PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

piotr rolnik, chłopie o czym ty piszesz. w zach-pom agencja rękami i nogami walczyła aby ziemi nie sprzedawać. "swoi" ziemię kupili, nieswoi nie. znam rolników którzy od kilkunastu lat chcieli kupować ziemię, słali pisma i cisza, a tu ziemię chcą zabierać. nie wiem jak jest w innych rejonach, z tego co słyszałem w wlkp ziemi brakuje, ale u nas w zach-pom leży odłogiem ponad 7 tyś ha, nie dzierżawionych i nie na sprzedaż, dlaczego ?
w TAMTYCH czasach te 2 tyś za ha to też była masa kasy- wiem że dziś się inaczej na to patrzy ale taka była prawda, jak w 96r benz była po 1,7 to nikt nie mowil jaka ona tania jest.
nie może być tak że ANR rząd czy ktokolwiek inny decyduje o tym czy masz pracować na własnym czy dzierżawionym, bo każde gosp ma własny budżet, inną sytuację.
popieram Qbek ale najbardziej zgadzam się z obserwator. ziemia nie pójdzie do rolników prawdziwych rolników, tylko do pseudo, przetarg nieograniczony i włala.
działka na ha pójdzie na przetarg nieograniczony po 12-15 tyś za ha - u mnie w regionie, ale 1-2 ha wystawią już za 20-25 tys / ha bo wliczają w tą cenę ziemię która kupują pseudobyznesmeny jako lakata kapitału.
wyobraź sobie że kończysz szkołe i chcesz sie rozwijać, nawet przejmujesz od ojca średnie gosp. np 5 ha, aby się rozwwinąć wziąć dofinansowanie, musisz mieść srednią wielkość wojewódzką, zach-pom jest to 30 ha, czyli 25 musisz dokupić, szybko, pieniędzy już nie masz kredyt wzięty a trezba maszyny i innje rzeczy kupić. zamiast wydzierżawić i pieniądze przeznaczyć na zakup maszyn ty wpakujesz je w ziemię.

ja bym, w ogóle zmienił zasadę przetargów ograniczonych. bo ograniczony taki na który przyjeżdzają z sąsiednich gmin to bzdura. zrobic myk aby do przetargu ograniczonego nie mógł dostąpić nikt z odległości powyżej 10-15 km od położenia działki. nie wierzę że prawdziwy rolnik bedzie kupował ziemie 30-40 km od gospodarstwa.

arszczecin, 2012-03-12 12:27:00

Ponieważ bardziej opłaca się dzierżawić niż kupować o czym wie cały zachód i dzierżawcy prowadzący gospodarstwa jako podmioty działalności gospodarczej, na pełnym zusie itd.Aby wykupić nawet te 30 % wyłączonych areałów po cenie rynkowej wieś będzie musiała się zadłużyć na długie lata, spadną jej możliwości inwestycyjne bo nie będzie zdolności kredytowej a zachód ze swoimi długoletnimi dzierżawami nam odjedzie. Niestety sprawdza się że mądry Polak ale po szkodzie.

Qbek, 2011-09-10 13:06:36

Panowie z tymi dzierzawcami macie racje ,ale czy wierzycie w to co piszecie .To znaczy , prawdziwi rolnicy kupia te ziemie bo ja w to nie wierze!!!!!

obserwator, 2011-09-09 21:42:39

popieram , a dzierżawcy niech nie płaczą mogli wykupić ziemie jak była po 2 tyś za ha . Przejeli za grosze nieraz dobrze prosperujące gospodarstwa z maszynami a i niekiedy z zasiewami jeśli nie zgromadzili przez 15 lat środków na jej wykup to już ich problem . wkonću trafi troche ziemi w ręce prawdziwych rolników!

piotr rolnik, 2011-09-06 20:08:21

Jeżeli ta ustawa przejdzie to będzie jedyny pozytyw jaki ministrowi rolnictwa uda się przeprowadzić za tej kadencji

rolnik indywidualny , 2011-09-06 19:34:04BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

przem

Rolnicy przechodzą na VAT wyłącznie podczas dużych inwestycji nikt w "normalnych" warunkach nie przejdzie na Vat bo ma taki...

arszczecin

2 godziny temu, sapek napisał: ... ja to się kiedyś spotkałem z dziewczyną poznaną przez internet, nawet miała trochę więcej pola...