PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

czwarta sprawa rzecznik niema zielonego pojęcia o zbożach
kurcze ale to rzecznik związku producentów roślin zbożowych
jak się czyta tych prezesów profesorów rzeczników to się człowiek zastanawia kto im PŁACI żeby takie bzdury gadali

jarki, 2012-03-28 19:32:09

Trzecia sprawa jak po wymarzniętej pszenicy posieje kukurydzę która schodzi z pola początek listopada to nie mam gdzie posiać rzepaku, jęczmienia ozimego i pszenicy ozimej. Kukurydza wywraca płodozmian i nie każdemu pasuje.

chłop z wołynia, 2012-03-28 12:50:19

druga sprawa gdzie ta kukurydzę się wysuszy

m@ciej , 2012-03-28 12:16:28

Następna propaganda że jak by przedstawić sytuację inaczej to może nie wyda się ta katastrofa fatalnie .Fakty są takie że optymista Szymańczak twierdzi że będzie wielki wzrost zasiewów kukurydzy ale będzie to stanowić tylko 10 % (100 tyś. ha) z 1 mln do przesiania i to jak będzie sprzyjać pogoda bo kukurydza jest wydajną rośliną ale o bardzo zmiennym plonie i jeśli będzie susza to plon spadnie o 30 % więc zwiększenie zasiewów o 20 % nie pokryje straty z wydajności .
Następna a sprawa to wydajność pszenicy jarej gdzie twierdzi się że plon tego zboża może być niższy od ozimej tylko o 10 % jest to bzdura bo nigdy nie było sezonu by plon jarej był niższy tylko o 10 % .Najlepsze odmiany jarej dają maksymalnie średnio około 6,5 t/ha gdy zimowe dobijają do 9 t z ha z hakiem więc może się zdarzyć że ktoś zbierze więcej ale średniej i tak to znacznie nie zmieni do tego należy wspomnieć że przesiewy jarych odbywają się nie planowane co przekłada się na to że kultura uprawy będzie/jest wykonywana trochę upośledzenie z racji braku czasu i niektórzy czekają do dzisiaj na likwidację szkód zamiast siać .Myślę że z takiej agrotechniki jeśli pszenice jare dadzą 70 % tego co zimowe to naprawdę będzie dobrze .
Następna sprawa że dziś już nikt nie mówi o pozostałych oziminach bo szacuje się że przesiać trzeba 1 mln ha to już wiemy ale co z polami w których wystąpiły straty ale nie tak wielkie że należy uprawę likwidować .Dziś rolnicy decydują się na pozostawienie upraw gdzie straty wynoszą nawet 50 % plon z tego będzie wyższy niż 50 % ale nigdy nie osiągnie 100 % zakładanego plonu tej straty nikt nie liczy .
Sam wiem na swoim przykładzie gdzie oziminy może i nie wymarzły ale straty i tak wynoszą 30 % przez jesienną suszę .Miałem nadzieję że nie będzie tak źle i pszenica się rozkrzewi na tyle że straty nie będą aż tak wielkie niestety nawet przy idealnej pogodzie jak zbiorę 80 % zakładanego plonu to będę szczęśliwy .
Proponuję by za nim ktoś chce się wypowiadać publicznie przeszedł się na pole uprawne a potem mędrkował że
''Nie jest tak źle jak by się wydawało" .

Heniek rolnik, 2012-03-28 11:00:59BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rusinowo rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Tak zobaczycie (nie mam polisy) odszkodowanie jak świnia niebo  My jesteśmy od płacenia składek udziałowcy od $$$

jarki

Ja bym musiał podać miejscowo mniej powiedzmy że jadę bieg wyrzej  Jedna odmiana musi zaczekać bo nie wiem czy zostanie  Mam...