PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zasady ustalania czynszu dzierżawnego określi minister

Zasady ustalania czynszu dzierżawnego określi minister Czynsz dzierżawny będzie mniej znaczył przy przetargu? fot. MP

Zamiast sprzedaży ziemi przez ANR – dzierżawy. I to dzierżawy z czynszem ustalanym na zasadach określonych przez ministra rolnictwa.W ustawie o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw przewidziano sposób ustalania czynszu dzierżawnego – ma to następować w oparciu o rozporządzenia ministra rolnictwa.

W ustawie przyjętej przez Sejm 30 marca i skierowanej już do Senatu zapisano:

„Minister właściwy do spraw rozwoju wsi, po zasięgnięciu opinii Prezesa Agencji, określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania wysokości czynszu dzierżawnego, w zależności od potencjału produkcyjnego przedmiotu dzierżawy, w  szczególności w zależności od rodzaju i klasy gruntów oraz miejsca ich położenia, wartości księgowej budynków i budowli, charakteru możliwej do prowadzenia działalności gospodarczej.”

W 2015 r. średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawianych przez ANR wyniosła równowartość 11,5 dt pszenicy za hektar, czyli ok. 773 zł za 1 ha i była o 133 zł niższa niż średnia cena dzierżawy na rynku prywatnym.

Wysokość czynszu rośnie z każdym rokiem, czynsz za grunty rolne dla wszystkich 53 tysięcy trwających umów dzierżawy (łącznie ANR dzierżawi ponad milion hektarów) w końcu 2015 r. wyniósł równowartość 4,2 dt pszenicy.

Więcej: ANR: Średnia wysokość czynszu dzierżawnego w 2015 r. 

Dotychczas rolnicy często kwestionowali traktowanie proponowanej wysokości czynszu jako decydującego czynnika przy przetargach na dzierżawę.

ANR w Szczecinie już wcześniej przyjęła, że proponowany czynsz dzierżawny będzie mniej ważył niż np. odległość miejsca zamieszkania rolnika od przeznaczonej do wydzierżawiania  nieruchomości.

Więcej: ANR Szczecin wydzierżawi 15 tys. ha ziemi według nowych, własnych zasad

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • antoni 2016-04-06 22:49:02
  wreszcie sprawiedliwośc.Prywatne dzierżawy też powinna agencja wyznaczać ,max 200 zl/ha.Ajak ktos wezmie i obrabia koniem to tylko 50 zl/ha,bo duża ekologia
 • olekfara 2016-04-04 21:25:46
  U mnie,(warmińsko-mazurskie) na przetargach nabijają czynsz do wysokości 3 ton ( to nie pomyłka) pszenicy z ha. O co w tym wszystkim chodzi?. Kto może tyle dać. Ziemia klasy IIIb
 • normal 2016-04-04 12:28:18
  ars, czy Ty oszalałeś, czy ta ziemia jest Twoja, czy moja, chcesz rozdawać coś za darmo to może zacznij od tego co należy do Ciebie, też wydzierżawiasz swoją ziemię po 100 zł, bo jeżeli tak to biorę jak leci. Ale państwowe ta niczyje
  przecież to komuna w czystej postaci, wszystkim po równo już było
 • arszczecin 2016-04-04 12:15:24
  @normal, u mnie trwają przetargi ofertowe wg. zachodniopomorskich zasad. był przetarg gdzie wygrał mały rolnik startujący z dużym ( 7 vs 70 ha ) za czynsz lekko ponad wywoławczy ( ok 2 q/ha ). Gdyby była licytacji wziąłby większy z czynszem na poziomie 8-10. IM WIĘCEJ OGRANICZEŃ mądrych tym mniej problemów.
 • normal 2016-04-04 11:14:02
  a może kryterium wielkości penisa, siwych włosów teściowej, lub jeszcze innego debilizmu.
  Nie widzę różnicy przejechania traktorem 2 kilometrów, lub ich nieprzejechania, no chyba że furmanką.... Wpisuję to po raz n-ty, czym więcej ograniczeń, tym więcej przekrętów, nieścisłości, uznaniowości i kolesiostwa, dziadostwo...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!