PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Krzem do swoich nawozów f-ma INTERMAG wprowadziła ok. 10 lat dotychczasowy SILVIT o zaw. 150 g SiO2 został zastąpiony OPTYSILEM o zaw. 200 g SiO2 oraz żelazo i inne dodatki poprawiające skuteczność. Jego skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach prowadzonych przez instytuty. Warto przekonać się o tym samemu, ja to wiem z własnego doświadczenia.

zachura 19, 2015-07-10 18:33:24

Intermag wcale nie był pierwszy ;) Akra Kombi zawiera 30% SiO2 (tlenku krzemu) w swoim składzie i 20% zeolitu...

farmer, 2014-10-14 01:30:06

tester
tak- testowałem ten produkt dolistnie i doglebowo wyniki są zaskakujące, maczniak na agreście opanowany (b.wczesną wiosną stosowałem 2% roztwór dwukrotnie), system korzeniowy zdecydowanie mocniejszy proszę sprawdzić

tester, 2013-11-19 07:19:45

Zima jest, więc i więcej czasu na takie rozmyślania. Wszystko jest zawsze od czegoś zależne i jednocześnie powiązane z czymś innym, a wtedy osiąga się jakiś efekt. Ten efekt rozdrabnia się na najdrobniejsze możliwe szczegóły i próbuje rozwikłać zależność jednego od drugiego.
A na forum zjawię się raczej już niedługo, tam też jest wiele ciekawych spraw do przedyskutowania i wypróbowania w praktyce.

hodowca bydła, 2011-12-28 21:10:21

@hodowco bydła
odezwij się na forum bo widzę że masz głowę nie od parady

jarki, 2011-12-21 21:43:43

Masz rację. Część mineralna gleb to przede wszystkim krzemionka mineralna, nierozpuszczalna ani w wodzie, ani w kwasach. Krzemionka mineralna nie jest więc w ogóle asymilowana przez rośliny, lecz nie znaczy to iż rośliny nie pobierają składnika jakim jest krzem. Owszem pobierają, lecz ta właśnie krzemionka mineralna musi zostać poddana przemianie na krzemionkę organiczną. Za ten proces odpowiedzialne są mikroorganizmy glebowe, a one mogą funkcjonować w glebie o odpowiednim pH, stąd stosuje się wapnowanie gleb, celem odkwaszania i przeciwdziałania zakwaszaniu i szkodliwemu oddziaływaniu związków glinu, manganu, żelaza, metali ciężkich. Pierwiastkiem antagonistycznym dla krzemu jest wapń, innymi słowy wapń wypiera krzem, stąd w roślinach znajduje się coraz mniej krzemu. Idąc dalej tym tropem - w artukule jest "krzem wykazuje działanie fungistatyczne", stąd wysnuwam wniosek, że skoro rośliny na wapnowanych glebach posiadają mniej krzemu to są one bardziej narażone na choroby grzybowe, gdyż nie ma tej otoczki: "W ścianach komórkowych roślin powstaje specjalna powłoka, krzemionka amorficzna", która przeciwdziała przenikaniu grzybów do komórek. Ja gospodaruję na V i VI kl. gleby, bardzo zakwaszonej, w tym roku zwapnowałem cały areał. Ani mój ojciec, ani ja nie stosowałem nigdy żadnych zabiegów fungicydowych, w ogóle nie mieliśmy nic wspólnego z chorobami grzybowymi np. zbóż. Teraz jak zacząłem się zastanawiać nad tym artykułem, doszedłem do wniosku, że: 1) to może mieć związek z kwaśną glebą, 2) rośliny w związku z tym zawierają dużo krzemu w powłokach ścian komórkowych. Rozpisałem się... :) zatem wniosek mój jest taki: na glebach wapnowanych warto stosować preparaty zawierające aktywne mikroorganizmy, które tworzą z krzemionki mineralnej krzemionkę organiczną i tym samym zrezygnować z zabiegów fungicydowych. Niech się na ten temat wypowie ktoś bardziej doświadczony, czy zgadza się z tym co napisałem, czy też nie.

hodowca bydła, 2011-12-21 21:27:21

Do hodowcy bydła. Masz rację, że napiaskah jest krzemu pod dostatkiem. Problemem jest jednak jego nieprzyswajalność przez rośliny. Jest w związkach NIEROZPUSZCZALNYCH i dlatego nie może być pobierany z gleby -niestety.

jfmat, 2011-12-21 17:00:19

Na piaskach jest przecież krzemu oporowo i co. Kolejny zbędny wydatek, ale wiadomo - ktoś będzie trzepał kasę na tym. I tak mamy ich wszystkich wystarczająco wiele. Lepiej by wymyślili coś, aby koszty ograniczać a nie zwiększać. Rolnik głupi nie jest, liczyć potrafi.

hodowca bydła, 2011-12-21 16:40:01BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

prazykwantel

Mam do odstąpienia tabletki Opticide (prazykwantel 600mg) na pasożyty (przywry, tasiemce, motylice). Lek jest w oryginalnym opakowaniu, sprzedaję...

Pałuczanin81

Słońce wiosennie-na polu (po?)rzepaku, wiatr mało 130kg chłopa nie przewróci,a ziemia się mizia pod gumowcami na 5mm.