PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

franek wystarczyło przeczytać tekst do końca pozdrawiam
Renata Mantur: Dostosowanie płatności następuje wtedy, gdy rolnikowi przysługują płatności uzupełniające, a łączna kwota płatności (finansowanych z budżetu unijnego oraz z budżetu krajowego) przewyższa równowartość 5 tys. euro. Wówczas płatności uzupełniające podlegają redukcji o 10 proc. nadwyżki łącznej kwoty wszystkich płatności ponad kwotę stanowiącą równowartość 5 tys. euro, przy czym kwota redukcji nie może być większa niż kwota płatności uzupełniających. Dodatkowo, w przypadku, gdy suma płatności unijnych i płatności krajowych przewyższa równowartość 300 tys. euro, płatności uzupełniające podlegają redukcji o kwotę odpowiadającą 4 procent. nadwyżki płatności uzupełniających ponad kwotę stanowiącą równowartość 300 tys. euro.

Farmer: Stare kraje i tak mają lepiej, ale nowe pomniejszają krajowe dotacje uzupełniające. Dobrze rozumiem?

Renata Mantur: Nie. Stare kraje członkowskie (UE -15) nie realizują płatności uzupełniających. Natomiast wypłacane płatności bezpośrednie w ramach systemu SPS i wsparcia specjalnego też pomniejszają o 10 proc. Nowe państwa UE dostosowują się do poziomu 90 proc. w UE -15.

Farmer: W starych państwach zaoszczędza na wypłatach budżet unijny. U nas oszczędności wprowadza minister finansów, modulacja jest taka sama. Ilu rolników obejmie ten schemat u nas?

Renata Mantur: Nie, w starych państwach członkowskich też środki pozyskane z modulacji płatności finansowanych z budżetu UE przekazywane są do budżetu PROW 2007-2013, tak jak i w nowych państwach. Natomiast kwoty pozyskane ze zmniejszenia płatności uzupełniających pozostają w budżecie krajowym bo jest to wsparcie finansowane ze środków krajowych.
Takie dostosowanie płatności uzupełniających dotyczyć będzie ok. 119 tys. rolników natomiast szacowana kwota tego zmniejszenia wyniesie ok. 101 mln euro.

Rolnik z Wielowiczka, 2012-03-22 21:27:52

Do Rolnik z Wielowiczka, jeżeli się mijam z prawdą to proszę mi wskazać w którym miejscu, co znaczy, ze modulacja ma wyglądać zgoła inaczej, czyli jak konkrety, fakty.
Do Ali, podobnie jeżeli chodzi o dane dotyczace ilości gospodarstw rolnych to prosze sięgnąć do spisu rolnego z roku 2011 i danych arimr dotyczących dopłat, dzisiaj w dobie internetu, po kilku latach na ATR, znalezienie odpowiednich liczb powinno Ci zająć 5 min. Jeżeli chodzi o informacje dotyczącą modulacji prosze przeczytac chociażby wywiad z Renatą Mantur, dyrektorem Departamentu Płatności Bezpośrednich Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (tu jest link: mhttp://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/modulacja-doplat-w-calej-ue,34717.html). Liczę na rzetelną analizę.
Do West czytaj powyżej i nie obrażaj, pozdrawiam

franek, 2012-03-22 19:50:53

Do franek .
Łżesz jak Donald przed wyborami. Modulacja w głównej mierze dotyczy gospodarstw które dostają dopłaty w wysokości między 5tyś euro a 300tyś euro i wtym roku częć kwoty płatności którą wypłaca Unia kwota zostanie pomniejszona o 10 % a w 2013 roku zostanie wyzerowana ZERO ZERO ZERO. Więc te bajki oPOwiadaj swoim dzieciom

west, 2012-03-22 06:34:41

Do ,,,,,,,,, Franek .

Jak twierdzisz że Cię obrażam ,to proszę podaj mi skąd tak naprawdę wytargałeś te dane . Jak do tej pory to z niczym co podałeś
nie mogę się zgodzić. Strach mnie ogarnia
że straciłem parę lat studiując na A.T.R .
Jeśli jesteś takim analitykiem to powiedz mi , czemu jeszcze nie zostałeś rolnikiem
(a może jesteś).
Swoją drogą myślę że czegoś Ci szkoda,
lecz nie tego chyba że współczesny polski rolnik umie realnie myśleć.
Co do tych bogatych gospodarstw jak to przybliżyłeś , to tak naprawdę nie ma ich
aż tak wiele ,chyba żebyś ujął (zadłużonych).
Co dotyczy tych rzekomych ,,160" gospodarstw to szkoda że tyle tylko rzekomo mamy ,co ile tak jak one ,tak i te mniejsze obszarowo gospodarstwa wiedzą na czym powyższa modulacja polega .
Polega to na tym że rolnikowi znowu ma się co zabrać co realnie mu się należy.

Bywaj ,,,,(,jutro muszę jechać zakupić zboże do siewu gdyż wszystko mi wymroziło po tak pięknej porze roku jaką jest zima,a jest tego do likwidacji ponad 300 ha ,tak to widać jaki jestem bogaty ,zamożny chłopisko,nic dodać nic ująć .


ali, 2012-03-21 23:31:50

franek jak chcesz coś pisać to należy uczciwie bo twój tekst czyta wielu i wprowadzasz niepotrzebne zamieszani bo modulacja ma wyglądać zgoła inaczej zapoznaj się z faktami i dopiero pisz, a co do strajku popieram i jutro też się przyłącze pozdrawiam

Rolnik z Wielowiczka, 2012-03-21 23:06:39

A to ciekawe Ali, a w którym konkretnie miejscu zrobiłem błąd w tych obliczeniach, prosze Cię bardzo wskaż mi to miejsce a się pokajam, wysil troszkę szare komórki, zamiast mnie obrażać, bo to rzeczywiście jest łatwe i nie wymaga wielkiego wysiłku intelektualnego, z góry dziekuję i czekam na odpowiedź

franek, 2012-03-21 21:43:48

RE. ,,Franek , szkoda ze nie jesteś ministrem .Nie sztuka podać swoje obliczenia ,jak Ty to zrobiłeś , przy twoich porównaniach zaczynam się zastanawiać na dzisiejszy dzień czy warto dalej być rolnikiem.

PS.
Jak widzę marny z Ciebie ekonomista.
Z mojej strony życzę Ci byś swoje dane zastosował ,,,na wysypisku śmieci .

ali, 2012-03-21 21:35:36

Modulacja dotyczy tylko gospodarstw które otrzymują powyżej 300 tys euro i część dopłaty powyżej 300 tys euro zostanie pomniejszona o 4%, czyli np. jeżeli ktoś dostaje 400 tys euro dopłaty czyli 1mln 600 tys zł (zakł kurs 4zł) to dotacja zostanie mu pomniejszona o jakieś 16000 zł, czyli dokładnie o 1 %, jeżeli natomiast ktoś otrzymuje 310 tys euro to dopłata zostanie pomniejszona o 1600zł czyli doładnie 0,1% itd. Nie bardzo więc wiem o co kroszyć kopię, tym bardziej że takich gospodarstw w Polsce jest ok 160, słownie sto sześdziesiąt. Biorąc pod uwagę, że w PL jest prawie 1,6mln gospo rolnych to stanowi to 0,01% wszystkich gospodarstw ale jakże bogatych gospodarstw dlatego Pan Mojzesowicz pilnuje, żeby im się jakieś straszne kuku nie stało. Ciekawe ile % rolników z tego 1,6mln wogóle przeczytało chociaż jeden tekst tłumaczący na czym polega modulacja dopłat, mam nadzieje, że więcej niż te słynne 160... przykre

franek, 2012-03-21 21:05:13

Po pierwsze z tym obcięcie dopłat to pomyłka urzędnika i rzadnych obcięć prawdopodobnie a jeżeli będą to mogą to być sprawy groszowe, rzędu 0,01%, ale co ja tam wiem, jako leming to ja tylko spadać potrafię i pewnie od tego spadania to mi się wszystko w głowie pomieszało, siemka

franek, 2012-03-21 20:16:40

NIe rozumiesz o co chodzi 'Tym ludziom wieszajacym psy na ministrze i rzadzie". Bo jesteś lemingiem. W tym roku obetną nam dopłaty o 10% a w przyszłym o 50%. SUUUUUUer no PO prostu bajka. !

do franek, 2012-03-21 20:09:59

Zgodnie z polskim prawem każdy rolnik ma obowiazek ubezpieczyć 50% swoich upraw, rozumiem, że rolnicy w zachodniej części naszego kraju nie tylko strajkują i lamentują ale ubezpieczyli swoje uprawy, więc otrzymają odszkodowanie, które pokryje im straty i jeszcze pozwoli kupić materiał do przesiania, wiem że jare to nie to samo co ozime ale dobre i tyle, no a jeżeli Ci poszkodowani rolnicy nie opłacili obowiązkowego ubezpieczenia to proszę Pana ministra aby wyegzekwował od nich karę ustawową w wysokości 2,5euro/ha (jeżeli się nie mylę). A i nie bardzo rozumiem o co chodzi tym ludziom wieszajacym psy na ministrze i rządzie. Ja prowadzę swoje gosp od 20 lat i dwa ostatnie sa najlepsze w przeciągu tych 20 lat, nie rozumiem tych wszustkich roszczeniowców. Pozdrawiam

franek, 2012-03-21 19:10:35

najgorszy minister rolnictwa i najgorszy rząd jaki miał ten kraj!!!!!!!!!!!!!!!!

marek rolnik, 2012-03-21 18:52:24BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Konstancin-Jeziorna rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdańsk rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Elbląg rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Elbląg rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Daymon

@imen -@men. Święta prawda.

jarki

Lepiej bym tego nie ujął