PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

a powiedzcie mi czy jeśli moja plantacja została uznana do kasacji a ja postanowiłam ją zostawić mogę ją jeszcze raz ubezpieczyć chociaż od gradu

tereska, 2012-03-30 20:08:46

Zapomniałeś dodać jeszcze że w tych ubezpieczeniach brak jest jednolitej stawki na wszystkie klęski i dziś np. można ubezpieczyć od wszystkiego prócz jednej pozycji i ubezpieczenie nie zostanie wypłacone .Przykładem niech będzie tamten rok gdzie rolnik ubezpieczył rzepak od mrozów a firmy ubezpieczeniowe żądają jeszcze ubezpieczyć od wiosennych przymrozków i potem zaczyna się przepychanka i spekulowanie kiedy ozimina wymarzła .Do dziś stawka ubezpieczenia od suszy nie jest dotowana bo ustawa nie nakłada na ubezpieczyciela żadnych obowiązków .Dziś rolnicy chcący ubezpieczyć tereny niżej położone odsyłani są z kwitkiem bo ubezpieczyciele nie chcą ponosić ryzyka .
Jeśli chce się nałożyć na rolnika obowiązek ubezpieczenia to niech najpierw ustali się stawkę od hektara i na wszystkie szkody a nie daje furtki ubezpieczycielom w wyborze likwidacji .Dziś może plantacja zniknąć z pola w czterech klęskach (straty w każdej po 25 %) rolnik nie dostanie nic bo każdej straty podchodzi się indywidualnie .Jeśli ma być normalnie to likwidacja szkody powinna opierać się o powstałą szkodę a nie o zakładane przyczyny .
Dziś rolnikowi nakłada się obowiązek ubezpieczenia pod groźbą kary jednocześnie zmuszając rolnika do wyboru opcji ubezpieczenia to ja osobiście wolę za pieniądze przeznaczone na ubezpieczenie kupić losy na loterii bo prawdopodobieństwo że coś wygram jest większe niż przewidzę jakie przyszłe klęski mogą być w gospodarstwie i od czego ubezpieczać .

rolnik, 2012-03-30 09:20:45

Hej Rolnik. Niestety nie masz racji. Ustawa o ubezpieczeniach nie jest taka zła wystarczy jej jedna i to pozornie bardzo mała poprawka,mówiąca,że ubezpieczyciel nie może obniżyć wysokości szody i odszkodowania o więcej niż 10%. W dotychczasowej ustawie mówi się tylko o tym,że ubezpieczyciel nie może obniżyć odszkodowania więcej niż o 10% więc ubezpieczyciele wprowadzają w OWUU swoje normy,które obniżają wysokość szkody nawet o 25%. co chłopu na jedno wychodzi. Można to zaskarżyć w sądzie. Ja na tej podstawie wygralem całkiem sporą sumę.

chłop, 2012-03-30 08:33:00

re;Rafael69
Typowe myślenie zadufanej w sobie osoby która uważa że skoro ja tak robię to powinny wszyscy bez wyjątku .Czy tak ciężko zrozumieć że ustawa o ubezpieczeniach upraw jest zła i nie korzystna dla rolników o czym samo ministerstwo rolnictwa wie i zapowiedziało zmiany w tym systemie .Sam twierdzisz że jesteś w okolicy praktycznie jedynym który ubezpiecza więc uważasz że tylko ty masz rację bo ja myślę że jesteś naiwny nie czytasz umów i nie masz styczności w likwidacji strat bo prócz satysfakcji że masz ubezpieczenie nie wiesz że w razie klęski zostaną wypłacone ci śmieszne odszkodowania .

rolnik, 2012-03-30 08:16:10

Rafael w zasadzie się z Tobą zgadzam. Ubezpieczenia upraw powinny być ,rzeczywiście obowiązkowe ,a ich brak powinien być zagrożony bardziej konkretnymi karami, a nie 3 euro z ha,których zresztą nikt nie egzekwuje.Jednak potrącić składek z dopłat chyba się nie da ze względu na przepisy unijne. Jest jeszcze jeden problem sposób likwidacji szkód. Być może nie dotknęła Cię żadna klęska i dobrze tak trzymaj. Ale na wszelki wypadek poproś ubezpieczyciela o normy do wyliczenia odszkodowania o którym piszą w OOWUU. W PZU jest to paragraf 20. Zobaczysz jak Ci szybko ujawnią Dowiesz się tam ciekawych rzeczy ile w razie czego dostaniesz faktycznie odszkodowania.

chłop, 2012-03-30 08:02:29

to system z PRL-u i dlatego nie przejdzie
podobnie było ze zwierzętami tylko że pobierali opłatę po fakcie czyli na spędzie

jarki, 2012-03-30 07:19:42

Jestem rolnikiem, tylko 25ha, zboża, rzepak sad. Od kilku lat jak są dopłaty do ubezpieczeń upraw z budżetu, ubezpieczam wszystko. Jestem w okolicy z tego co wiem nielicznym wyjątkiem. Mogę stwierdzić, że to sami rolnicy są sobie winni nie korzystając z ubezpieczenia. Powinien ogólnie ten system ubezpieczeń być zmieniony. Rząd wypłacając rolnikom dopłaty powinien automatycznie zabierać część nich ryczałtem na poczet ubezpieczeń rolniczych wszystkich co dałoby składkę np. ok 10 zł do 1ha, a w razie wystąpienia strat pozwoliło na wypłacenie rolnikom bez względu na wielkość i miejsce szkód odszkodowania. Proszę się nad tym zastanowić Panie Ministrze Sawicki. Taki system wyeliminowałby skomplikowane procedury i ułatwił podejmowanie decyzji na poziomie np. najniższego członu administracyjnego tj. w gminie.

Rafael69, 2012-03-30 06:14:26

To jest minister targów a nie rolnictwa

emolow, 2012-03-29 10:01:41

byłem w gminie złożyłem wniosek o powołanie komisji w nim oświadczenie o stratach i to wszystko

proponuje te pieniądze które mają być wyrównywane bankom jako różnica w % dać bezpośrednio rolnikom. bo kto będzie chciał brać kredyt preferencyjny w takiej niejasnej sytuacji {jedynie tacy jak wojciech}

jarki, 2012-03-29 07:47:01

a kto rolnika zrozumie, jak oni w ciepłych pokoikach, kawke ciągna, ploteczkami się zajmują i mają pretensje że ty po coś przychodzisz. aby im te ich d..y wiater przedmuchał

arszczecin, 2012-03-28 23:33:28

byłem w gminie , zgłosilem , mają przyjechać w przyszłym tygodniu oszacować straty . Kazali nic nie robić w polu...kpina, Dziś rzepak juz zaorany , jutro bedzie posiana pszenica . a po wymarznietej pszenicy bede sial pojutrze... Czy oni naprawde nie wiedza że rolnictwo to nie biurokracja ze cos moze poczekac???

pawel, 2012-03-28 22:59:04BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rusinowo rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

lokizom

Nie wytrzymalem 7 dni, minely 3 dni. Niby wszystkie ruszaja, te mniejsze szybciej puscily odrosty. Martwi mnie ten 3 od lewej u góry, ta...

Pałuczanin81

Ja z Concordią-chcą żeby ruszyła wegetacja na fest.