PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Dobry artykuł, zgadzam się z komentarzami, że jakość paszy jest bardzo istotna. Mam miejsce, w którym i jakość i cena są w porządku jest to biofeed.pl. Na stronie też można znaleźć wiele ciekawych informacji dla hodowców;)

Olafg, 2016-11-29 15:15:52

Zbilansowana dawka żywieniowa to jedna ale jakość paszy to drugie. Najlepsze efekty daje połączenie tych dwóch zależności, dlatego ja jako paszę zaczałem także stosować młóto browarniane, które naprawdę jest wartościowym produktem, szczególnie jeśli chodzi o zwierzęta mlekodajne. Dla mnie jako rolnika też ważne jest, aby robić to w miarę rozsądnym kosztem a dzięki ofercie młóta browarnianego od www.domino.org.pl jest to nawet całkiem możliwe.

Domerrrrrrrrrrd, 2016-06-01 00:16:10

kuku to energia reszta składników jest minimalna, stosując taka dawka, te 27 kg zapchasz szt, brak struktury paszy , potrzebne siano, słoma w dłuższych kawałkach celem wytworzenia śliny. i trawienia. a kuku tniemy dość krótko co też jest przyczyną brakowanie szt wysokowydajnych...
sama kuku do spasienia, dodaj białko będzie jeszcze rosło

"hardkorowy koksu " z uwagi na energię, białka tam mikro

ogólnie pisania dużo , aby bzdur nie pisać posłuże się metoda kupuj / wklej: źródło ihar, będzie fachowo ;)

Wysoka koncentracja energii oraz optymalna zawartość włókna surowego sprawia, że kiszonka z całych roślin spełnia wymagania zwierząt wysokoprodukcyjnych. Pasza ta jest jednak uboga w białko, stąd zachodzi konieczność uzupełnienia tego składnika w dawce pokarmowej. W kiszonce z kukurydzy występuje również niedobór składników mineralnych, witamin i karotenu. Koniecznie jest więc zastosowanie dodatku odpowiedniej mieszanki mineralnej.

W żywieniu krów wysokomlecznych kiszonka z kukurydzy powinna być podstawową paszą objętościową. Dziennie dla takich krów do 60% suchej masy dawki pokarmowej może stanowić kiszonka z kukurydzy. Natomiast w żywieniu krów zasuszonych jej ilość w dawce pokarmowej musi być ograniczona. Podawanie zbyt dużych ilości tej kiszonki prowadzi do zatuczenia zwierząt, a tym samym do ciężkich porodów i występowania chorób okołoporodowych.

Kiszonka z kukurydzy powinna być podstawową paszą w żywieniu bydła opasowego. Bogata w ziarno kiszonka spełnia wymagania młodych zwierząt pod względem koncentracji energii i składników pokarmowych, z wyjątkiem białka. Dzienna dawka kiszonki może dochodzić do 30 kg. Pozwala to maksymalnie wykorzystać potencjał produkcyjny zwierząt, przy ograniczeniu zużycia paszy treściwej.

Wysokoenergetyczna kiszonka z całych roślin kukurydzy

Podczas zbioru można podwyższyć wysokość cięcia roślin do 50 cm. Uzyskuje się wówczas o 10% niższy plon suchej masy, jednak o 25% wzrasta udział kolby w masie zakiszanego surowca. Wyprodukowana z takiego surowca kiszonka ma o 10-15% wyższą wartość energetyczną, dlatego często nazywana jest wysokoenergetyczną kiszonką z całych roślin. Niski poziom włókna surowego (15-17% w suchej masie) w takiej kiszonce wpływa niekorzystnie na strukturę dawki pokarmowej. Wywołuje to zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu żwacza (motoryka żwacza, przeżuwanie, dopływ śliny). Dlatego przy większych dawkach kiszonki konieczny jest dodatek do dawki pokarmowej pasz strukturalnych (słomy, siana gorszej jakości).:)

arszczecin, 2013-04-02 20:01:57

ale to ze względu na białko? ile jest energii w kiszonce kukurydzy?

kissmy..., 2013-04-02 19:37:48

ta niżej byłaby ok
2,2 kg siana z roślin motylkowych, 17 kg kiszonki z kukurydzy, 1,3 kg śruty kukurydzianej, witamina A, mieszanka mineralna ( tylko wszędzie energia )

lub
kuku 15
siano lub słoma 5 kg- do woli, więcej nie zezre
treściwa 1 kg ( ok 20% bialka)
mineraly 150-200 g
może być jeszcze mloto browar ok 5 kg.

te 27 kg kuku to dla byka, dawka powinna mieć nazwę hardkorowy koksu :)

arszczecin, 2013-04-02 17:53:39

to jaka dawka byłaby prawidłowa przy takim menu (kiszonka + białko) ?

kissmy..., 2013-04-02 16:55:00

kissmy, a stosowanie 27 kg kuku w ost dniach przed porodem spowoduje brakowanie i Jalowki i cielaka. a przy dobrych wiatrach ratuje jedynie cesarka przed rozpoczęciem porodu. bo jak wody odejdą to poród będzie odbywał ala kebab ( jeśli wiesz o co chodzi ).
połowa dawki to już świat...

arszczecin, 2013-04-02 16:31:01

ale to są raczej dzienne dawki, bowiem 270g kiszonki to raczej troszeczkę za mało jak na ciężarną

kissmy..., 2013-04-02 15:42:00

edyto, 27 kg przez 100 dni, nie dziennie :)

arszczecin, 2013-04-02 14:23:26

zaproszę Pana Profesora na poród u mięsnej jałówki która dostała 27!!! kilogramów kiszonki z kukurydzy!! życzę powodzenia!

edyta, 2013-04-02 14:05:19BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

Też dziś lustracja w padającym śniegu- całe rzędy w zaniżeniu terenu(koleinach od siewu) zdechnięte wzdłuż-co za przyczyna?nadmiar...

jarki

Wcześniej dałeś 84 ? Ja bym teraz dołożył te 34 i liczył jako pierwszą dawkę     Sam podałem ciut więcej i to...