PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Podatek każdy płaci, a grupa ma ryczałt od wartości przychodów z produkcji sprzedanej. Jak połączysz kredyt i VAT to zawsze będziesz do tyłu ze spłatą.

Jaś, 2011-07-08 15:32:07

Największym minusem "co grupa musi" nie są formalności a to że każdy rolnik wstępując do grupy producenckiej musi bez wyjątku przejść na podatek VAT o czym w całym cyklu artykułów niepozornie wspomniano .
Sprawa tak się ma że rolnik przechodząc na VAT i należący do grupy ma na fakturze za produkty zamiast doliczonych 6,5 % będzie musiał zapłacić 5 % US czyli różnica wynosi(6,5+5) 11,5 % .
Oczywiście płatnik VAT może odzyskiwać 23 % podatku VAT zakupionych produktów więc jak łatwo obliczyć rolnik tracąc 11,5 % (połowa 23% VAT) odzyska nie 23 % tylko 11,5 % przy założeniu że będzie co roku na zakupy fakturowane na 23 % przeznaczy połowę środków brutto a jak wiemy koszty produkcji obwarowane są w większości stawkami 8 % lub niższymi niż 23 % więc aby wyjść na zero należało by przedstawić faktury o średniej stawce VAT 11,5% co jest możliwe tylko przy inwestowaniu np, w sprzęt ze stawką 23 % i tu jest istota całego przekrętu że rolnik aby wyjść na zero musiał by co roku kupować np. maszyny co doprowadzi do tego że potrzebuje co roku wypracować 38,5 % wartości maszyny bo drugie 38,5 % zakładam że uzyska PROW a jak wiemy w rolnictwie nie ma wolnych środków na inwestycje nawet na wspomniane 38,5 % maszyny więc zaciąga kredyt który jest oprocentowany i nie zastanawia się jak go spłacić bo ma jeszcze kredyty z corocznych zakupów z których odzyskiwał VAT aby wyjść na zero i nazywa się to pętlą zadłużenia bo jeśli zaprzestanie inwestowania staje się płatnikiem podatku brutto .

wołek, 2011-07-08 10:29:33BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Daymon

W ubiegłym roku 05-04 topsin+tebu ale rzepak gnił i puszczał z korzenia... A przeważnie tak 20/25-03 oczywiście jeśli pogoda pozwoli i jak...

barts

@jarki Czekam na dowody Pszenica po 2-4 rozkrzewień, na koniec pierwszej dekady kwietnia będzie idealna obsada nawet będzie co...