PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Ł-meat coś robi, żeby współpracować z rolnikami, czytałem o tym w Farmerze nr 20, Smolarek mówił o kredytowaniu rolników i dłuższej współpracy. Ja niestety nie jestem stamtąd. O tych klastrach to napisz do redakcji, to ciekawy temat, może się zainteresują.

Jaś, 2011-11-11 12:58:38

Pan Minister Sawicki wiele mówił o konsolidacji. Ale to głównie hasła. Między innymi we wrześniu przyjął u siebie w gabiniecie delegację Grupy Mięsnej z Podlasia, obiecał zainteresowanie się możliwymi formami wsparcia dla tego agroklastra. Wpłynęło formalne pismo do MRiRW. Po czym do dzisiaj cisza.
Co do Ł-meat Łuków, to kto wie? Może to dobra podpowiedź.

B. Barański, 2011-11-11 12:32:54

To dziwne, bo Sawicki mówił, że będzie wzmacniał konsolidację. W ten sposób to nigdy nikt nie będzie konkurencyjny z połączonymi siłami z Zachodu. A Łmeat-Łuków nic nie pomoże, skoro to Podlasie?

Jaś, 2011-11-10 23:31:49

Jest np. taka Grupa Mięsna z Podlasia, gdzie obok grupy producentów trzody chlewnej są zakłady mięsne - w jednym szeregu. Wg informacji z MRiRW nie ma dla nich możliwości wsparcia w PROW.
W MRR trudno o wsparcie dla klastrów sektora rolno-spozywczego, bo ten sektor nie jest uznawany przez MRR i PARP za sektor o wystarczająco wysokim potencjale innowacyjnym. Liczy się biotechnologia, nanotechnologia, itp., a najlepiej technologie kosmiczne. Teoretycznie więc wsparcie jest, ale wnioski jakoś dziwne odpadają.

B. Barański, 2011-11-10 23:20:07

Ja serio pytam o klastry w rolnictwie, bo nie znam. A dlaczego tak trudno w MRR? Pewnie nie traktują rolnika jak przedsiębiorcy?

Jaś, 2011-11-10 22:50:56

Do Jasia. Na tym właśnie polega problem, że tak mało środków jest na powiązania kooperacyjne dla sektora rolno-spożywczego.
A co 2 mln w MRR - proszę spróbować złożyć wniosek do PARP dla klastra o profilu rolno-spożywczym to pogadamy.

B. Barański, 2011-11-10 22:41:26

A jakie klastry znasz w rolnictwie?
Nie większy problem w tym, że wsparcia starczyło dla 19 skonsolidowanych i jeden dzień dla grup (a raczej wcale, skoro pierwszego dnia skończył się limit). Kto to dostanie? Klastry mają 2 mln możliwe do wzięcia z MRR.

Jaś, 2011-11-10 22:35:10

Paradoks. Wnioski do tzw. wartości dodanej mogą składać grupy zakładów przetwórczych, nazwane przez MRiRW "podmiotami skonsolidowanymi", a także grupy producentów rolnych, ale NIE MOGĄ OTRZYMAĆ WSPARCIA grupy o charakterze agroklastrów, w których składzie są zarówno grupy producentów rolnych, jak i zakłady przetwórcze. Dlaczego?
Trzeba to naprawić przed kolejnym naborem.
Potrzebne jest wsparcie dla agroklastrów z integracją zarówno poziomą, jak i pionową, bo takie powiązania są najbardziej cenne dla podnoszenia konkurecnyjności sektora spożywczego i tworzenia łańcuchów od pola do stołu. Pierwsze przykłady na rynku już się pojawiają i potrzebują pomocy.
Za dużo schematyzmu w programowaniu przez MRiRW.

B. Barański, 2011-11-10 22:27:55BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Baranowo rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Jaki to był bor ?