PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zaliczki dopłat zależą od ministra finansów?

Zaliczki dopłat zależą od ministra finansów? Budżet państwa nie przewiduje wystarczającej kwoty na zaliczki dopłat? Fot. Shutterstock

Coś pęka w niewzruszonej – dotąd deklarowanej – jedności rządu w sprawie wsi i rolnictwa. Próba ogniowa w postaci możliwości wypłacenia zaliczek dopłat dopuszczalnych w UE pokazuje rozbieżność między dążeniami ministrów rolnictwa i finansów.- Dzisiaj rozmawiałem z ministrem Szałamachą (ministrem finansów Pawłem Szałamachą). Rząd zadecyduje, jaka to będzie skala. Ja oczywiście, jako minister rolnictwa postuluję, żeby to było 70 proc. Czy znajdą się środki na to? Pan minister deklarował, że będzie wszystko robił, żeby tak było, ale decyzji w tym zakresie nie ma – taką wczorajszą wypowiedź ministra Krzysztofa Jurgiela o zaliczkach przytacza PAP.

Szkopuł w tym, że środków tych wcale nie trzeba szukać – są zagwarantowane w budżecie państwa. W ocenie skutków regulacji rozporządzenia planującego zaliczki w wysokości 70 proc. podano: „Wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich w proponowanej wysokości 70 proc. będzie wymagała przeznaczenia na ten cel kwoty ok. 2377 mln euro. Wypłata zaliczek nastąpi w ramach limitu wydatków zaplanowanych na ten cel w ustawie budżetowej na 2016 r. A zatem wejście w życie rozporządzenia nie powoduje dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa”.

Skąd więc teraz te obawy ministra rolnictwa, czy wystarczy pieniędzy na zaliczki?

Czy w budżecie państwa przewidziano na dopłaty tyle pieniędzy, ile potrzeba na 70-proc. zaliczki i czy będzie on zrealizowany? Czy planowana jest zmiana budżetu i ograniczenie środków na rolnictwo? – zapytaliśmy w Ministerstwie Rolnictwa.

„Minister Jurgiel prowadzi rozmowy w tej sprawie z Ministrem Finansów. Decyzje podejmie Rząd” – odpowiada biuro prasowe.

Gdzieś tkwił błąd? W ocenie skutków regulacji podano też tylko kilka rodzajów płatności przewidzianych do zaliczek – projekt miałby dotyczyć tylko rolników ubiegających się o „przyznanie jednolitej płatności obszarowej, płatności dodatkowej, płatności związanej do powierzchni uprawy roślin wysokobiałkowych oraz płatności związanej do powierzchni uprawy owoców miękkich”. Czy zatem obliczając skutki finansowe projektu nie uwzględniono wszystkich płatności, wyliczonych w samym projekcie? Czy zaliczkowo wypłaci się tylko niektóre płatności?

Nie wiadomo.

Nierealna okazuje się też możliwość skorzystania z drugiej opcji możliwych zaliczek: wcześniejszej wypłaty aż 85 proc. płatności pochodzących z PROW, co również dopuszcza UE, a czego w ogóle nie zaplanowano w naszym kraju. „Wsparcie z tytułu tych płatności może być wypłacane w całości od dnia 16 października danego roku (po zakończeniu stosownych kontroli). Stosowanie zaliczek na poczet płatności obszarowych w ramach PROW 2014-2020 w tym samym terminie, w którym możliwa jest wypłata pełnych płatności, nie znajduje więc uzasadnienia” – odpowiada biuro prasowe MRiRW. Otóż znajduje, a uzasadnienie jest podane w tejże odpowiedzi: zaliczki można wypłacać bez kontroli, a płatności dopiero po niej. Podczas wypłaty ubiegłorocznych zaliczek wyłączono – tłumacząc to planowanymi kontrolami na miejscu – 18 proc. rolników. Nie jest to więc wcale bez znaczenia, ale z możliwości skierowania do rolników tytułem zaliczek 85 proc. płatności należnych z PROW (rolnośrodowiskowe i ONW) minister rolnictwa zrezygnował już na starcie. Z tego tytułu 2 mld zł nie trafi więc do rolników, choć mogłoby, a można spodziewać się, że ten rodzaj płatności – wobec sygnalizowanych teraz trudności budżetowych – może nie być i w całości płacony zbyt szybko, tj. już od 16 października, kiedy płacony mógłby być.

Szkoda, że tak rozwija się sprawa zaliczek dopłat bezpośrednich, tak ważnego źródła dochodu rolników. Zaliczki na Zachodzie Europy są normą, PiS wielokrotnie postulowało wypłacanie ich w naszym kraju. Teraz partia ta jest u władzy i ma możliwość. Da radę?

Deklarowano jedność rządu wobec spraw wsi i rolnictwa. Czyżby nie dotyczyła finansów na ten cel przeznaczanych?

Zastanawiające, że nic nie podaje się też na temat - zapowiadanego wcześniej - określenia kolejności płacenia samych dopłat. Czyżby opóźnienie tegorocznych wypłat dopłat bezpośrednich miało skrócić okres między płatnościami?...

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (33)

 • mikołaj 2016-09-27 12:27:07
  Do rolnik z krwi i kości; na wpis precyzyjnie określający negatywne i pozytywne działania PIS zareagowałeś wyzwiskami - wielokrotnie powtarzanymi , tak jakby ich jednokrotne użycie niewystarczająco poniżało mnie , w Twoim stanie emocjonalnym. Przeczytaj ten swój wpis ponownie , jeśli obstajesz przy jego formie i treści , to masz problem (typu zespół maniakalno - depresyjny ?). Z mojej wiedzy (popartej uniwersyteckim wykształceniem ) wynika , że masz problem, zarówno w zarządzaniu swoim gospodarstwem jak i z otoczeniem . Nie chodzi mi tylko o to, że przejawiasz mentalność chłopa , a nie rolnika (trzeba się ciężko napracować , bo brak ciężkiej pracy , to cwaniactwo) . Już mój dziadek nie był chłopem ( ani ja , ani moje córki i mimo, że każda ma nieruchomości rolne (ekonomistka i prawniczka). Nie można zapewnić rodzinie należytych warunków życia (wykształcenia) bez oderwania się od czerpania satysfakcji z ręcznego wyrzucania gnoju z obory. Pomyśl o tym , że inni mogą osiągać sukcesy poprzez "rachunki".
 • smoku 2016-09-21 23:59:14
  do chłopka nie roztropka a weź ty się bujaj z tymi swoimi dobrymi radami, tylko bacz żeby od tego toczenia piany na "prostaczków" hycel ciebie ciebie ścignął
 • Dukces 2016-09-21 16:02:07
  STELLA 61 kto tobie zabronił sięgnąć po środki unijne. Dofinansowania dla przedsiębiorców były wyższe niż dla rolników. Kto chciał ten skorzystał. Do tego procedury dla firm są prostsze. Osobiście zmieniłem krowy na działalność gospodarczą i w końcu na wakacje mogłem jechać. I powiem ze zus to pikuś przy moich dochodach.zamykam drzwi firmy i mam wolne a mając krowy to grilla nie było czasu odpalić.
 • stella 61 2016-09-21 11:08:02
  A ja nie mogę słuchać ciągłych narzekań rolników. Przecież żadna inna grupa zawodowa nie została wsparta środkami unijnymi tak jak rolnicy. No i jeszcze ten niesprawiedliwy system ubezpieczeń społecznych gdzie KRUS-owcy płacą 10-ciokrotnie niższe stawki niż np. mali przedsiębiorcy , którzy są skazani na ZUS bez żadnego wsparcia środkami unijnymi. I takie populistyczne gadanie , że dopłaty to w zasadzie trafiają do miasta nijak się ma do rzeczywistości dopłaty trafiaja do Was drodzy rolnicy a że od wielu lat przeinwetowyjecje swoją produkcję to chyba brak wyobraźni. Kto może pozwolić sobie na zakup ciągnika lub kombajnu za bagatela np. 400 tys. No rolnicy i chyba razem z bankami przeprowadzają jakąś kalkulację kosztów, że jednak kredyty dostają. Nie mówiąc o majątku jaki posiadają w ziemi i maszynach budynkach. Nie narzekajcie więc Panowie rolnicy bo grzeszycie.
 • rolnik z krwi i kości 2016-09-21 09:41:55
  "Miko" twój wpis to typowy wpis CHAMA CHŁOPKA ROZTROPKA -ciągle narzekającego "mam straty" aż rzygać się chce od tego wiecznego biadolenia - wiesz dlaczego miastowi nie lubią chamów ze ws i wolą kupowąć chiński czosnek i inne produkty choć wiedzą że grożny dla zdrowia? bo ty i tobie podobni, jesteście przykładem chamstwa prostackiego.Liczysz liczysz liczysz te swoje straty i wiecznie nie zadowolny coś wiecznie takim brakuje nie w porę zasiali nie w porę zasadzili bo DOPŁAT NIE WZIELI nie dają ci a MIELI CI dać - przecież to jak psu kość się należy wiecznie stratni - rzygać się chce jak słucha się tych chłopków roztropków choć sam rolnictwem się zajmuję od lat.,.Dam ci dobrą radę sprzedaj te swoje dziadoskie gospodarstwo kótre jest wiecznie stratne.Znajdz sobie inną robotę, zmień życie, po co ty się tak męczysz i biadolisz że masz straty jak masz straty opóźnianie wieczne niezadowolenie, to po co to ROBISZ?Ludzie nie lubią chłopów pazernych biadolących wrednych żle życzących innym osobom - patrz ile w tobie prostackiej jest goryczy.Dotarło głupi chłopku, zadziorasie wiejski?Szkoda mi tych ludzi rolnictwa co wiedżą co znaczy praca w rolnictwie czują jej smak, zapach znój czasami gorycz, styl wiejskiego życia - lubią robotę swoją choć ciężka i znojna a czasami nawet nie daje zapłaty za trud włożony.
 • Miko. 2016-09-20 21:51:10
  Do No tak, oto moje straty w ciągu roku pisowskiej władzy : strata średnio po 15 groszy na litrze mleka od 220 tysięcy kg, strata na odsetkach z powodu kredytu bo dopłaty przyszły dopiero w czerwcu ( a miałem przedtem najpóźniej w marcu) , strata na plonach bo z braku dopłat opóźniłem nawożenie , strata przyszła - brak dopłat do 10 krów (pomiędzy 20 , a 30 krów) , strata na dopłatach bezpośrednich z powodu niżej JPO i za zazielenienie - po 6 euro na 1 ha , strata na dopłacie do koniczyny - do 3,5 ha. Zysk ? 6 tysięcy na drugie dziecko.
  Walnij się w tę mała główkę , a po wyleczeniu guza , zacznij liczyć.
 • no tak 2016-09-20 17:16:58
  oderwani od koryta koryciarze peselowcy przestańcie ujadać na forach - co takiego dostawaliście że tak wam kiedyś było dobrze?Zwykly rolnik nie odczuwa zmiany a wy cały czas forum ujadacie - cały czas wam źle.Nie wiem dopłat na remont zabrakło wykonczenie domu nowy samochód się marzy czy nowe meble ?Doskonale wszyscy sobie zdają sprawę że są rolnicy którzy żyją TYLKO z DOPŁAT a bycie ronikiem jest dla nich zasłoną dymną coś produkują ale wolą do roboty do Norwegii skoczyć przy reniferach porobić - oto pseudorolnik.Czekacie na dopłaty jak na deszcz po suszy albo rolnik polityk zarabia w polityce a rolnictwem zajmuje się aby poprawić wizerunek przy wyborach tak mają rolnicy z zsl
 • Rolnik 2016-09-20 08:37:44
  Rolnicy dalej głosujcie na PIS bo "PSL to złodzieje" tylko ci " złodzieje" wypłacali należne dopłaty na ogół w terminach to po pierwsze. Po drugie to to nie rolnik dostaje dopłaty tylko przemysł rolnik jest dysponentem dopłat na rzecz przemysłu nie wiele z nich zostaje rolnikowi . I pamiętajcie miastowi że od polnej myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza. To jest stara prawda. "Pozdrawiam" głosujących na PIS Rolników będzie wam jeszcze lepiej Minister Jurgiel czuwa nad wami o Boże zlituj się nad nami rolnikami.
 • ciesz się 2016-09-19 19:22:45
  suweren wybrał władzę i nich się cieszy, że ja wybrał.. Ma tak jak chciał.
 • ekojajo 2016-09-19 13:43:08
  1% urzędników dostaje 10% dotacji przeznaczonych dla rolnika tzn 1,3 min rolników dostaje 16 mld zł a 13 tys urzędników ARiMR obsługujących rolników 1,6 mld zł !!!!.Czyli średnio każdy urzędnik dostaje 10 razy więcej niż przeciętny rolnik !!!!!!!!!!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.198.86.28
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!