PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Za wodę zapłaci niewielu rolników

Za wodę zapłaci niewielu rolników Opłaty za wodę nie będą dotyczyć wszystkich rolników; fot. pixabay

Autor: MP

Dodano: 21-07-2016 11:21

Tagi:

Opłata za wodę, którą zamierza wprowadzić rząd, to niezbędna opłata środowiskowa, która będzie dotyczyć tylko niewielu gospodarstw rolnych – uspokaja Ministerstwo Środowiska.W sprawie projektu ustawy Prawo wodne zadał dziś w Sejmie pytanie poseł Jan Łopata z PSL. Jak mówił, projekt wywołuje zainteresowanie społeczne – to zrozumiałe z racji opłat, jakie wprowadza. - Dlaczego chcecie Państwo opodatkować rolników podatkiem od wody, wykorzystując prawo unijne? - pytał poseł ministra środowiska.

Odpowiedział Mariusz Gajda, wiceminister środowiska. Przypomniał konieczność wprowadzenia dyrektywy wodnej i doprowadzenia do zwrotu kosztów wodnych – zbilansowania wydatków i przychodów.

Więcej: Zmniejszono proponowane stawki opłaty za wodę dla rolników

Sektor rolny obecnie jest zwolniony z opłat za wodę - zauważył wiceminister. W ostatniej wersji ustawy Prawo wodne przyjęto znacznie niższe niż proponowane wcześniej opłaty. Do 5 m sześciennych na dobę pobór będzie bezpłatny. Opłatami może być objęte tylko ok. 60 tys. gospodarstw wysokotowarowych – te, które będą pobierały wodę do podlewania ze studni głębinowych.  Wodę tę i wodę powierzchniową można będzie pobrać za 0,15 gr, to znikome opłaty – mówił wiceminister. Jak dodał, nieregulowany pobór wody podziemnej w celu podlewania prowadzi obecnie do suszy. Nie mamy do czynienia z dodatkowym podatkiem, to niezbędna opłata, Polskę można porównać z Egiptem, jeśli chodzi o dostęp do wody. To opłata środowiskowa, która umożliwi zapobieganie suszy i powodzi, pozwoli na monitorowanie zużycia. Woda nie jest zasobem nieograniczonym, nie można jej importować, to wymaga prowadzenia świadomej gospodarki wodnej.

Poseł pytał dalej, czy nie nastąpią kolejne wzrosty cen wody.

- To, że cena wody trochę wzrośnie, to jest oczywiste – odparł wiceminister. Za metr sześcienny będzie to ok. 60 gr – stwierdził. Dochód z podwyżek będzie niewielki. Wodociągi polskie straszą wyższymi podwyżkami, być może ustawa będzie pretekstem do nieusprawiedliwionego wzrostu opłat za wodę. Trzeba to monitorować, bo obecnie ceny wody są ustalane dość dowolnie. Żeby zahamować nieuzasadniony wzrost kosztów, będzie wprowadzony urząd regulacji, który sprawdzi sposoby ustalania ceny wody. - Opłaty globalnie nie powinny przekroczyć złotówki na osobę miesięcznie – stwierdził wiceminister.

Ministerstwo Środowiska podaje ostatnio (najnowszy projekt ustawy Prawo wodne w wersji przyjętej przez Komitet Stały Rady Ministrów 13 lipca 2016 r. nie jest jeszcze dostępny), że w przypadku wody wykorzystywanej do celów rolniczych na potrzeby zaopatrzenia w wodę ludzi i zwierząt gospodarskich, w zakresie niebędącym zwykłym korzystaniem z wód (a więc jeżeli pobierane jest więcej niż 5 m3 wody na dobę), opłata wyniesie 0,30 zł za 1 m3 pobranej wody podziemnej i 0,15 zł za 1 m3 pobranej wody powierzchniowej. Natomiast nawadnianie za pomocą urządzeń pompowych objęte zostanie opłatą w wysokości 0,15 zł za 1 m3 pobieranej wody podziemnej.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (17)

 • dobra zmiana 2017-10-21 18:25:28
  To nieprawda , że za wodę ze studni zapłaci niewielu rolników.Prawda jest taka , że za wodę ze studni zapłaci każdy rolnik czy nie rolnik bo przecież na wsi są mie tylko rolnicy ale zapłaci każdy kto ma wykonaną studnię głębszą niż 30 m a takich studni nowobogaccy posiadają od groma tylko ich nie zgłaszają w Starostwie a przecież służby Ochrony Srodowiska nie zatrudniają durni - czas pokaże jak to nasze represyjne państwo będzie ścigać złodzieji wody powierzchniowej czy też podziemnej a kasa to nie tylko woda ale dokumentacje które ktoś? musi wykonać i ktoś? musi wydać t.z. pozwolenie wodnoprawne .
 • rolnik pobieram powyżej 5 m3 na dobę 2017-10-20 19:03:43
  W uzupełnieniu mojej wypowiedzi.Na terenie mojego gospodarstwa wykonałem pęłną instalację wyłapywania wody opadowej oraz wody pow3rotnej z podlewania zbierając tą wodę w zbiorniku powierzchniowym tą wodę powtórnie wykorzystuję do podlewania chciałem zaoszczędzić teraz za tą moją oszczędnośc zapłacę po 60 gr za m3 mało zapragnąłem luksusu i wybudowałem studnię głębinową powyżej 30 m koszt odwiertu 15 tys.żł. koszt dokumentacji 30 tys żl. czas załatwiania w Starostwie dwa lata powtórzę dwa lata.Czy my żyjemy w normalnym kraju .To jest chore co z nami wyprawia ta dobra zmiana .Już w tej chwili widzę jak ludzie w sklepie nie kupią fasolki szparagowej czy też kalafiora a wybiorą brokuł bo ich nie stać a przecież Pani Szydło nie m7yśli o tymm ,że jak podniesie nam opłaty za wodę czy też za to ,że żyjemy to ceny żywności nie pójdą na dół tylko do góry..Absurdem jest ,że ceny cytryn są mniejsze niż ceny jabłekPani premier powinna zapoznać się ze skutkami swoich kłamstw.
 • rolnik zużywający powyżej 5 m3 na dobę 2017-10-20 18:44:20
  A tak krzyczała Premier Szydło podwyżki wody nie będzie !!! To kłamliwa kobieta oszukująca nas wszystkich .Chcecie poznać prawdę co nam ten rząd wysmarzył to przeczytajcie nowe prawo wodne i opłaty za korzystanie ze środowiska..Do tej pory nie płaciłem za wodę powierzchniową a tylko za wodę ze studni głębinowej obecnie za wodę z rowu będę płacił po 30 gr za m3 aby nie było za dobrze to wymyślono wspólczynnik x 2 = 60 gr za m3 -przecież nie będę uzdatniał wody z rowu do podlewania roślin.Polacy wierzycie ,że ceny produktów rolnych nie wzrosną -kpina Pani Premier kłamie jak " bura suka" idąc zaLudwikiem Dornem.Kłamstwo i obłuda .Kto wieile stron ma Prawo Wodne - to są dopiero jaja i kto to wszystko przeczyta .
 • stopzłodziejstwu 2016-07-22 10:56:47
  czy rolnik płaci za scieki jak w miescie czy odprowadza je do rowu czy na pole?i wam źle?
 • Heniuś 2016-07-22 09:38:46
  ja mam na lewo 4 studnie głębinowe. Do nawadniania upraw będę wykorzystywać z nich wodę. Dla zwierzaków z wodociągu. Totalnie minimum. Polska władza nas okrada.
 • mgr 2016-07-22 00:02:32
  opodatkowac powietrze , bo kazydy zyw oddycha i zuzywa tlen , a wydycha dwutlenek i inne fetory jezeli ma zeby dziurawe i robi sie duszno a szczegolnie jak teraz na polu , zar sie leje z gory ...
 • wład 2016-07-21 20:01:48
  kolo, zgoda co do pierwszego zdania, ale że woda zużyta wraca do środowiska po
  wcześniejszym jej zanieczyszczeniu, to to już nie jest obojętne dla natury, prawda ?
 • Powała z Taczewa 2016-07-21 19:40:58
  Gonić ,gonić wszelkie bandy z Rzeczypospolitej ,ogniem i mieczem szkodników wszelkiej maści.To sa zwykłe przechrzty dla niepoznaki co chwile zmieniajace swoje fatałaszki, a głupi lud kupuje.
 • kolo 2016-07-21 19:15:36
  do wład ; woda paruje i powraca do środowiska, jest ciągle w obiegu. Pilnować trzeba by jej nadmiernie nie zanieczyszczać.
 • wład 2016-07-21 19:06:08
  A ja myślę, że wodę należy oszczędzać, tak jak i środowisko naturalne w całości. Coś
  trzeba zostawić następnym pokoleniom. Jeżeli coś mamy za darmo, to tego nie szanujemy.
  Zatem za wodę trzeba płacić. Bez przesady, bo nie jesteśmy zbyt bogaci, ale trzeba.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!