PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Żeby ocenić, czy jest "posucha", trzeba brać pod uwagę podaż i popyt. Jak podaż jest mniejsza niż popyt, występuje na rynku niedobór - i wolne miejsce ktoś zajmuje.
Żeby ocenić taką sytuację, trzeba brać pod uwagę jeszcze wiele innych czynników: np. wydajność krów, wzrost liczby ludności, nawyki żywieniowe, dostępność dla konsumenta (w tym np. cenę i możliwości nabywania), eksport - w ocenie rynku krajowego. Jeśli chcesz być pewny, że mleka nam wystarczy, porównaj np. dane o skupie z I półrocza i sprzed przystąpienia do UE (dla przykładu: spadek z 15 371 mln litrów w 1990 roku do 11 744 mln litrów w 2007 roku). Oczywiście osobną sprawą dla oceny, czy Polska jest krajem mlekiem płynącym, pozostaje kwestia eksportu.
A co do wielkiego rozumku: my wielcy ludzie jesteśmy skromni. Mamy też zasadę, żeby nie krytykować innych, tylko szukać prawdy. To skraca drogę do niej.
Duże u Ciebie ajwaju upały? Może coś jeszcze wytłumaczyć?

Jaś, 2012-08-05 08:54:17

Krów coraz mniej, ale wydajność coraz większa.
Krów coraz mniej, gospodarstw mleczarskich coraz mniej a mleka coraz więcej - jak to możliwe, mądry Jasiu?
Czy potrafisz to pojąć swym wielkim rozumkiem?
Z poważaniem
ajwaj

Skup mleka w I półroczu br. o ponad 8,6 proc. wyższy niż rok wcześniej

http://www.farmer.pl/agroskop/analizy-i-komentarze/aktualnosci/skup-mleka-w-i-polroczu-br-o-ponad-8-6-proc-wyzszy-niz-rok-wczesniej,37665.html

ajwaj, 2012-08-05 06:36:36

Służę pomocą. Tego nawet rozumieć nie trzeba, wystarczy czytać, dwa razy stoi jak wół: raz "unijnych" (przetworów) drugi raz "UE".
Nie załamuj się ajwaj, czytaj Farmera, to też będziesz lepiej kojarzył. A to czytałeś?: http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/niemcy-przekroczyly-kwote-mleczna,37881.html
Spodziewasz się, że posuchy nie będzie, to kto będzie to mleko dawał, jak krów coraz mniej?

Jaś, 2012-08-03 21:59:16

Szanowny Mądry Jasiu,
Jeśli tak wszystko rozumiesz, to powiedz kogo dotyczy akapit (z tego artykułu)zacytowany poniżej - Polski czy Unii Europejskiej?
"u nas będzie posucha z mlekiem" - jestem przeciwnego zdania, może się zdarzyć, że może nawet przekroczymy kwotę mleczną.

W okresie styczeń–maj 2012 r. zaobserwowano natomiast wzrost produkcji większości unijnych przetworów mlecznych. Nie dotyczył on jedynie pełnego mleka w proszku, którego produkcja spadła w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego o 3,9 proc. i mleka fermentowanego – tu odnotowano spadek o 0,9 proc. Ożywienie produkcji przetworów mlecznych w UE spowodowane zostało zwiększeniem dostaw mleka do skupu. W okresie styczeń–maj 2012 r. skup mleka wzrósł o 2,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2011 r.

ajwaj, 2012-08-03 21:45:42

Dombrowski to polski wiceminister, o UE nie informuje Senatu. Senatorowie też raczej o spadkach cen w UE nie mówili. Ja tam rozumiem. Myślenie może boleć, ale nie wszystkich. Groch z kapustą bywa lepszy niż sam. Przynajmniej widać, że u nas będzie posucha z mlekiem, ale w UE jakoś jej nie ma. I mają gotowy rynek do wzięcia.

Jaś, 2012-08-03 19:26:10

A groch z kapustą może być smaczny lub niesmaczny

obserwator, 2012-08-03 10:20:11

Ten artykuł to groch z kapustą, mówi się tutaj i o UE i o Polsce. Ale nie wiadomo które dane dotyczą Polski, a które całej Unii Europejskiej.


ajwaj, 2012-08-03 06:22:39BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

arszczecin

Gmina w zeszłym roku na skrzyżowaniu drogi lokalnej i dk założyła lampy Led z  foto. Od kwietnia nie działa... 

Jacus09352

Panowie ale czym na jesieni prysnac żeby było tanio i dobrze? Bo myślałem nad jesiennym pryskaniem