PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Ł-meat coś robi, żeby współpracować z rolnikami, czytałem o tym w Farmerze nr 20, Smolarek mówił o kredytowaniu rolników i dłuższej współpracy. Ja niestety nie jestem stamtąd. O tych klastrach to napisz do redakcji, to ciekawy temat, może się zainteresują.

Jaś, 2011-11-11 12:58:38

Pan Minister Sawicki wiele mówił o konsolidacji. Ale to głównie hasła. Między innymi we wrześniu przyjął u siebie w gabiniecie delegację Grupy Mięsnej z Podlasia, obiecał zainteresowanie się możliwymi formami wsparcia dla tego agroklastra. Wpłynęło formalne pismo do MRiRW. Po czym do dzisiaj cisza.
Co do Ł-meat Łuków, to kto wie? Może to dobra podpowiedź.

B. Barański, 2011-11-11 12:32:54

To dziwne, bo Sawicki mówił, że będzie wzmacniał konsolidację. W ten sposób to nigdy nikt nie będzie konkurencyjny z połączonymi siłami z Zachodu. A Łmeat-Łuków nic nie pomoże, skoro to Podlasie?

Jaś, 2011-11-10 23:31:49

Jest np. taka Grupa Mięsna z Podlasia, gdzie obok grupy producentów trzody chlewnej są zakłady mięsne - w jednym szeregu. Wg informacji z MRiRW nie ma dla nich możliwości wsparcia w PROW.
W MRR trudno o wsparcie dla klastrów sektora rolno-spozywczego, bo ten sektor nie jest uznawany przez MRR i PARP za sektor o wystarczająco wysokim potencjale innowacyjnym. Liczy się biotechnologia, nanotechnologia, itp., a najlepiej technologie kosmiczne. Teoretycznie więc wsparcie jest, ale wnioski jakoś dziwne odpadają.

B. Barański, 2011-11-10 23:20:07

Ja serio pytam o klastry w rolnictwie, bo nie znam. A dlaczego tak trudno w MRR? Pewnie nie traktują rolnika jak przedsiębiorcy?

Jaś, 2011-11-10 22:50:56

Do Jasia. Na tym właśnie polega problem, że tak mało środków jest na powiązania kooperacyjne dla sektora rolno-spożywczego.
A co 2 mln w MRR - proszę spróbować złożyć wniosek do PARP dla klastra o profilu rolno-spożywczym to pogadamy.

B. Barański, 2011-11-10 22:41:26

A jakie klastry znasz w rolnictwie?
Nie większy problem w tym, że wsparcia starczyło dla 19 skonsolidowanych i jeden dzień dla grup (a raczej wcale, skoro pierwszego dnia skończył się limit). Kto to dostanie? Klastry mają 2 mln możliwe do wzięcia z MRR.

Jaś, 2011-11-10 22:35:10

Paradoks. Wnioski do tzw. wartości dodanej mogą składać grupy zakładów przetwórczych, nazwane przez MRiRW "podmiotami skonsolidowanymi", a także grupy producentów rolnych, ale NIE MOGĄ OTRZYMAĆ WSPARCIA grupy o charakterze agroklastrów, w których składzie są zarówno grupy producentów rolnych, jak i zakłady przetwórcze. Dlaczego?
Trzeba to naprawić przed kolejnym naborem.
Potrzebne jest wsparcie dla agroklastrów z integracją zarówno poziomą, jak i pionową, bo takie powiązania są najbardziej cenne dla podnoszenia konkurecnyjności sektora spożywczego i tworzenia łańcuchów od pola do stołu. Pierwsze przykłady na rynku już się pojawiają i potrzebują pomocy.
Za dużo schematyzmu w programowaniu przez MRiRW.

B. Barański, 2011-11-10 22:27:55BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Kolxoznik

Новая простая экономическая игра. Более 65 000 пользователей. Заработок происходит на сборе сырья от домашних животных. Доход можно вывести на...

barts

Tak to on, sama nazwa kusi, jak ktoś się spyta co siałeś i odpowiesz że vikinga to szczena palce u nóg potłucze Byłem sceptycznie nastawiony ale...

miwigos

Ja za przechowywanie nic nie płace ,jeśli im sprzedam,a w silosie to musi być idealny suchy ,no i czyszczony,a tak święty spokój ,bez zmartwienia...