PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KOMENTARZE

 • rol-nick 2012-02-20 17:42:32
  bleee

  Ty naprawdę masz coś pod kopułka nie tak!

  Jak możesz kłamać w żywe oczy, że ''większość tych ekologicznych również żywi swoje zwierzęta paszami z GMO. Chyba, że wychodują sobie sami''

  Nie masz biedny człowieku pojecia o systemie certyfikacji produkcji ekologicznej to po kiego się wypowiadasz?
 • marta 2012-02-19 18:42:26
  Szkoda, że p Sawicki mija się z prawdą! Oto opinia prawna MSZ: "Trzecia możliwość [wprowadznia zakazu upraw GMO] jest specyficzna dla Polski i wynika z korzystnego dla Polski wyroku Sądu Unii Europejskiej w sprawie T-69/08. Przypomnijmy, że w sprawie tej Polska zaskarżyła ze względów formalnych decyzję Komisji odrzucającą pewne przepisy krajowe będące odstępstwem od dyrektywy 2001/18/WE – i wygrała tę sprawę. Oznacza to, że te przepisy są uznawane za zatwierdzone na mocy Traktatu i jakie takie mogłyby zostać wprowadzone do polskiego prawa. Najistotniejsze odstępstwo polega na możliwości ustanowieniu zakazu prowadzenia upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych na terytorium kraju, z zastrzeżeniem możliwości takich upraw w strefach wyznaczanych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa. Dotychczas jednak ani resort rolnictwa, ani resort środowiska nie był zainteresowany skorzystaniem z możliwości wynikającej z tego wyroku." I to jest cała prawda, niech Sawicki nie sciemnia!
 • rolnik 2 2012-02-19 16:21:52
  Jeszcze pare miesiecy temu bylem zwolenikiem GMO ale po przeczytaniu i zobaczeniu paru artykulow stalem sie przeciwnikem GMO . Niechce zostac niewolnikiem koncernu MONSANTO lub zostac wywlaszczony przes ten koncern . Jdnym z przykladu moze byc film "swiat wedlug MONSANTO" .
 • OBSERWATOR 2012-02-18 23:10:40
  Raz prawde powiedzial , ale czy prawdziwie te deklaracje zrealizuje?Nie sztuka jest mowic , sztuka jest realizowac to co sie powiedzialo .Z GMO to tylko MONSANTO jako koncern chemiczny i Cargil jako koncern paszowy , zyski maja , a nie zwykly rolnik. Wiec NIE dla GMO!!!!
 • rolnik 2012-02-18 19:35:28
  Blee, jasne ze te same firmy są odpowiedzialne za pasze w Europie (a własciwie na całym świecie!) to triada ABC.
  Poczytaj trochę o rzeczywistości.Najwieksze wpływy ma Cargill, który związany jest z MOnsanto.I tu tkwi całe sedno problemu.Monopolizacja łańcucha zywnościowego zaczyna się od upraw GMO .
 • jarki 2012-02-17 22:37:30
  a tak tu na nim wieszano psy za GMO
 • bleee 2012-02-17 19:37:25
  @rol-nickTylko, że większosć tych ekologicznych również żywi swoje zwierzęta paszami z GMO. Chyba, że wychodują sobie sami.

  Zrozum, że obecnie nie jesteśmy w stanie wyżuwić naszych zwierząt hodowlanych bez GMO. Jeśli zablokujemy rynek przed GMO, wtedy zobaczysz co się stanie z cenami. Wiesz dlaczego. Bo prawa rynku są nieubłagane. Cene kreuje podaż, jeśli zrezygnujemy z pasz GMO, a podaży niestety nie zaspokoimy, to wtedy dopiero ceny zaczna rosnąć, z prozaicznej przyczyny, którą jest po prostu brak lub bardzo mała ilość zbóż które można przeznaczyć na pasze.

  Dobrze, w Polsce 3 firmy rządzą rynkiem pasz. Czy te same firmy żadzą rynkiem pasz w Europie, który również w 90% oparty jest na GMO? Chyba nie.
 • rol-nick 2012-02-17 15:47:17
  Nie sciemniaj bleee

  Obecnie zywienie się TYLKO produktami ekologicznymi jest droższe od zywienia się produktami tradycyjnymi (czyt. z GMO) tylko o 7%.

  Kalkulacja dokonana przez doktora z SGGW. Podać Ci nazwisko tego Pana?

  Myślicie ze z GMO będzie taniej? A guzik! Wszystkie komponenty paszowe z GMO do Polski sprowadzają 3 firmy. One blokują przepustowość Polskich portów bo zarezerwowały je sobie na wiele lat w przód. I dlatego nie mozna sprowadzać pasz wolnych od GMO.

  Jaki to problem dla 3 firm dokonać zmowy cenowej i podnieść cenę na importowane pasze o 30, 100 czy 200%?

  I wtedy Święty Boże nie pomoże. Bedze drożyzna ale wówczas będą Nam znów chrzanić, że tak ma być bo to, bo tamto i owamto

 • blee 2012-02-17 14:38:45
  Nie jest możliwe do zrealizowania hasło Polska Wolna od GMO, jeśli Europa będzie uprawiać i importować GMO. A hasło Europa wolna od GMO jest jeszcze większą utopią. Ciekaw jestem kiedy Pan Minister Sawicki to zrozumie?

  Pan Premier w sprawie referendum w sprawie wieku emerytalnego mówi, że to bez sensu bo on może zadać pytanie "Czy chcesz podniesienia podatków i niskiej emerytury w przyszłości"? Wiadomo, ze nie.

  Podobna sytuacja jest z GMO. Większość ludzi nie chce GMO. Tylko zadać należy pytanie, czy chce płacić za żywność 30% więcej bo nie będzie pasz na bazie GMO (jak oszacował Instytut Ekonomiki Rolnictwa)? Odpowiedź wydaje się jednoznaczna.
 • polowy 2012-02-17 13:51:21
  mamy jasność w temacie, bo to pierwsza tak oczywista deklaracja ministra

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!