Bubel prawny – to najkrótsza ocena ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, przyjętej 5 sierpnia 2015 r. przez poprzedni Sejm. I to ocena nie tylko dzisiejszego ministerstwa rolnictwa, ale też ekspertów i tych, którzy mieliby ją stosować już od stycznia, czyli notariuszy – mówił dziś podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

- Ona po prostu zablokowałaby i utrudniłaby obrót, a nie zabezpiecza przed nieformalnym nabywaniem ziemi przez osoby, które niekoniecznie zajmują się rolnictwem – tak minister uzasadnił zapowiedź podjęcia pilnych prac nad nową ustawą regulującą sprzedaż ziemi.

- W naszej polityce na najbliższych 5 lat podstawą gospodarowania, jeśli chodzi o nieruchomości rolne, będą dzierżawy. Dzierżawy przynoszą stały dochód, i to wieloletni, bo sprzedać można tylko raz – zadeklarował Jurgiel.

Minister zapowiedział też wprowadzenie moratorium na sprzedaż państwowej ziemi i uregulowanie wyłączeń z niego na cele rozwoju gmin i samorządów, zakres wyłączeń jeszcze w tym miesiącu zostanie przedstawiony, projekt ustawy jest już przygotowany.

- Druga ustawa, nad którą pracujemy, to ustawa o ubezpieczeniu upraw i zwierząt – kontynuował minister.

Oba te projekty mają wkrótce trafić do Sejmu.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!