PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

arszczecin a jednak KAPITAŁ jest narodowy mimo, że działa globalnie. Przykłady? Proszę bardzo: 1) włoski właściciel polskiego banku nie dał zgody na kredyt dla firmy budującej LUBLINA. Powód? Bo za duza konkurencja dla FIATA i jego dostawczaków. Lepiej niech polacy płacą za droższego fiata niz tanszego Lublina.
2) Francuskie firmy działające w PL maksymalnie popierają swoich - starają się kupować wszystko, co mozliwe od firm francuskich.
3) W każdy kraju UE zwróć uwagę, żę ludzie/firmy starają się kupować rzeczy wyprodukowane w ich kraju np: Opel czemu w GB wciąż trzyma markę Vauxhall? A no, z sentymentu klientów. Przecież jedyna różnica między oplem a Vauxhallem to tylko znaczek i napis na klapie maski. A dlaczego wciąż mamy markę ERF, Seddon-Atkinson choć to to samo co MAN a w drugim przypadku IVECO? Z tego samego powodu. DHL znany? Znany. Jakiej marki ciężarówek własnych używaja? MAN. Niemiecki? Jak najbardziej.
Masz jeszcze do tego jakieś pytania?

rol-nick, 2012-09-18 06:30:56

rol-nick, w de też jest burdel tylko inny.
byłem u znajomych w de, na wyjazd mówię masz tu erlo i wez mnie rolniczym zatankuj. a on na to, nie da się tylko tanksztela.
ornung jest heh, a u nas jakby było?
a co do KAPITALU, to on jest globalny, nie narodowy. bo mcdonald czy vw czy też bayer już dawno nie są narodowe, tylko globalne.z racji tego ze mam blisko to po fajki i gazetę jeżdżę na statoil, myślałem ze do norwegów, a dziś czytam w onet ze KANADYJCZYCY chcą sprzedać statoil.
nie wierzę ze niemcy holendrzy, zostawia swoje gosp i będą do nas lecieć jak ziemię uwolnią. ktoś będzie chciał ale to bzdury polityków.
chociaż w okolicy jest kilka spółek zagranicznych, o jednej pisali w dodatku topbydlo u konkurencji ostatnio
a lokalni politycy ,urzędnicy aż sra...ja i nozkami przebierają do nich.
chociaż ja cielaki mam zdrowsze i lepsze- kupujący tak mówią heh
co do znajomośi miasta:
jak na studiach na stancji siedziałem to w 10 piętrowych bloku znałem tylko 1 sąsiada, młody durnowaty. a poznałem go tak:
7 me pietro, rano, walenie do drzwi, siema sąsiad. słuchaj sprawa, wyszedłem śmieci wyrzucić i mi sie drzwi zatrzasnely, klucze w środku i jakbym tak od was po oknie przeszedł i na swój balkon wskoczył. to byłby git, patrzę na niego DEBIL, 7 me piętro, z metr między oknami ...a on cyk, i przeleciał heh.
dobra POCHFAiLONY idę spać

arszczecin, 2012-09-17 23:19:36

i niestety My jesteśmy kolonią dla starej Europy tak jak Afryka i Indie jeszcze wiek temu... Wiadomo, w kolonii maja zap...ć i wszystko kupować z kraju głównego. I dlatego nic tu w PL nie wolno robić bo za wszystko kary i na wszystko koncesje a kapitał z kraju głównego może robić co chce i wyzyskiwać każdego i wszystko jak mu się tylko podoba i jeszcze dostaje dotacje z naszych podatków, żeby tylko chciał tu u Nas zarabiać

rol-nick, 2012-09-17 22:43:26

arszczecin: bo tam "Ordnung muss sein". A u Nas? Jakoś to będzie...
Co do miastowych, to kolega miał teraz w gospodarstwie praktykanta 20-letniego z miasta "uć". Praktykant po 3 dniach zrezygnował z praktyki bo za ciężko (chociaż nic nie robił). "Bo tu nic się nie dzieje a w mieszkaniu, w którym mieszkam to i internet, i telewizor, i ludzie chodzą za oknem i sklep blisko". Na pytanie czy komukolwiek z tych co chodzą za oknem mówi chociaż dzień dobry, szczerze odpowiedział, że nie, że to są zupełnie obcy ludzie i że nawet swoich sąsiadów z klatki nie zna bo mu to nie potrzebne. "ręki opadają"

rol-nick, 2012-09-17 22:37:54

rol-nick, na 3000 ha stan zatrudnienia to ok 8 stałych plus drugie tyle sezonowych. i na rękę dostają tyle ze w mieście nie zarobią tyle. mam takiego u siebie, jakby zaliczył wszystkie ha to z 12 tys po całej polsce będzie. i co jest najlepsze to każdy traktorzysta ciągnie min 50 l paliwa dziennie.
i uwierz ze ja to co piszesz rozumie, bo chcąc wystartować w przetargu o dzierżawę gruntów na dzień dobry dostałem pytanie . Po co, przecież ny to weźmiemy. i wzięli.
dopóki będzie rozdrobnienie, i nie chodzi mi o likwidację małych, to tak będzie jak jest. więc cieszy mnie ze w tv słyszę ze ns wsi nie ma kokosów, ze jest źle, bo chciałbym przestać słyszeć jakie to ja pieniądze na dopłatach za nic dostaje. o biedne miasto za mnie podatki płaci na moje leczenie, a żywnośc tyle kosztuje. itp. a chłop marudzi bo mu za gorąco za zimno za sucho za mokro.
chciałbym takich otwartych drzwi w gosp, przyjdź tluku miastowy i zobacz, poczuj dotknij itp i zamknij mordę następnym razem. i dobrze im ze zra te parówki z 3% mięsa, na zdrowie.
ale masz rację znając polskę to robiąc coś dobrego i tak to spierd..la
ale dalej twierdzę ze ba wieś potrzeba kapitału : finans, społecznego i kurde normalności.
nie wiem jak ci szkopi to robią ale u nich jakos jest inaczej. np biogaz dla rolnikow , a u nas pisze ze 75% energii jest w rękach kilkunastu osób , tam rolnik swój bimber sprzedaje i nie musi być polmosem itp itd

arszczecin, 2012-09-17 21:55:12

arszczecin o ile pamietam, to w tym artykule pisze się o KAPITALE a nie kapitale. A to baaaardzo wiele zmienia!!! Bo KAPITAŁ na 3000 ha zatrudnia, powiedzmy, 3 traktorzystów i kazdemu płaci minimalną krajową a kapitał spływający na wieś pozwoli z tej samej powierzchni utrzymać się 100 rodzinom i daje pracę 200 ludziom. Teraz juz rozumiesz różnicę?

rol-nick, 2012-09-17 21:24:10

rol-nick popatrZ na to z innej perspektywy. to nie jest program dla nas, bo my to wiemy. to jest program dla miasta! rzadko tv oglądam ale pierwszy raz słyszę w tv ze to nie rolnik zarabia.
może czas zmienić myślenie miasta.
zamiast w czasie euro3012 puszczać reklamy o tym ile kasy na wieś wpompowano, puścić takie reklamy?
twierdzisz ze bzdury gadali, ze wieś nie potrzebuje kapitału, finansowego i społecznego? gdzie ty żyjesz

arszczecin, 2012-09-17 13:03:19

Olejcie ten artykuł. Tylko gadanie bzdur. Pewnie, że spadło pogłowie świń. A dlaczego? Importujemy więcej wieprzowiny niż exportujemy? A dlaczego? A dlatego, że np. Duńczycy wolą sobie przerabiać swoją wieprzowinę w swoich Polskich zakładach importowaną z Danii niż kupować ją od Polskiego rolnika. Kapitał ma narodowość a zachód dawno temu zrozumiał, że trzeba popierać swojaków i tak robi... Tylko my tego do końca nie możemy zatrybić i wciąż się wykrwawiamy w bratobójczej wojnie na noże.

rol-nick, 2012-09-17 00:20:41

ukasz, dokładnie tak. Jak ktoś nie ma styczności z rolnictwem to go to smieszy, bo to nienowoczesne ale jak ktoś gospodarzy to juz tak z tego nie kpi. Kilka lat temu jak były przymrozki w czasie kwitnienia jabłoni, to wszystko stracili Ci, którzy w okolicach Grójca i Sandomierza mieli monokulturę. Wiesz jakie znaleźli rozwiązanie? Gałąź i sznur.

rol-nick, 2012-09-16 16:10:43

no tak kilka upraw po trochu i z tej uprawy co zarobisz musisz pokryc strate uprawy na której straciło sie

ukasz, 2012-09-16 10:37:53

dlatego mieć kilka upraw. Co roku te same

rol-nick, 2012-09-15 22:24:27

na jednym sie traci na drugim zyska tylko jak tu co roku zmieniac profil produkcji

ukasz, 2012-09-15 20:38:20

szparagowa w tym roku nie wyszła. Nie zakwitła

rol-nick, 2012-09-15 14:34:43BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

biedron

jest bez cover edge, dzięki za radę

maslak88

no to spokojnie możesz dać jaką chcesz, ja mam też JD pasówkę, tylko kup o szerokości 123 cm, bo zapewne nie ma Cover Edga, a szersza może...