PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

W domu maklerskim DIF Broker, jest wile możliwośći zabezpiczania cen surowców rolnych. W tym celu można korzytsać z kontraktów terminowych lub opcji. Zapraszam do DIF w celu poznania więcej szczegółów.

http://www.difbroker.com/web/pl_pl/open-account

DIF, 2013-04-17 13:53:48

Widać, że autor dokładnie przestudiował temat, choć tak naprawdę w artykule opisane są przykłady klasycznego kontraktu dostawnego forward. Tego typu kontrakty nie są notowane na rynkach terminowych, gdzie podstawą rozliczenia kontraktu terminowego futures jest rozliczenie różnic cenowych. Bardzo trafne spostrzeżenie, że zabezpieczanie ceny towarów na zagranicznych giełdach jest mało efektywne i trudne, a dodatkowo narażone jest na ryzyko kursowe (wnioski z moich badań). Do komentarza "wektora". Jest to duży problem i Twój opis dotyczy sytuacji, gdy obie strony zabezpieczały przyszłe dostawy po umówionej wcześniej cenie. I jest to przykład, że kontrakt forward w pewnym sensie tylko ogranicza ryzyko cenowe. Głównym celem tego kontraktu jest zagwarantowanie dostawy odpowiedniej partii surowców, w odpowiednim miejscu, terminie i czasie. W tym zakresie regulacje wprowadzane są przez system prawny w danym państwie. Tak jak pisałem wyżej nie dotyczy to instytucji giełdy towarowej (w Polsce będzie to regulowany rynek pozagiełdowy), gdzie rozliczeń kontraktów dokonuje izba rozliczeniowa zapewniając przejrzystość i bezpieczeństow obrotów.

Pozdrawiam

Kalioo, 2012-05-29 13:15:53

Może to i dobrze ,że będzie jakaś możliwość zabezpieczenia sobie ceny . Ryzyko jest zawsze bo przyszłości nikt nie zna szczególnie w rolnictwie gdzie tak wiele
zależy od pogody.

bauer1970, 2012-05-29 12:39:25

Proszę o podanie jakie są konsekwencje nie zrealizowania kontraktu bo jeśli rolnik nie zrealizuje kontraktu (np. wszystko wybije mu grad )to zapewne zapłaci i tak karę za to że nie odstawił zboża a jak nie to komornik ściągnie z gospodarstwa , traci plon i jeszcze musi zapłacić karę .A teraz w drugą stronę ,gdy odbiorca kontraktu orientuje się że zakontraktował dwa razy drożej niż jest cena w chwili realizacji to zrywa kontrakt i ogłasza bankructwo .Oczywiście komornik nie ma z czego ściągnąć kary bo wszystko przepisał na dzieci i nic mu nie można zrobić .Rolnik zostaje ze zbożem i musi sprzedać po cenach rynkowych a nawet taniej bo terminy spłaty kredytów nie czekają .
Wszystko na takiej giełdzie działa na zasadzie "oszukiwać to my nie nas ".

wektor, 2012-05-29 12:24:54BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Wągrowiec rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Wągrowiec rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Wapno rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

maslak88

To @Pałuczanin81 miałeś racje, pytałem się swojego dostawcy śor to powiedział że ma obowiązywać, a w zasadzie to już obowiązuje bo od 1 stycznia...

jarki

Tak wszelaka  mała energetyka jest wskazana pod warunkiem że się opłaca Mówię tu o opłacalności bez dotacji=korupcji