PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Za mało pieniędzy na walkę z ASF?

Za mało pieniędzy na walkę z ASF? fot. Shutterstock

Autor: Marzena Pokora- Kalinowska

Dodano: 27-12-2017 10:39

Tagi:

Czy rozprzestrzeniający się wirus ASF nie wymaga przeznaczania większych środków na jego wykrywanie i zwalczanie, niż założono w ministerialnym projekcie na 2018 rok?Ledwie 3 mln zł więcej na wykrywanie i zwalczanie ASF w nadchodzącym roku przewidziało Ministerstwo Rolnictwa.

Więcej: W 2018 roku zwalczanie ASF będzie kosztować 28,5 mln zł

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych to nie wystarczy.

Izba przesłała do MRiRW opinie i uwagi dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie wprowadzenia w 2018 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie”.

Domaga się przeznaczenia większych środków na program.

Ponadto wskazano, powołując się na opinie rolników, na niewystarczające plany dotyczące działań informacyjnych – powinny być skierowane do ogółu społeczeństwa, a nie tylko wybranych grup. Projekt zakłada informowanie o zagrożeniach tylko podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną, związaną z produkcją żywności pochodzenia zwierzęcego i pasz, oraz rolników i myśliwych.

Wskazano też na potrzebę informowania o zagrożeniu służby granicznej i rozszerzenia wzmocnionych środków bioasekuracji nie tylko na przejściach granicznych z Białorusią i Ukrainą - podobne zasady powinny także obowiązywać na przejściach granicznych z Rosją i Litwą. Odłownie żywołowne powinny być też na terenach przygranicznych z Rosją, Litwą i Ukrainą, a nie tylko z Białorusią.

„Samorząd rolniczy uważa, że obowiązek pokrywania kosztów przez rolników zaopatrywania każdego przemieszczanych świń w świadectwa zdrowia na podstawie badania klinicznego, pomimo iż choroba ASF jest zwalczana z urzędu – jest nie do przyjęcia. Ponadto zdaniem rolników, przy spełnianiu zasad bioasekuracji, dodatkowe wizyty lekarzy weterynarii mogą zwiększać ryzyko zawleczenia drobnoustrojów chorobotwórczych na teren gospodarstwa i dlatego należy uczulić samych lekarzy weterynarii o bezwzględne przestrzeganie procedur bioasekuracji” – twierdzi samorząd rolniczy.

Przypomnijmy, że Polska nie otrzymała dotąd zwrotu za realizację takiego programu w 2016 roku, a MRiRW nie widzi w tym opóźnieniu żadnego problemu.

Więcej: Kiedy UE zwróci Polsce za wydatki poniesione na zwalczanie ASF?

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • miro 2017-12-28 13:16:58
  łyse wieprze z weterynarii prężnie likwidują polskie hodowle trzody, bauer będzie wdzięczny jazdzewskiemu i jego świcie
 • Naczelny edukator 2017-12-28 12:33:39
  @ srary kawaler, widać że masz braki w "TYch" sprawach. Nie mówi się i nie pisze "panienki na 4 nogach" tylko panienki na pieska.
 • Mirosław 2017-12-28 09:48:23
  @ znachor pochwal się ile tabletek się nałykałeś przez święta na schizofrenię? Pewnie jesteś lekarzem i pacjentem w jednej osobie. I w dodatku recepty sobie przepisujesz? To jest gość. Jakbyś tak rolnikiem był i pracownikiem banku to pewnie kredyt na zakup ziemi byś podpisywał.
 • asdf 2017-12-28 00:12:16
  Zamiast pomyśleć i zwalczyć asf (czyt. likwidować dziki) lepiej wywalać miliony na szukanie i badanie zdechlaków. Niedługo nic nie będą musieć badać bo wszystkie będą zarażone.
 • Szyszka😂😂😂 2017-12-27 17:36:10
  Bez zmiany BEZPRAWIA ŁOWIECKIEGO czyli WZORCOWEGO MODELU ŁOWIECTWA i likwidacji dzików to każdych pieniędzy bedzie za mało i każde pieniądze będą zmarnowane!!!!!💪💪💪💪
 • trzeźwy 2017-12-27 13:26:21
  to pieniądze nie tylko dla weterynarzy, ale i na odszkodowania dla rolników, za sanitarny odstrzał i zbieranie dzików
 • Związek 2017-12-27 13:06:59
  A ja proszę o wszystkie informacje na temat nieprawidłowości lekarzy weterynarii oraz myśliwych. O transportowaniu ustrzelonych dzików w koszu na nosidle kiedy to krew leje się po polach. Prosze o informacje o niezabezpieczonych lodówkach bez dozoru. Każda lodówka mysliwych powinna mieć maty i bioasekurację. Powinna być zabezpieczona przed dostępem dla osób trzecich. Będziemy żadać od Ministra odwołania takich lekarzy którzy łamią zasady. Każda lodówka w której przechowywane są dziki powinna być ogrodzona , posiadać matę dezynfekcyjną.
  Prosimy o przesyłanie informacji ze zdjęciami zzrrs.mb@wp.pl
 • Bialskii 2017-12-27 12:06:49
  Właśnie to weterynaria ma ogromne korzyści finansowe na pozornej walce z asf. W strefie asf za wydanie świadectwa zdrowia życzą sobie 30 zl a normalna cena to 10 zl. Badanie mięsa w kierunku wlosnia od 30 do 90 zl nie sa wystawiane paragony ani dokumenty potwierdzające zapłatę. Powiatowy w białej podlaskiej do tej pory nie wyłożył mat przed weterynaria. Takich wielkich panów nie obowiązują żadne zasady bioasekuracji.
 • rolnik 2017-12-27 11:27:55
  Oczywiście więcej kasy na próbki czyli dla Puław a rolnicy dalej bankrutują. Brawo ty
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!