PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

piotr rolnik, chłopie o czym ty piszesz. w zach-pom agencja rękami i nogami walczyła aby ziemi nie sprzedawać. "swoi" ziemię kupili, nieswoi nie. znam rolników którzy od kilkunastu lat chcieli kupować ziemię, słali pisma i cisza, a tu ziemię chcą zabierać. nie wiem jak jest w innych rejonach, z tego co słyszałem w wlkp ziemi brakuje, ale u nas w zach-pom leży odłogiem ponad 7 tyś ha, nie dzierżawionych i nie na sprzedaż, dlaczego ?
w TAMTYCH czasach te 2 tyś za ha to też była masa kasy- wiem że dziś się inaczej na to patrzy ale taka była prawda, jak w 96r benz była po 1,7 to nikt nie mowil jaka ona tania jest.
nie może być tak że ANR rząd czy ktokolwiek inny decyduje o tym czy masz pracować na własnym czy dzierżawionym, bo każde gosp ma własny budżet, inną sytuację.
popieram Qbek ale najbardziej zgadzam się z obserwator. ziemia nie pójdzie do rolników prawdziwych rolników, tylko do pseudo, przetarg nieograniczony i włala.
działka na ha pójdzie na przetarg nieograniczony po 12-15 tyś za ha - u mnie w regionie, ale 1-2 ha wystawią już za 20-25 tys / ha bo wliczają w tą cenę ziemię która kupują pseudobyznesmeny jako lakata kapitału.
wyobraź sobie że kończysz szkołe i chcesz sie rozwijać, nawet przejmujesz od ojca średnie gosp. np 5 ha, aby się rozwwinąć wziąć dofinansowanie, musisz mieść srednią wielkość wojewódzką, zach-pom jest to 30 ha, czyli 25 musisz dokupić, szybko, pieniędzy już nie masz kredyt wzięty a trezba maszyny i innje rzeczy kupić. zamiast wydzierżawić i pieniądze przeznaczyć na zakup maszyn ty wpakujesz je w ziemię.

ja bym, w ogóle zmienił zasadę przetargów ograniczonych. bo ograniczony taki na który przyjeżdzają z sąsiednich gmin to bzdura. zrobic myk aby do przetargu ograniczonego nie mógł dostąpić nikt z odległości powyżej 10-15 km od położenia działki. nie wierzę że prawdziwy rolnik bedzie kupował ziemie 30-40 km od gospodarstwa.

arszczecin, 2012-03-12 12:27:00

Ponieważ bardziej opłaca się dzierżawić niż kupować o czym wie cały zachód i dzierżawcy prowadzący gospodarstwa jako podmioty działalności gospodarczej, na pełnym zusie itd.Aby wykupić nawet te 30 % wyłączonych areałów po cenie rynkowej wieś będzie musiała się zadłużyć na długie lata, spadną jej możliwości inwestycyjne bo nie będzie zdolności kredytowej a zachód ze swoimi długoletnimi dzierżawami nam odjedzie. Niestety sprawdza się że mądry Polak ale po szkodzie.

Qbek, 2011-09-10 13:06:36

Panowie z tymi dzierzawcami macie racje ,ale czy wierzycie w to co piszecie .To znaczy , prawdziwi rolnicy kupia te ziemie bo ja w to nie wierze!!!!!

obserwator, 2011-09-09 21:42:39

popieram , a dzierżawcy niech nie płaczą mogli wykupić ziemie jak była po 2 tyś za ha . Przejeli za grosze nieraz dobrze prosperujące gospodarstwa z maszynami a i niekiedy z zasiewami jeśli nie zgromadzili przez 15 lat środków na jej wykup to już ich problem . wkonću trafi troche ziemi w ręce prawdziwych rolników!

piotr rolnik, 2011-09-06 20:08:21

Jeżeli ta ustawa przejdzie to będzie jedyny pozytyw jaki ministrowi rolnictwa uda się przeprowadzić za tej kadencji

rolnik indywidualny , 2011-09-06 19:34:04BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Marecki

Ну теперь я могу тебе только одно сказать: Играй так далее, а твоя мать будут ежедневно ударать по твоих яйцах, сучийсыну! Здесь сайт:...

Kolxoznik

Новая простая экономическая игра. Более 65 000 пользователей. Заработок происходит на сборе сырья от домашних животных. Доход можно вывести на...

barts

Tak to on, sama nazwa kusi, jak ktoś się spyta co siałeś i odpowiesz że vikinga to szczena palce u nóg potłucze Byłem sceptycznie nastawiony ale...