PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Może troche nie w czas, bo ostatni post dodany był rok temu, ale w internecie można znaleźć przynajmniej 4 firmy skupujące soję. Tak więc z tym brakiem zbytu to spokojnie, jak sie poszuka to sie znajdzie. Ja na wiosnę zasieję soję zamiast łubinu. Zobaczymy. Jak nie sprzedam to wrzuce do paszy.

tomek, 2013-11-03 00:18:07

Soja firmy AgroYoumis nie jest GMO.

AY, 2012-11-12 21:37:14

A jak tam ma się GMO? W soi ponoć dominuje?

PM, 2012-11-10 21:45:19

rolnik z wielkopolski...kalendarz biodynamiczny jest dobry dla gospodarza co ma 1HA, gdy w czas siewu wedlug kalendarza pada deszcz to autoamtycznie wedlug kalendarza przesuwasz siew o miesiac,,,moj sasiad jest na kalendarzu biodynamicznym , perz taki ze szok a sial zyto w zeszla sobote i zbiera 1t z ha,,,w tamtym roku zasial 20 grudnia wschodzilo na wiosne tylko usiasc i plakac. jak nie dasz odpowiednio nawozow i obornika to to ci kalendarz w niczym nie pomorze

nawigator, 2012-11-10 16:56:40

Nie kompromituj się "biodynamiczny" bo upieranie się nadal przy obliczaniu wydajności z ilości nasion a nie hektara jest śmieszne i to bez względu jak by nie przeliczać nawet gdyby jednostka "na hektar " była podane w ilości sztuk ziaren to i tak wydajność jest z hektara a nie z ilości sztuk nasion .
Następna sprawa to jak słusznie zauważył @jarki zbytu brak bo tłoczenie soi na paszę ? co najmniej dziwne a już na pewno nie opłacalne .A co z olejem ? placki smażyć ?
Lepiej weź się pan za produkcję rzepaku to i więcej oleju zostanie [:)
Za komuny było takie powiedzenie ; Nieważne co ile kosztowało ważne że działało / chyba tym się pan w produkcji soi kieruje .

wójek, 2012-11-10 08:11:31

od jakiegoś czasu dręczył mnie temat uprawy soi ale po tym co przeczytałem też uważam za zamknięty
-zbytu brak
-przedplon gorszy od peluszki
- plon z KOSMOSU

jarki, 2012-11-09 23:11:53

Tak Panowie wyglądają komentarze i dlatego jak wspominałem poprzednio, że piszę ale sporadycznie bo jest bez sensu w ten sposób dyskutować i poświęcać czas. Tej odmiany soi akurat na obsianie 1 ha potrzeba około 120 kg a plon uzyskałem taki a nie inny ze 150 kg. Czyli z prostego wyliczenia wychodzi , iż tymi 150 kg winienem obsiać około 1,25 ha i w tym przypadku wyliczać plon co w efekcie wychodzi ponad 3,8 t z 1 ha. Próby z rozstawą i gęstością robiłem pod siebie bo zamierzam przeznaczać większy areał w przyszłych latach. Wytłoczę z całości olej a wytłoczyny na paszę zostaną w rodzinie hodującej świnie. Jakim jestem rolnikiem tym znanym z okolic Wągrowca i nie tylko to proszę pytać w ODR-e lub Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu - Departament Rolnictwa. A tak nawiasem radzę podjąć próby z kalendarzem biodynamicznym i zagłębić się w astrologię. To wszystko można w szczegółach znaleźć na stronach internetowych. Ja to już praktykuję od ponad 30 lat w wielu gatunkach upraw i nie tylko. Więcej już nie będę komentował tego tematu.

Rolnik z Wielkopolski, 2012-11-09 22:54:48

Maczek legalnie nie wprowadza jedyne wyjscie to grochy to jest pewna i znana pasza bialkowa komu sie oplaci parowac soje ?

młody rolnik, 2012-11-09 22:08:47

A jednak po mimo wszystkich uprzejmości to jednak nie mam przekonania że jest pan rolnikiem lub jeśli już to słabym bo jeżeli oblicza pan wydajność z ilości wysianych nasion to ja będę rekordzistą w produkcji zbóż bo co niektórzy sieją po 300 kg na hektar to ja tę porcję posieję na 3 hektarach zbiorę po 7 t z hektara czyli w sumie razem z porcji nasion na hektar zbiorę 21 ton i kto wtedy pobije mój rekord ? :). Podobnie kombinują producenci rzepaku nasiennego gdzie odlicza się areał przeznaczony na ścieżki technologiczne a potem wychodzą rekordy na poziomie 5 t z Ha i oczywiście spory na forach że to niemożliwe .
Jeśli już tutaj piszę to po raz kolejny ponawiam pytanie na które nie otrzymałem odpowiedzi "co ze zbytem" ?Co zamierza pan z tym zrobić ?Przetłoczyć na olej lub bio-paliwo ? Robić kotlety z soi czy ewentualnie sprzedać na przetwórstwo ale gdzie i po ile ? Bo jeśli produkować tylko dla samej produkcji to proponuję obsiać pole trawą lub czymś podobnym to przynajmniej tańsze nasiona ,zbiór (w ogóle niemusowo zbierać ) a i dopłaty chyba największe :) .Proszę o odpowiedz .

wójek, 2012-11-09 10:34:07

jeśli cię uraziłem to przepraszam ale nadal nie wieżę firmom bo w okół rolnictwa są same pasożyty co tylko czekają na nasze dopłaty bo przecież rolnik dostał je za darmo
wracając do tematu o ile dobrze pamiętam zasiałeś 2 ha a zebrałeś 4830kg co daje 2415 kg/ha i gratuluję bo to chyba dobry plon
siejąc w różnych rozstawach rzędów podejrzewam że robiłeś próby dla firmy AY więc mam podstawy do WREDNYCH podejrzeń

jarki, 2012-11-09 07:37:42

Zastanawiałem się czy odpowiadać Panom, Panu Wójkowi i Panu Jarki. Ale odpowiem. Otóż : nie jestem pracownikiem AY, nie miałem możliwości czytania wcześniej artykułu ponieważ w tym i poprzednim dniu byłem w Warszawie i wróciłem późnym wieczorem. Do komputera usiadłem po 23-j. Komentarze piszę owszem lecz rzadko pod pod tym pseudonimem. Nie piszę na forum. Nie mam charakteru wrednego, nie znoszę oszukaństwa, jestem z wykształcenia i wyboru z dziada, pradziada rolnikiem i zarazem społecznikiem i każdemu dobrze a przede wszystkim rolnikowi doradzić jak tylko można najlepiej. Jestem już "seniorem", ale czynny zawodowo bo chcę jeszcze nim trochę być. Nie muszę przekazywać gospodarstwa bo w tych 80 ha jest również mój następca z większą częścią posiadania ale tworzymy rodzinne gospodarstwo. Proszę spojrzeć na starsze pokolenie rolników, naszych ojców, jak oni wzajemnie się wspomagali. Rzadko bywało, że jeden drugiemu zazdrościł, nie ufał. A jak dzisiejsze się zachowuje - nie będę tego komentował. I dlatego też okazjonalnie piszę komentarze bo żałość ogarnia jaka w nich treść i forma. Do Pana Wójek - szanowny kolego jest to plon uzyskany ze 150 kg nasion. Proszę czytać mój komentarz dokładnie. Wiem dokładnie co z tym plonem zebranym zrobić lecz obecnie nie mam na to czasu bo mam do zbioru jeszcze kukurydzę i warzywa. Ona nie czeka na sprzedaż i na naiwnych jak piszesz za 6 złotych. Pozdrawiam.

Rolnik z Wielkoposki, 2012-11-09 00:43:54

ups

heniek, 2012-11-08 16:40:56

Co do plonów powyżej 3t/ha i maksymalnego 4 tha:
1) okolice Oleśnicy, dolnośląskie- plon nieco ponad 3t/ha
2) okolice Opatówka, woj. wielkopolskie 4t/ha
3) Kozłów 3t/0,8 ha
4) Ostrów Wlkp. 3t/ha
Więcej przykładów proszę bezpośrednio pytać w firmie AgroYoumis.

AY, 2012-11-08 13:12:24

Jest napisane, że ta odmiana Annushka " ma wysoki potencjał plonowania od 3 t/ha" nie znaczy to że każdy rolnik taki plon osiągnie, bo na plon nie wpływa tylko owy potencjał ale także inne czynniki (warunki pogodowe, stanowisko, lustracja plantacji, uprawa ziemi, wilgotność ziemi do której jest wysiewany materiał, nawożenie a i w końcu sam rolnik). Artykuł napisany został przez kogoś z portalu a nie przez nas. Nie każdy artykuł jest dawany nam do recenzji.
Annushka jest już zarejetrowana w UE a więc nie oddaje jej się na badania do COBORU. Badania rejestrowe prowadzone przez ten ośrodek są za to prowadzone na innnych odmianach w tym Mavka.
Jeśli chodzi o termin siewu to 1 i 2 dekada maja to termin który my zalecamy, polski profesor z UP zaleca siew ok 25 kwietnia. Będąc na doświadczeniu w Top farms Głubczyce termin siewu był dokładnie 27 kwietnia.
Jeśli chodzi o środki- to chyba wiadome jest, że rolnicy często stosują środki niezarejestrowane na daną uprawę (i ie tylko chodzi tu o soję). Łatwiej jest Państwu tego nie ewidencjonować. Wyobraża sobie Pan że my kupujemy i zaprawiamy 300t nasion bez zaewidencjonowania?
A za powstałe niedogodności z dostawą przepraszam.

AY, 2012-11-08 12:49:00

Sprawa wyjaśniła się i otrzymał pan 4830 kg z dwóch hektarów więc wydajność z hektara wyniosła 2415 kg co już żadną rewelacją nie jest .Następna sprawa to że jak sam pan pisze soja nadal czeka na sprzedaż na przyczepie ale z jakiego powodu ?Czy czeka pan na większą cenę ? czy po prostu nie ma gdzie tego upchać na przetwórstwo a jedyna szansa to wcisnąć naiwnym jako nasiona po 6 zł /kg ?

wójek, 2012-11-08 08:12:08BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

@arszczecinto lobbuj -chyba(na pewno?),że taki z Ciebie związkowiec jak Władziu.. sobie z sarenkami nie radzisz,a mnie podskakujesz trollu!

arszczecin

3 godziny temu, barkas napisał: Działania lubelskiej weterynarii... apel_ASF.pdf Qrwa bioasekuracja...