PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

kissmy, ja jestem 3m pokoleniem działającym na tym terenie.
babke wsadzili do wagonu bydlecego na syberii i wysadzili tu,
zapierniczala jak osioł, ojciec miał 16-17 lat jak miał wybór szkoła czy utrzymanie rodzeństwa. utrzymal ich. wykształcił. ciężka praca postawił chatę chlewnie itp. nie powiedział mu nikt tylko , ze nie ciężka praca ludzie się bogaca.
miał ok 100 ha pyrow, zebrał, wywiózł. zapomnieli zapłacić ( w czasach jak królował kombajn anna)
działał w czasach gdy nikt nie chciał ziemi z awrsp, te dzierżawy wciskali na siłę na 90 lat, warunkiem dzierżawy działki A była dzierżawa działki B. gdyby był cwaniaczkiem wziąłby jeszcze działający pgr, z zasiewami, traktorami, zwierzętami. za grosze. a on jak jelop ( sam tak twierdzi ) dzierżawil sama ziemię. po akcji z ziemniakami podpadl awrsp( $), przyszła jakąś susza, potem rzepak jelenie opedzlowały. koszty zrobił ,zysku 0 przez kilka lat. nastał czas anr. przyszedł poznaniak ziemię przejął.
z 7 rolników dzierżawiacych 3 pgr, ostał się ino 1. resztę ma ten poznaniak . wszystkie pozostałe ziemię leżące od pgr do dopłat wzięły 3-4 osoby ( naprawdę jest ich ok 15 tu , ale jeśli jeden kupuje na siebie żonę syna córkę i kochankę, to realnie jest 1 ,kolejny z wlkp, prawnik )
co jest jeszcze ciekawe z 15 lat temu przychodzi do tatusia mego rolnik i prosi kup te moje 10 ha. pojechał zobaczyć .1000 zł/ ha piasku, koło jeziora? qrwa, tu nic nie urośnie, zytko w mokrym roku jedynie. sorry zdzichu, nie biorę.
żyto nie uroslo, tylko osiedle domków jednorodzinnych. ;)
dobra ale do sedna.

rozmawiałem wczoraj z moim sołtysem, i wychodzi ze u mnie w promieniu 3 wsi były 2 pgry, z ok 2000 ha. z 60 rolników działających w tych 3 wsiach tylko 1 kupił ziemię należąca kiedyś do tych pgrów. ten mój sołtys, kupił 4 ha 2 lata temu i 1.7 ha w tym roku.
kilku jeszcze ma dzierżawe nie kupią bo nie mają za co. jednego anr sprzedała z dzierżawa ( lub sprzeda nniedługo ) .

więc jeśli anr twierdzi ze sprzedaje ziemię rolnikom, to ja mówię sprawdzam.


kissmy podoba mi się twoja wypowiedz, tylko wątpię aby te 2 pokolenia wystarczyły

arszczecin, 2012-12-11 15:22:20

nie ma dobrego rozwiązania, zawsze ktoś będzie pokrzywdzony, jednak należy określić jakieś rozsądne ramy i bezwzględnie tępić wszelkie odchylenia, w ciągu dwóch pokoleń sytuacja powinna się wyklarować

kissmy..., 2012-12-11 14:20:44

saszeta, jeszcze jedno. dzierżawcy, którym odebrano te % z dzierżaw inaczej by się zachowywali gdyby ta ziemia naprawdę szła na powiększenie gosp rodzinnych.
ale pod tytułem pomocy małym rozpiernicza się tych dużych, ziemię te kupują lekarZe prawnicy itp i walą z niej ekodopłaty. jeśli te prawo ( czytaj brak ,€ ) nie pozwala powiększać małych to po kiego rozpiepszac dużych?

a przecież dla małych ( powiedzmy do średniej woj. ) można zrobić przetarg ograniczony na sprzedaż, obniżyć cenę o połowę, aby oni mogli realnie te ziemię nabyć, w akcie notarialnym zablokować możliwość sprzedaży dla innych na np 15 lat. mały rolnik ma ziemie, rozwija się, płaci podatki, produkuje żyje. a tak mali padną duzi- te sławne bambry , oslabna, też padną i zostanie 3000 wielkich, plus lekarze i prawnicy.

arszczecin, 2012-12-11 14:20:01

prawda jak zwykle po środku. Z jednej strony w kupie siła wiec powinni udział brać wszyscy. Ale z drugiej co mały chłopek będzie się wysilał żeby duży miał lepiej? Dużym za mało ha ale gdyby to mały miał prawo pierwszeństwa to też by było źle. A każdemu rolnikowi nagle dać po 10 czy nawet 100 ha żeby wszyscy byli zadowoleni to skąd wziąć?

saszeta, 2012-12-11 13:45:35

akurat biogaz to najlepszy przykład, bowiem utworzono nawet specjalnie odgałęzienie działania Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej mające na celu wspieranie mikrobiogazowni wsparcie rzędu 500tys. zł nie pozwoliło na jakiekolwiek powodzenie przedsięwzięcie, gdyż nie zadbano o podaż instalacji ani o pakiet ustaw energetycznych, a środki, które są rokrocznie przeznaczane z budżetu krajowego na rolnictwo nie są małe (ok1,73% PKB z projektu na 2012 rok), do tego niewiele mniejsze wsparcie z UE i okazuje się, że efekt jest niewiele większy od sumy nakładów rolnictwo wygenerowało 3,4% PKB w 2011 roku

kissmy..., 2012-12-10 07:42:13

a jest jakaś krajowa polityka rolna?
ja nie widzę żadnego programu związanego z rolnictwem. od lat. wszystko oparte na sezonowości, przypadkowości.
" Udo się albo się nie UDO"
biogas? dla dużych, zamiast popierać mikrogazownie, samowystarczalne , na oborniku, gnojowicy, to wspierają kolosy za 5-8 mln, gdzie wsad energetyczny trzeba dowozić, dokupować

arszczecin, 2012-12-10 00:42:10

sami widzicie, nie wiemy co jest celem krajowej polityki rolnej i od zdefiniowania właściwej struktury należałoby zacząć porządki

kissmy..., 2012-12-09 23:34:40

ukasz, masz racje powinniśmy mieć max 9 ha i 10 krów, i ciapka albo sześdziesiątkę ale bez kabiny, i 3 świnki no 4. i jeszcze kibel na podwórku, i małego fiata. i starą do garów.
kuorwa, ironia, żal.
LEPIEJ BĘDZIE JAK NAS ROZPIERDULĄ, ZLIKWIDUJĄ, BO TYCH DURNYCH KOMENTARZY PEŁNYCH NIENAWIŚCI SŁUCHAĆ SIĘ NIE DA.
pyrkosz, pyrosz a nie jedziesz i nie dojedziesz.

z lonebergi, 2012-12-09 21:45:34

kalemba nie powinien sie dac oszukac bo za chwile @sync i ta cała reszta bedą protestować ze gospodarstwo rodzinne powinno byc do 1000ha bo 300ha to za mało bedzie dla nich i bedą płakać ze rozwijac sie nie mogą i sami bedą kupować na słupa

ukasz, 2012-12-09 21:20:26

@sync pizdzisz jak partyjny aparatczyk

ukasz, 2012-12-09 21:12:13

Napiszę może bardzo podniośle ale chyba tak trzeba.
Nasze dzieci zadadzą bardzo proste pytanie. Co tatusiu zrobiłeś aby temu zapobiec? i każdy w sumieniu będzie musiał odpowiedzieć na to pytanie. W Szczecinie staramy się walczyć jak tylko możemy o naszą przyszłość ale przedewszystkim przyszłość naszych dzieci. Nasz kraj nie szanuje pracy rolnika a także rolnika jako osoby, stara nam się wmówić że jesteśmy wręcz pasożytami a państwo w miastach ledwie nas toleruje. W ostatnim czasie nagonka na rolnika w mediach przez różnych "specjalistów" przybrała niesamowite rozmiary. Musimy to zmienić dla dobra przyszłych rolniczych pokoleń. Czy my krajowi robimy taką krzywdę że bieżemy dopłaty i chcemy się rozwijać, przecież żyjemy w takiej rzeczywistości.

Sync, 2012-12-09 20:37:25

zgadzam się z arszczeninem jak sami o siebie nie zadbamy to na pewno nikt za nas tego nie zrobi albo jest jakaś solidarność rolnicza albo jej nie ma tylko moze byc za późno kiedy to zrozumiemy nasze dzieci i wnuki dalej będą mówić ze Polak mądry po szkodzie...a dzieci i wnuki Holendrów i Niemców będą im odpowiadać nasze pola i kamienice a wasze ulice ...

dolnoślązak 1, 2012-12-09 20:12:17

tak to byli kolesie wojtka a protest był typowo polityczny,rolnicy w tym czasie pracowali w polu.
nigdy nie wezmę udziału w ŻADNYM politycznym proteście bez znaczenia kto będzie u władzy i kto będzie organizatorem.
pomyliłem się dwa razy i więcej nie będzie, żaden pseudo obrońca rolników nie zbije kariery politycznej na moim zdrowiu.

ps. nie twierdzę że protest w Szczecinie jest polityczny

jarki, 2012-12-09 13:17:04

unikacie Bydgoski błędów (dla niewtajemniczonych była to bezczelna plejada traktorów należących do Mojzesewiczowych przyjaciół), przez które Sawickie nie zrobił nic, ale teraz ze względu na sentyment Kalemby (i całego obecnego zaplecza MinRol) warto zrobić coś w Poznaniu a nie w Warszawie

kissmy..., 2012-12-09 12:23:28

@ kissmy, od szczecinka do szczecina droga w miarę :)
@ laik, kurawa, tam ( w szczecinie ) było już ok 1000 osób ! i oni walczą też o tę twoją duopę. niech mi ktoś wytłumaczy definicję BAMBRA, OBSZARNIKA.
to że w zach-pom średnia powierzchnia jest 3 x większa niż w całej polsce to trzeba od razu od obszarników wyzywać. ogarnijcie się.

@ jarki, jak nie możecie jechać do szczecina, trzeba na wawę ruszyć.
@ PANOWIE, albo pójdziemy razem albo po nas i skończcie z tą zawiścią, bo to się przeciwko nam obróci

wyszli chłopy na ulicę. znaczy ze jest źle. a wy od razu pierodolicie że bambry, nowe traktory wam przeszkadzaja, a czym mają wyjechać ciapkiem bez przeglądu?
miejscami jesteście bardziej zawistni niż onetowi miastowi. sami siebie rozpiepszamy tymi podziałami. mały , duzy bamber, kuorwa mac, no panowie.
w przeciwieństwie do wielu z was , ja tam byłem i widziałem kto tam jest. tam nie ma wydepilowanych pizdusiów biznesmenów, tam chłopy mają upierdoolone , poobijane łapy.
z takim podejsciem jakie jest dziś, polskie rolnictwo padnie, i uj, niech pada, niech to rozpierdddlą. niech tą ziemie kupują prawnicy lekarze szkopy. my zdechniemy.
jak czytam komentarz rolnika, małego, ale krowiarza, który wie co to ciężka praca. i on pisze z ironią że on nie jedzie bo w tv serial fajny leci,a tam to bambry strajkują, to mi się bebechy wywracają. a za chwilę płacze że jest źle że kwotę przekroczy i karę będzie płacił. a qrwa płać

arszczecin, 2012-12-09 12:15:32BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

arszczecin

2 godziny temu, lokizom napisał: "Szef" obwodu łowieckiego powiedział mi że teraz jak kola nie będzie stać na wypłatę...

przem

@jarki naraz, razem z T1 na liść flagowy z T2 pójdzie dodatkowo 20-30 gram boru