PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Za co siedzą rolnicy z Pyrzyc?

Za co siedzą rolnicy z Pyrzyc? Rolnicy z Pyrzyc w drodze na protest; fot. organizatorzy protestu

„Działania i słowa każdej ze stron będą poddane ocenie. Wierzymy, że rolnicy okażą się niewinni” – napisał Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego w wydanej wczoraj odezwie i organizuje dziś w Szczecinie protest w obronie zatrzymanych kolegów.Na czym polegało przestępstwo w Pyrzycach? W jaki sposób aresztowani utrudniali rolnikom spoza „grupy przestępczej” udział w przetargach i osiągnięcie kwoty możliwej do uzyskania przez ANR?

Zatrzymanym postawiono zarzuty z dwóch artykułów kodeksu karnego. W art. 258 chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Art. 305 kk głosi: „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Jak odnieść go do tej konkretnej sytuacji?

- Podejmowali takie działania, które eliminowały możliwość wygrania przetargu dla tych osób, które były spoza grupy. Prokurator się nie wypowiedział co do tego, jakiego rodzaju były to działania – wyjaśniała w piątek Małgorzata Wojciechowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Dopytywaliśmy, jak taka „zorganizowana grupa przestępcza” utrudniała przetarg. Nie wpuszczała na salę?

– Nie, takiej możliwości nie ma – odparła pani rzecznik. Jak dodała, prokurator nie ujawnił informacji na temat, jak rolnicy utrudniali innym „spoza grupy” przystępowanie do przetargu.

W tym kontekście przytoczmy też dotyczący tego samego zagadnienia fragment wpisu na blogu europosła Janusza Wojciechowskiego, który pyta właśnie o to, na czym polegało przestępstwo rolników zatrzymanych w Pyrzycach:

"Panowie prokuratorzy, panowie sędziowie – przecież wiecie, że tam nie ma żadnego przestępstwa. Utrudnianie przetargu nie może polegać na zaniechaniu, nie może polegać na tym, że się nie bierze udziału w licytacji. Nawet jeśli rolnicy dogadali się między sobą, żeby nie podbijać ceny i nie szkodzić sobie nawzajem – co w tym złego? Pytam – co w tym złego, że polscy rolnicy bez wojny między sobą kupili ziemię po uczciwej cenie oszacowania jej przez państwową Agencję – pytam was – co w tym złego, do cholery! Zamiast uścisnąć rolnikom rękę i życzyć im Szczęść Boże, że chcą w ogóle na ziemi pracować, dla dobra naszego wspólnego – wy im kajdany na rękach zaciskacie?"

Dla popełnienia przestępstwa utrudniania przetargu jest potrzebne jeszcze poniesienie szkody przez właściciela mienia organizującego przetarg. O jakich pieniądzach mówimy, skoro zatrzymani narazili na szkodę ANR i innych rolników?

„Farmer” pytał o to w piątek panią rzecznik PO w Szczecinie. Odpowiedź była jednoznaczna:

- Konkretna wartość szkody nie została wyliczona – informuje rzecznik. – Ziemia, która była przedmiotem licytacji, to jest ziemia o wartości co najmniej 6 mln zł. Jeśli chodzi o wartość szkody, prokurator nie podawał takiej informacji.

Natomiast w sobotę rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk poinformował PAP: „Na skutek tych działań Skarb Państwa poniósł wielomilionowe straty".

Czy wartość ziemi wystawionej do przetargu i straty ANR to to samo?

Dziś na godz. 12 w Szczecinie rolnicy zapowiedzieli protest.

W wydanej przez KPRWZ odezwie czytamy:

„1. Zatrzymani na dwa miesiące rolnicy są pozostawieni sami sobie. Nie mają ze sobą kontaktu. Siedzą w oddzielnych celach. Według naszych informacji będą mogli zobaczyć najbliższych dopiero za miesiąc. Oni i ich rodziny potrzebują naszej solidarności. Oni muszą nas usłyszeć. Dzięki temu będziemy razem. Dajmy im i sobie siłę na kolejne dni. Mury znikną.

 

2. Czy ten protest jest polityczny? Bez wątpienia ma on już wymiar polityczny i jest protestem o wymiarze ogólnopolskim. Będzie miał wpływ na wyniki wyborów parlamentarnych. Nie zmienia to jednak faktu, że powodem tego protestu nie są takie czy inne poglądy polityczne jego uczestników. Politycy i urzędnicy mają służyć obywatelom. Tymczasem my od trzech lat walczymy o regulacje prawne, które pozwolą nam normalnie funkcjonować. To co prawnie oferują nam rządy i politycy, stanowiący prawo, wpycha nas do więzień.

 

We wtorek ma się odbyć w Szczecinie wyjazdowe posiedzenie Rządu Rzeczypospolitej Polski. Wypowiedzi pani Ewy Kopacz, w sprawie tzw. "Wypadków pyrzyckich", są niepokojące. Ci ludzie muszą usłyszeć nasz sprzeciw wobec ich polityki ostatnich ośmiu lat. Muszą zobaczyć na własne oczy siłę naszej solidarności. Choćby miałaby nas do Szczecina dotrzeć tylko garstka.

 

3. To co dziś robimy, to jak postępujemy, staje się dziedzictwem naszych dzieci. W więzieniu siedzi między innymi młody rolnik. Ma 30 hektarowe gospodarstwo. Został oskarżony o udział w "zorganizowanej grupie przestępczej". W domu czeka na niego żona z siedmiomiesięcznym dzieckiem. Są też rodzice, którzy nie mogą pogodzić się z tym co się stało. Jest im bardzo ciężko. Wierzymy jednak, że ten trudny czas minie. Za kilkanaście lat będziemy dawać świadectwo tego co się dziś dzieje. To ma być świadectwo solidarności i mądrości polskich rolników na Pomorzu Zachodnim. Dla naszych dzieci mamy wywalczyć każdy z zapisów Karty Gospodarstw Rodzinnych. Musimy dzieci nauczyć walczyć o swoje prawa i o swój honor! Musimy być dla nich przykładem. Jak dorosną wrócą do tych wydarzeń i będą czerpały z naszej postawy siłę.

(…)

4. Dziś wielu rolników czuje się zastraszonych. Boi się o przyszłość swoich rodzin. Ktoś, wykorzystując aparat państwa, mówi 77 dniowemu protestowi rolników w Szczecinie - sprawdzam. Sprawdzimy się w Szczecinie.

5. Jest jeszcze jeden powód przemawiający za udziałem w tym proteście. To solidarność z Edwardem Kosmalem. Od kiedy trzy lata temu zdecydował się na kontynuowanie czynnej akcji protestacyjnej jest systematycznie poniżany i niszczony. Atakowana jest jego rodzina. Wszyscy mają świadomość, że to jeszcze nie koniec. Człowiek ten dziś czuje się odpowiedzialny za tych, którzy zostali aresztowani.

Jesteśmy przekonani, że gdyby postulaty Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego i NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" zostałyby spełnione, to rolnicy nie siedzieliby dziś w więzieniu. Nikt lepiej nie podsumuje aktywności rolniczych środowisk niż Sąd. (...) 

Rolnicy powinni być w polu, a nie w więzieniu.

Rządzący powinni stanowić prawo  dla rozwoju państwa i jego obywateli.

(…)

POLITYKA

Czy ten protest jest polityczny? Bez wątpienia ma on już wymiar polityczny i jest protestem o wymiarze ogólnopolskim. Będzie miał wpływ na wyniki wyborów parlamentarnych. Nie zmienia to jednak faktu, że powodem tego protestu nie są takie czy inne poglądy polityczne jego uczestników. Politycy i urzędnicy mają służyć obywatelom. Tymczasem my od trzech lat walczymy o regulacje prawne, które pozwolą nam normalnie funkcjonować. To co prawnie oferują nam rządy i politycy, stanowiący prawo, wpycha nas do więzień.

Dziękujemy politykom Prawa i Sprawiedliwości za słowa solidarności z aresztowanymi rolnikami i ich rodzinami. Swoje poparcie wyrazili także reprezentanci Partii Zielonych oraz Ruchu Kukiz'15.

Szanowni Państwo,

posiedzenie Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, pierwsze tego typu wydarzenie na Pomorzu Zachodnim, przejdzie do historii regionu w związku z "Wypadkami pyrzyckimi". Pozostałe sprawy z czasem stracą na znaczeniu. Październik 2015 rok. Rok wyborczy. Premier, ministrowie i uwięzieni rolnicy - właściciele gospodarstw rodzinnych. Razem w Szczecinie. Działania i słowa każdej ze stron będą poddane ocenie.

Wierzymy, że rolnicy okażą się niewinni.”

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (22)

 • tata 2015-10-22 07:48:17
  POgonić kłamliwy i peselowski układ.
 • Rolnik z Polski 2015-10-21 20:24:54
  a ja się zapytowuję jak spółka rolników duńskich dorobiła się około 20 tys. ha zarządzanych przez firmę POldanor w Przechlewie woj. pomorskie? Jak spółka duńska z siedzibą w Obojnie k/ Pyrzyc też podobnej ilości hektarów? A polskich rolników co chcieli kupić po kilkadziesiąt hektarów zamyka się w więzieniach, podobno w demokratycznym państwie, rządzonym przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego!!!!!!
 • marek 2015-10-15 09:30:02
  Jeśli Pan Wojciechowski wybierze się kiedyś na przetarg i będzie chciał nabyć ziemie to zobaczy jak to wygląda , ile będzie musiał " panom" zapłacić odstępnego albo co usłyszy jak nie będzie chciał zapłacić . I wtedy poprosimy o rzetelną ocenę , teraz to populizm przed wyborami
 • ślimak 2015-10-14 21:43:29
  A ja swoją ziemię sprzedam tylko obcokrajowcowi i pojadę w świat.
 • terko 2015-10-14 14:45:32
  Na jakie grupy społeczne wzięłaś Ewka azymut ?? Górnicy , lekarze , a może mieszkańcy miast i politycy PO Te ostatnie POPIETRAM Z toba na czele DO PAKI MARSZ
 • kubuś 2015-10-14 12:20:33
  Kmiecie skoro oszukiwali to niech w pierdlu siedzą ....... Żywią i Bronią ?? sraty taty - oszukują i kradną ......
 • Fakt 2015-10-13 08:47:40
  @goro każdy rolnik jest członkiem izby rolniczej. Na mocy ustawy.
 • goro 2015-10-13 07:41:20
  ustawiali na sete!pieprzenie ze nie można schować miedzy bajki!faktem jest ze prowodylom się upiecze a zolmieze będą garowac! jest tam gość czy dwóch coto cierpia za pedalow!pisza ze izby rolnicze stoja za nimi a jak ku..wa maja niestac jak ROBERT T. WACLAW W. a wcześniej KRZYSZTOF M.sa jej członkami i przedstawicielami i lapy tam pchali!teraz probuja odwrucic uwagę na slupow dunow itp. niema koniec bezprwia!
 • pit10 2015-10-13 06:15:32
  Niech siedzą w pace obszarnicy zakichani, myślą że im się wszystko należy a reszta społeczeństwa będzie na nich robić obciąć dotacje do zera to ziemia stanieje i nie będzie na nią popytu jak 15 lat temu to się nażrą nią świnie nienażarte w końcu.
 • Nie głosuje na PSL 2015-10-13 00:38:01
  Macie ogląd sytuacji, dlatego rolnicy NIE GŁOSUJCIE NA FRAJERÓW Z PSL
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.235.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!