PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

"GMO to organizm inny niż organizm człowieka, w którym materiał genetyczny został zmieniony w sposób niezachodzący w warunkach naturalnych wskutek krzyżowania lub naturalnej rekombinacji"

Rozumita to ludzie? Jest to tak sztuczne jak plastik imitujący granit na grobie tesciowej.

Skansenem nigdy nie będziemy. Wystarczy spojrzeć na Nasze pola - najnowocześniejsza pierwsza światowa liga maszyn to jest POSTĘP i taki Nam w zupełności wystarczy.

Patrząc na to z innej strony - ktoś kiedyś wymyslił koło i już działa to tysiące lat. To mamy to teraz zmieniać na kwadratowe i do tego opatentowane tylko dlatego, żeby POSTĘP był? Śmieszne!
Schowaj się do budy A Krzak ze swoją koślawą teorią!

rol-nick, 2012-02-10 22:19:25

Drodzy koalcjanci zostaje wam tylko modlitwa o zdrowie, bo o rozum za późno!
Czym jest GMO? Jest tylko przyspieszonym procesem hodowli. W procesie hodowli krzyżuje się osobniki (odmiany) i aby uzyskać zakładane rezultaty potrzeba czasu i tzw. nosa (szczęścia). GMO jest procesem skrócenia czasu uzyskania osobnika o pożądanych cechach, dzięki nowym możliwością jakie stworzyła nauka. Krzyk przeciwników GMO jest tylko świadectwem braku podstawowej wiedzy z zakresu genetyki, próbą zatrzymania postępu. Być może należało by pomyśleć o uregulowaniu zasad korzystania z tych możliwości w celu zapobieżeniu bandytyzmowi

A Krzak, 2012-02-09 08:34:38

Debata u Prezydenta pokazała słabość zwolenników GMO

Dzisiejsza debata u Prezydenta na temat GMO dobitnie wykazała słabość argumentów zwolenników wprowadzenia upraw GMO do Polski. Cześć z nich była po prostu zwykłą manipulacją jak np. stwierdzenie, że uprawy GMO zajmują już 10% powierzchni upraw światowych. W rzeczywistości ta powierzchnia to tylko 3%, a w Europie zaledwie 0,01% i z roku na rok ta powierzchnia maleje.

Zdecydowana większość uczestników dyskusji domagała się wprowadzenia zakazu upraw roślin GMO wzorem innych krajów UE ze względu na niemożliwość koegzystencji, zagrożenie dla bioróżnorodności, zagrożenia społeczno ekonomiczne i zdrowotne.

Przedstawicielka Departamentu Prawa UE Ministerstwa Spraw Zagranicznych przedstawiając prawne uwarunkowania wprowadzenia zakazu upraw GMO w Polsce w zgodzie z przepisami UE stwierdziła, że do tej pory ani Ministerstwo Rolnictwa ani Ministerstwo Środowiska nie było zainteresowane skorzystaniem z tych możliwości.

Prof. Lisowska zwróciła uwagę na fakt nie nagłaśniania wyników polskich badań wskazujących na niekorzystne skutki zdrowotne spożywania GMO, które zostały opublikowane w 17 pozycjach naukowych.

Nawiązując do ekonomicznych, społecznych i środowiskowych konsekwencji wprowadzenia do polskiego rolnictwa upraw transgenicznych, przedstawicielka Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi zacytowała następujące fakty:
„Między rokiem 1996 a 2001 eksport kukurydzy z USA do Europy spadł o 99,4% co spowodowało straty rzędu 300 mln dolarów.
Aby ratować dochody rolników, rząd amerykański musiał przyznać nadzwyczajne dotacje oceniane na 12 miliardów dolarów w latach 1999-2002. W maju 2002 Senat pozwolił na odblokowanie 180 mld dolarów na następne 10 lat, aby zakamuflować fiasko upraw transgenicznych.”(*)

Przedstawiciele związków i organizacji rolniczych(KRIR, Solidarność RI) wskazali na zagrożenia wynikające z przejmowania kontroli nad produkcją żywności przez wielkie korporacje i potrzebę ochrony polskiego rolnictwa

Na ważny aspekt zwrócił uwagę dr Stankiewicz- socjolog stwierdzając, że naukowcy powiązani z przemysłem biotechnologicznym znajdują się często w sytuacji konfliktu interesów, gdy stoją przed koniecznością dokonania wyboru między interesem publicznym a interesem prywatnych firm, które finansują ich badania.

Debata była...podobno publiczna ale ... nie zaproszono na nią przedstawicieli społeczeństwa polskiego zrzeszonego w największej organizacji walczącej o Polskę wolną od GMO jaką jest Koalicja "POLSKA WOLNA OD GMO". Nie zaproszono też przedstawicieli sejmików wojewódzkich a przecież wiadomo, że wszystkie sejmiki wojewódzkie podpisując odpowiednie uchwały / rezolucje / stanowiska ogłosiły, że chcą być wolne od GMO.

Zebrano już ponad 20 500 podpisów pod ''Petycja w sprawie zakazu rejestrowania nasion, obrotu i upraw roślin GMO w Polsce''
W szczególności żądamy NATYCHMIASTOWEGO ZAKAZU upraw kukurydzy MON810 i ziemniaków AMFLORA.
http://alert-box.org/petycja/rozporzadzenie-zakazujace-gmo/

rol-nick, 2012-02-08 23:16:28BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

imen

Rzepaki które dostały RSM wyglądają tragicznie są spalone , na razie na rzepak podałem 300 kg yary mili i 150 saletry RSM pojedzie jak...

Pałuczanin81

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/wczesny-wysiew-azotu-czy-bylo-warto,77312.html Ku pokrzepieniu serc-jakby nie wszyscy trafili...