PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zasiłek macierzyński albo z KRUS, albo z ZUS

Zasiłek macierzyński albo z KRUS, albo z ZUS Przepisy nie pozwalają rolnikowi z KRUS łączyć uprawnień macierzyńskich z żoną z ZUS; fot. Fotolia

Rolnikowi, ubezpieczonemu w KRUS, w 2016 roku nie przysługuje zasiłek macierzyński na dziecko urodzone w końcu 2015 roku, jeśli matka korzysta z zasiłku w ZUS. Nie będzie mógł też skorzystać z przeniesienia na siebie części zasiłku przysługującego matce, w przypadku skrócenia przez nią okresu pobierania zasiłku.



- Ja jestem rolnikiem, płacę KRUS, żona jest na etacie – mówi nam czytelnik. - Po urodzeniu pierwszego dziecka otrzymaliśmy zasiłek z KRUS-u. Drugie dziecko, syn, urodził się w końcu listopada 2015. Na ubieganie się o zasiłek mam chyba sporo czasu - myślałem. Z racji, że mieszkamy daleko od właściwego dla mnie KRUS-u, pojechałem tam po nowym roku, żeby nie zostawiać żony z dwójką małych dzieci. Pani w okienku powiedziała, że się spóźniłem. Z nowej ustawy wynika, że teraz nie mam żadnego zasiłku. A co mają powiedzieć rodzice, których dzieci urodziły się w końcu grudnia i nie mogli złożyć wniosku, bo nie mieli jeszcze numeru PESEL?

Pytanie wysłaliśmy do KRUS. Odpowiedź nie jest niestety pomyślna dla naszego czytelnika.

„W odpowiedzi na pytanie z dnia 16 lutego 2016r. do Centrali KRUS, Biuro Świadczeń Centrali wyjaśnia, że z dniem 1 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U.  z 2015r., poz. 1217). Ustawa ta uchyliła art. 15 ustawy z dnia 20 grudnia 1990r.  o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2015r., poz. 704 ze zm.), zgodnie z którym osobie podlegającej ubezpieczonemu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu (rolnikowi/domownikowi) z tytułu urodzenia dziecka przysługiwał zasiłek macierzyński w wysokości czterokrotnej emerytury podstawowej obowiązującej w dacie porodu. Zasiłek ten mógł wówczas otrzymać ubezpieczony ojciec dziecka nawet, gdy matka dziecka jako zatrudniona otrzymała zasiłek macierzyński z zakładu pracy lub z ZUS. Przepis ten obowiązywał do dnia 31 grudnia 2015 r.

Jeżeli rolnik nie pobrał zasiłku macierzyńskiego z KRUS na mocy uprzednio obowiązujących przepisów, aktualnie nie nabędzie do niego prawa, ponieważ przepis art. 15 ustawy utracił moc.”

KRUS nie wyjaśniła przy tym, co z osobami, których dzieci urodziły się jeszcze „pod rządami” starej ustawy, ale rodzice nie zdążyli złożyć wniosku do KRUS przed końcem roku. I dlaczego nie informowano o tej zmianie i utracie uprawnień przed końcem roku?

Tak wyjaśniono natomiast sytuację obowiązującą w 2016 roku:

„Natomiast, od 1 stycznia 2016 r. zasiłek macierzyński jest świadczeniem z ubezpieczenia emerytalno-rentowego. Zasady ustalania prawa i wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka po 31 grudnia 2015 r. dla ubezpieczonego w KRUS zostały określone w art. 35a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Zgodnie z tymi zasadami, ubezpieczonemu ojcu dziecka zasiłek macierzyński przysługuje jedynie w przypadku:

1)            skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka,

2)            śmierci matki dziecka,

3)            porzucenia dziecka przez matkę.

Zasiłek macierzyński nie przysługuje, jeżeli co najmniej jeden z rodziców dziecka  otrzymuje zasiłek macierzyński lub uposażenie za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu rodzicielskiego.”

Jak z tego wynika, nasz czytelnik nabyłby prawa do zasiłku z KRUS, jeśli matka dziecka nie byłaby zatrudniona. W tym przypadku jednak żona pracuje i otrzymuje zasiłek macierzyński z ZUS – ojciec dziecka nie może więc liczyć na przekazanie uprawnień matki także w sytuacji, kiedy żona zechce prędzej wrócić do pracy i nie wykorzysta całego przysługującego jej urlopu:

„W korespondencji do Pani Redakcji  podano, że matka dziecka pozostaje w zatrudnieniu i jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego z ZUS. Wobec powyższego, w świetle znowelizowanych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, ojcu dziecka  zasiłek macierzyński nie przysługuje.

W myśl art. 35a ust. 2 pkt. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu - ojcu dziecka m.in. w przypadku skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek matki dziecka po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia za okres co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka.

Obowiązujące przepisy nie przewidują cesji zasiłku macierzyńskiego z systemu ubezpieczeń społecznych rolników do innego systemu ubezpieczenia i odwrotnie. W związku z tym, w przypadku rezygnacji przez matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego,  w okresie urlopu macierzyńskiego i powrotu do pracy, nie jest możliwe dokonanie cesji zasiłku macierzyńskiego na ojca dziecka podlegającego ubezpieczeniu społecznemu rolników.”

- Ustawa jest krzywdząca. Na złożenie wniosku o zasiłek miałem czas – mówi czytelnik. - Nie moja wina, że przepisy się zmieniły i ktoś zapomniał dopisać przepisu o okresie przejściowym. A co z tymi, którzy nie mieli numeru PESEL dziecka i nie mogli wystąpić o zasiłek przed końcem 2015 roku?

Ponawiamy zatem pytanie o taką sytuację. Okazuje się, że autorzy nowej ustawy nie widzą potrzeby zachęcania ojców będących rolnikami do przejmowania opieki nad dziećmi, jeśli matka jest ubezpieczona w ZUS. Przepaść między ZUS i KRUS okazuje się za duża do pokonania dla autorów nowych przepisów.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

  • benia 2016-08-22 23:25:43
    oddalismy sprawe do sadu corka urodzona 28.12.2016 ja zus maz krus i niestety przegralismy nie malezy sie tak decyzja sadu :(
  • matka 2016-04-09 07:22:23
    szok. rolnik który pracuje nie dostanie a ludzie którzy nawet nie szukają pracy będą lepiej traktowani tylko dlatego że żona jest w zus. brawo dla tych co zmienili te przepisy, śmiech na sali
  • karol 2016-03-03 17:26:14
    A niby prawo nie działa wstecz, a jednak działa
  • sz... 2016-03-03 17:10:02
    Ja jestem w takiej sytuacji, córka urodziła się 24 grudnia 2015r. ie byłem w stanie złożyć wniosku do końca roku, czuję się pokrzywdzony
  • kronikarz 2016-02-26 21:12:12
    to wielki sukces psl i kosiniak kamysza
  • lenio 2016-02-26 20:51:25
    Jak to ojciec rolnik został potraktowany przez państwo, oszustwo jakich dużo ostatnimi czasy, Krus na tym sporo zaoszczędzi
  • lenio 2016-02-26 20:47:48
    Nareszcie artykuł w którym ukazano jak ojciec rolnik został oszukany przez państwo. I cały czas cicho sza o tym
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.68
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!