuszczeniu się obłożymy sianem . Dziękujemy Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za podpisaną ustawę PiS 27 sierpnia 2015roku . Obręb Gminy Chełm jest objęty jeszcze większą aferą , w związku ze scaleniami działek odebrano grunty prawowitym ich właścicielom, dlatego też w powyższym obrębie zlikwidowano Gminę Pokrówkę. Ewidencja gruntów w Starostwie Powiatowym w Chełmie jest kreślona pod dyktando zorganizowanej grupy przestępczej samorządowej powiązanej z lokalną Policją i politykami. Boże chroń parodiowych Polaków, których komuniści lewaki, bolszewicy i żydowskie masoństwo przez dziesiątki lat barbarzyństwa jeszcze do końca nie zabili. .Na praworządność za władztwa PiS raczej liczyć nie możemy, przestępstwa nigdy nie powinny ulec przedawnieniu, jaki mamy stan prawny,wiemy!!!
 • zorro 2018-01-23 12:43:31
  Kolejny krok do obrzydzenia niepiśmiennym małorolnym unii i dopłat. Z tymi 3 morgami więcej zapłacą doradcy za wypełnienie wniosku w internecie niż dostaną dopłat. Szybciej małorolni będą pozbawieni ziemi, z której i tak nie potrafią korzystać. Ziemia dla dużych i Kościoła. Przy okazji unia zaoszczędzi na dopłatach dla polskich rolników. Nie będzie wniosków - nie będzie wypłat. Proste.
 • nie naiwny 2018-01-12 09:08:04
  Wypełnienie ewniosku to do 5 razy dłużej niż na papierze!Kto to ogarnie w czasie?
 • Sefil 2018-01-11 14:18:35
  @wlasciciel starego Mtza to dziad i burak
 • Syzyf 2018-01-11 13:49:58
  @Wlasciciel Mtza masz rację. Krowa które dużo beczy mało daje mleka. To tak jak z twoją pszeniczka. 2 tony z ha to ty jeszcze nie widziałeś jak na nawozy nie ma dziad jeden.
 • Właściciel JD 2018-01-11 13:42:23
  @Wlasciciel Mtza a kto bogatemu zabroni? Ty dziadu? Stać mnie to kupuje a patriota jestem i wstyd mi za takich buraków jak Ty. A teraz widełki w dłoń i ryj dalej ośle przy panienkach w oborze. To jedyne panie które znasz. O przepraszam jeszcze rączka. Więc nie przejedź się znowu.
 • Właściciel mtza 2018-01-11 12:42:29
  @właściciel jd. Widać, że w du.. byłej i gówno widziałeś. Taki z ciebie patriota, że plujesz jadem, że płody tanie, a kupujesz zachodni sprzęt. W latach 80 były w Polsce jd? nie, ale mtzy tak. Więc ssij pęto, tylko za dużo śmietany się nie opij
 • ernest 2018-01-11 11:49:58
  @Właściciel mtza jesteś typowym burakiem. Ty jesteś najlepszy a twoich sąsiadów zlicytowali. Ile razy już to słyszałem. A pewnie jest odwrotnie.
 • Właściciel JD 2018-01-11 11:32:08
  właściciel mtza widać dawno liścia nie dostał.
 • sefil 2018-01-11 11:28:46
  @Właściciel mtza jeśli komornik Cię i sąsiadów zlicytował to Ci współczuje. Ja nie wiem jak to jest nie miałem jeszcze tej przyjemności. Może sprzedaj komuś hektary i trochę odbijesz? Tak to jest jak za dużo się pyszniłeś i śmiałeś z kogoś plonów. pamiętaj pycha zawsze kroczy przed upadkiem.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.208.189
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!