Posłowie Mirosław Pampuch, Kornelia Wróblewska, Ewa Lieder i Paulina Hennig-Kloska z klubu Nowoczesna zadali dziś ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi pytanie „w sprawie następstw wejścia w życie ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw”.

Jak stwierdziła poseł Paulina Hennig-Kloska, po wejściu w życie nowych przepisów nastąpił paraliż inwestycyjny w Polsce. Nastąpiła też głęboka ingerencja w prawo własności.

- Jak ministerstwo zamierza rozwiązać ten problem? – pytała poseł.

Odpowiedzi udzielił wiceminister Zbigniew Babalski. – Już nad tym pracujemy – zapewnił. Ministerstwo zapowiadało od początku prac nad nową ustawą, że jeśli jakaś sytuacja będąca następstwem nowego uregulowania będzie wymagała zmian, to będą one przygotowane.

Wiceminister przypomniał cele i zasady nowej ustawy. Ta ustawa wstrzymuje na 5 lat sprzedaż nieruchomości rolnych - mówił. Wprowadza zasadę, pozwalającą nabywać nieruchomości rolne tylko rolnikom. Wiceminister nie zgodził się ze stwierdzeniem posłanki, że „zamrożono obrót ziemią” – są dzierżawy, ten mechanizm działa.

Jak przyznał wiceminister, niepokoje może budzić kwestia nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece – te hipoteczne zapisy nie mogą teraz przekraczać wartości nieruchomości. Potrzebna jest też wycena przez biegłego rzeczoznawcę. Niektóre banki zaprzestały udzielania kredytów hipotecznych z zabezpieczeniem na nieruchomościach rolnych. Nieruchomość ciągle jednak może być obciążana hipotecznie. Jeśli rzeczoznawca określa wartość działki pod budowę domu, to działka ta przestaje być rolna – zauważył wiceminister. Co się takiego wydarzyło, żeby spowodować częściową blokadę udzielania kredytów hipotecznych? – pytał wiceminister.

Poseł uznała, że to gry polityczne. Tylko na 100 proc. wartości nieruchomości może być udzielona hipoteka – a nie na wartość realizowanej inwestycji, co rozwiązałoby problem. Gotowa nowelizacja ustawy jest już przygotowana przez Nowoczesną, pytanie tylko, czy będzie przyjęta, aby pomóc ludziom, a nie grać politycznie – pytała poseł.

Minister zapewnił: - Mamy chęć, odwagę i mamy pomysł.

Jak dodał, są też wstępne uzgodnienia ze Związkiem Banków Polskich, i „jesteśmy na drodze do przyjęcia uregulowania, które pomoże ludziom”.

Zaprezentował instrukcję jednego z banków dla doradców – jak należy postępować w sytuacjach, żeby nie pomagać osobom chcącym uzyskać taki kredyt. Jak stwierdził, ustawa dopiero miesiąc funkcjonuje. Na stronie MRiRW działa ikonka zbierająca problemy dotyczące funkcjonowania tej ustawy, prace nad potrzebną zmianą trwają.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!