PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Tak popieram w pełni wypowiedz doradcy z 12.10.2012 ze w usługach doradczych cross-compl. podmioty pryw. przejęły olbrzymie środki które za tzw.obecność w gospodarstwie i zebranie podpisów na kilku kartkach i wydrukowanie szablonowo kupy papierów.Te pieniądze winny być przekierowane na inne efektywne potrzeby doradcze i tu pole do pracy dla służb wszelakich.

rolnik, 2014-07-15 10:59:56

Uczciwa konkurencja:
- szkolenia dla ODR 50% taniej niż dla firm prywatnych
- wiele szkoleń dostępnych jest tylko dla ODR (firma prywatna nawet gdyby chciała zapłacić za nie nie może na nie być zakwalifikowana)
- w zamian za 20% wkładu własnego i 23% Vat - wycieczka lub inna usługa gratis
- kontroli z Centrum Doradztwa Rolniczego podlegają tylko firmy prywatne, a znam przypadki, gdzie w ODR usługi podlegające kontroli są wykonywane (mało powiedziane) niezgodnie z metodyką
- firma prywatna, aby dostać akredytację musiała spełnić szereg wymagań i wyposażyć się w sprzęt, a ODRy dostały akredytację na mocy ustawy - bez ważnego sprzętu ( detektor gazów, miernik oświetlenia itp)
- ODRy są dofinansowanie z budżetu, a prywatni muszą nawet na przysłowiowy papier do xero zarobić same
- jeszcze jest tego cała góra, ale już mi się nie chce pisać. Wystarczy wejść na jakiekolwiek forum gdzie rolnicy wypowiadają się o doradztwie rolniczym i można zauważyć, które lepsze. U nas robi się w tej chwili wszystko, aby zdyskredytować prywatne doradztwo.

ala, 2013-11-13 12:46:51

A ja wiem, że odr-y dawały za usługi doradcze wycieczkę - uczciwa konkurencja

a, 2013-11-13 12:32:40

ODR to relikt przeszlosci. Nie dziwie sie ze coraz wiecej rolnikow rezygnuje z ich uslug, za ktore kaza sobie slono placic, a ich kompetencje sa pozal sie Boze.

gotjsh, 2012-10-15 16:03:40

chłopie! nie przejmuj się. zaraz systemowi pisarze na innych portalach napiszą tobie, że to twoja wina bo jak "naiwni" klienci amber gold miałeś czelność zaufać legalnej firmie i być niemądrą ofiarą swojej chciwości. według sondaży "tylko" 70% ludzi uważa że obecna sytuacja w kraju doprowadza ich do obłędu.

bab/chłop, 2012-10-13 15:58:31

ODR to wielka lipa. Od kilku lat korzystałem z ODR. Płaciłem słono za wypełnienie wniosku i palny rolnośrodowiskowe. Myślałem, że jeżeli ktoś kto się tym zajmuje, jest np. ekspertem, czy głównym ekspertem, bierze premie i uważany jest za kogoś najlepszego w danym województwie to można polegać na kimś takim. Tymczasem po wezwaniu mnie do ARiMR okazało się, ze w dokumentacji są błędy, nieścisłości, brak odniesienia do minionych lat. Wyszło tak, że za błędy babsztyna z ODR ja muszę teraz ponosić konsekwencje finasowe, czyli 20% dopłaty poszło mi koło nosa. Za co się płaci tym nieukom? Oni powinni jako doradcy odpowiadać za swoje błędy, a nie prosty rolnik, któy zaufał państwowej firmie. Ma w nosie takie doradztwo z ODR, to oni powinni ponosic odpowiedzialność za swoje wpadki!

chłop, 2012-10-13 11:44:47

Ponad 20 lat niby wolnego rynku, a tu taki pasztecik socjalizmu się ostał. Że też " główny księgowy oszczędności się nie doliczył. Ślepy czy głuchy? A ponoć kasa pusta i należy jej szukać tylko i wyłącznie u najbardziej przedsiębiorczych zamiast aktywizować nierobów.

emeryt r., 2012-10-13 11:28:22

moja pani doradca z odr'u tak nieodpłatnie świadczy usługi rolnikom że od prezentów{bombonierek i kaczek itp.} ma taką d..e że do samochodu wleźć nie może a jak pomoże to zwykle zaszkodzi

jarki, 2012-10-13 09:15:41

Ale o co chodzi. Czy ODR może mieć konkurencję? - Zgodnie z przepisami prawa -NIE.
A wiecie dlaczego? Bo ODR działa na podstawie Ustawy o Doradztwie. A wiecie co ta ustawa mówi? Że ODR ma nieodpłatnie świadczyć doradztwo rolnicze. A wiecie co to jest doradztwo?- trwałe wdrażanie postępu na wsi. A jak ODR każe rolnikom płacić za doradztwo to wiecie co jak to się nazywa? Konsulting. A jak myślicie ODR może uprawiać konsulting? NIE (ustawa nie pozwala). No to jak ODR może brać z budżetu i dodatkowo kasować rolników za to co nie powinien? Uważam że to właśnie ODR jest nieuczciwą konkurenc ją gdyż jeśli nie chce działać zgodnie z Ustawą to chce działać WOLNYM RYNKU . A jeśli tak to bardzo proszę. Panie Ministrze i Panie Marszałku proszę o równe traktowanie wszystkich podmiotów doradczych i o przekazanie takiego samego wsparcia jakie mają ODR -y dla pozostałych (z i tak skąpego budżetu) lub zaprzestania reanimowania na koszt podatnika ODR-ów- tak jak niegdyś PGR-ów.
ps. oni(PGR-y) mówiły: "indywidualne rodzinne gospodarstwa rolne są zakałą dla rozwoju polskiej wsi"(sytuacja się powtarza...) choć one miały przewagę nad obecnymi ODR-ami:- bo tam zawsze dyrektorem był człowiek po studiach rolniczych znający się na temacie... Podsumowując bierzcie się rodacy wszyscy za swoją pracę i wykonyjcie ją jak umiecie najlepiej dla dobra naszego kraju bo przez wasze waśnie może stracić kto? -POLSKI ROLNIK a jego dobro jakoś nam wszystkim umyka w tych rozterkach...

zatroskany, 2012-10-13 08:25:18

skoro radzono na doradztwem rolniczym dlaczego nikt nie zaprosił do rozmowy chociażby jednego przedstawiciela z prywatnej firmy doradczej, nie można mieżyć wszystkich jedną miarą. Dlaczego nikt nie zapyta rolników czy są zadowolenie ze współpracy z prywatnymi firmami doradczymi - chyba tak bo jednak do nich przychodzą. Każda akredytowana firma doradcza przekazuje co roku do ministerstwa sprawozdanie ze swojej działalności i dokładnie wiadomo kto jakie wykonuje usługi i nie ma tam tylko usług doradczych w moim przypadku usługi doradcze stanowią ok. 3% całych usług. Większość osób w polsce która założyła prywatne firmy w Polsce to byli pracownicy z ODR-ów, ze szczebla powiatów. Po iluś tam latach pracy mieli dosyć kłamstw, obłudy, zakłamania i pracowania na całą dyrekcję. Dzisiaj obsługuję stałych klientów ok. 500 osób z jednym pracownikiem a jak pracowałem w ODR miałem nad sobą 140 osób. Może by wypadało zapytać NIK lub inne zainteresowane innstytucje na co trafia dotacja budżetowa i co każdy z pracowników wykonuje w ciągu całego roku, te sprawozdania jakie trafiają do marszałka do kupa bzdur i kłamstw (kiedyś pisałem takie sprawozdanie). Dlaczego nikt nie chce się z nami spotkać oko w oko - chyba strach. pozdrawiam

prywatna firma, 2012-10-12 11:31:33

Dlaczego ODR-y świecą pustkami, skoro są taki tanie i dobre a w firmach prywatnych są kolejki ? Zauważcie iż firmy prywatne zakładają byli pracownicy ODR-ów którzy byli najlepsi, nie bali się ciężkiej pracy i ryzyka, i nie liczyli na ciepłą posadkę za minimalną krajową. Są to ludzie przedsiębiorczy i tylko z takimi dzisiejszy nowoczesny rolnik chce rozmawiać.

obserwator, 2012-10-12 10:29:22

i do tego wszystkiego, porozmawiajmy o sygnałach z terenu że, nie dość że dorabiają na lewo i prawo to potem trzeba po nich poprawiać i to zazwyczaj jak rolnik trafi do prywatnego doradcy jest już po terminach. tanio się liczą i tanio robią, a kto odpowiada za to, nikt. u prywatnego jest drogo ale jest pewnie! ja za wnioski biorę 3 a nawet i 5 i więcej niż cennik ODR i nie muszę zachęcać rolnika, wolny wybór... I zgadnijcie kogo wybierają po spotkaniach ze mną... Ano, relikt zarówno ODR jak i Państwo Olejniczak pozostają w PRL-u. Tyle w temacie...

dodo, 2012-10-12 09:32:00

4 ręce za prywatnym doradztwem rolniczym. Rolnik działa na wolnym rynku i potrzebuje rzetelnego, profesjonalnego doradztwa, a nie obciążonego koterią, kolesiostwem i tą zawiesiną prl-ską systemu porad. A pan O. jak widać nadal stara się hołubić systemowi gospodarki centralnie sterowanej i odnowić swoje rozlatujące się struktury.

liza, 2012-10-12 09:31:12

A pracownicy ODR to dorabiają sobie po godzinach na lewo- i to jest dopiero konkurencja- też zresztą prywatna dla ODR- bo robią to prywatnie wszak! ito dopiero kasa im ucieka! Ale tego to PAN Poseł nie widzi nie pyta nikt nic nie wie! Takie oto właśnie sygnały do nas dochodzą z terenu.

Doradca, 2012-10-12 08:59:25

I niestety takie bełkotliwe pomysły przenoszone są następnie na akty prawne ... :( A rola ODR zawęża się do tłumaczenia "co autor miał na myśli kiedy powiedział to co powiedział"
w tym przypadku:
"Autor zauważa problem, dodatkowo wspomina o tym, że ARiMR dostarczyła do Ministerstwa Rolnictwa informację o słabym wykorzystaniu środków w ramach działania "Korzystanie z Usług Doradczych ..." (popularnie nazywanego CC od Cross Compliance). Przyczyną małego zainteresowania rolników korzystaniem z "Usług doradczych ..." w tym zakresie jest relatywnie wysoki koszt usługi ponieważ wiąże się on z pokryciem 20% wkładu własnego oraz opłaceniem 23% podatku VAT obliczonego od całkowitego kosztu usługi (na marginesie dodam, że w związku z tym z działania "Korzystanie z usług doradczych ..." korzystają przede wszystkim gospodarstwa rozliczające VAT na zasadach ogólnych.)
Dodatkowo cytowana osoba twierdzi, że dotarły do niej informacje o praktykach akredytowanych przez Ministerstwo Rolnictwa firm, które fikcyjnie realizują pełen zakres przeglądu, stopnia dostosowania gospodarstwa do wymogów Wzajemnej Zgodności (popularnie CC) oraz fikcyjnie opracowują plany naprawcze dla obsługiwanych gospodarstw. Mechanizm wyłudzenia środków finansowych polega w tym przypadku z jednej strony na pokrywaniu przez firmę wykonawcę wkładu własnego rolnika z drugiej strony na nierzetelnym lub całkowitym braku wykonania rzeczonych usług.
Cytowana osoba zapowiada w tym przypadku starania o cofnięcie tego typu firmom ministerialnej akredytacji.
Tyle wyczytałem z wypowiedzi ;) ... choć bez przyjemności i nie bez trudu.
Pozdrawiam
Szeregowy pracownik ODR

Pracownik ODR, 2012-10-11 15:20:01BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

lokizom

Czy ja wiem czy odpuszczą, znów ma być mrozki i wegetacji nie ruszy w marcu. Jakoś kiepsko widzę żeby rzepak miał zakwitnąc naa...

Pałuczanin81

Też dziś lustracja w padającym śniegu- całe rzędy w zaniżeniu terenu(koleinach od siewu) zdechnięte wzdłuż-co za przyczyna?nadmiar...