PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Jest to skrót z konferencji farmera i była tam poruszona kwestia uodpornienia . Podkreślano że taki zabieg aby był skuteczny wymaga dobrej wiedzy od rolnika czyli dobór odpowiedniego adiuwanta woda itp .Już jakiś czas robie opryski obniżonymi dawkami glifosatu razem z siarczanem amonu z dodatkiem zwilżacza z dobrymi skutkami . Pewne różnice można zauważyć gołym okiem np. pokrycie rozkład cieczy na liściu ,myślę że jest to temat rzeka wart uwagi .

m@ciej, 2012-11-10 12:27:50

Zgadzam się, że uzycie odpowiedniego wspomagacza (zwilzacza, adiuwanta) zwiększa skuteczność herbicydów, ale stosowanie zbyt niskich dawek herbicydów prowadzi do uodpornienia chwastów na dany herbicyd. Ma to również znaczenie w innych środkach chemicznych; grzybo bójczych i owadobójczych. Przykładem może być przykład stosowanie bardzo małych dawek cyjanku (bardzo silnej trucizny), które to uodparnia organizmy na tą truciznę. Stosowanie dawek dzielonych (obniżonych ) ma sens tylko w przypadku obawy o uszkodzenie rośliny uprawnej.
Obniżanie dawek prowadzi do;
1. uodpornienia chwastów, chorób i szkodników na dany preparat.
2. większej ilości zabiegów i większego zużycia srodków chemicznych.
3. większych kosztów ochrony
4. Jest korzystne dla firm chemicznych bo rolnik więcej kupi środków chemicznych.
Na koniec miałbym prośbę do redakcji farmera i uczonych aby używali polskiego języka i polskiego nazewnictwa i określeń. Nie wszyscy rolnicy znają określenia i nazewmictwo pochodzące z obcych języków.

J.Krzewiński, 2012-11-10 08:26:19BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Z jęczmieniem jest niby inaczej podobno późne dawki N powodują wyleganie :/

lokizom

Mam dwa jęczmienie. Pierwszy dostał pod korzeń ok.70N. Drugi tylko 25N. Kazdy z nich dostanie azot w postaci RSM, chce polozyc...