PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Swinia jest bardzo wrazliwym produktem , ma sie zdecydowanie lepiej z dala od rzadu .

ogrodnik, 2013-02-28 00:47:24

racja, nie potrzeba wsparcia rządu konieczna jest jedynie opatrzność, wystarczyłoby ograniczyć "wymianę" handlową z zachodem, skąd przywozi się wątpliwej jakości mrożonki na wymianę za nasze świeże półtuszę i ja jestem zmuszony konsumować przetwory z tych smakołyków a moi sąsiedzi realizują straty na produkcji trzody chlewnej, gdyż zakłady mięsny cenami skupu rekompensują sobie koszty transportu oraz konieczność sprzedaży produktów w niskich cenach, aby konsument był zadowolony (proszę zauważyć, iż coraz częściej nieprzetworzone mięso jest droższe niż wyrób z tegoż samego mięsa - taki paradoks wartości dodanej w rzeczy samej)

kissmy..., 2012-12-18 23:32:50

Obecny rząd jest kolejnym likwidatorem polskiej hodowli trzody chlewnej. Polscy hodowcy nie mogą nawet korzystać z kredytów klęskowych i jeśli mają straty z powodu suszy lub mrozu są zmuszeni do brania kredytów komercyjnych.Teoretycznie można korzystać z PROW ale trzeba spełnić wiele bzdurnych przepisów z tzw dobrostanu co czyni przedsięwzięcie nieopłacalnym. Głoszone przez "profesorków" teorie ,że stada są zbyt małe to czysta demagogia bo jak zwiększając stado gdy produkcja jest nieopłacalna z powodu niskich cen spowodowanych zmowa cenowa zakładów mięsnych oraz spekulacja na rynku pasz. A to że musimy konkurować ze śmierdzącym mięsem z importu i dotowanym tucznikiem karmionym niedozwolonymi w Polsce paszami to kolejna dyskryminacja. Kontrole inspekcji wet szukające dziury w całym opierając się na "UNIJNYM PRAWIE" stosowanym tylko w Polsce starają się zniechęcić do hodowli. W takiej sytuacji za rok lub dwa zniszczą nas wszystkich .

hohoł, 2012-12-18 22:17:28

import miesa i wódki

ukasz, 2012-12-17 11:36:23

to co ostatnio czyni weterynaria kontrolujac hodowle wola o pomste do nieba !!!zdrowe swinie ida do utylizacji bo w paszach wykryto bialko zwierzece a jednoczesnie sprowadza sie z niemiec dani oraz krajow z poza uni mieso karmione maczkami i jest fajnie .mysle ze za pare chwil to nie bedzie czeko kontrolowac !!a rzad bedzie wspieral import miesa z rosji.

malorolny, 2012-12-17 10:25:40

dlatego na miesie powinny byc etykiety z jakiego kraju mieso pochodzi i z jakiego miesa zostaly wyprodukowane wedliny z krajowego czy zagranicznego od poczatku do konca oznaczenia kto ma mozliwosc niech wybiera to co chce

poplak, 2012-12-16 22:31:42

największy problem jest chyba z konsumentami, jeśli przetwory są znacznie tańsze niż surowe mięso to nie można mieć wątpliwości odnośnie do wątpliwej ich jakości, jednak żaden zakład mięsny nie pozwoli sobie na ograniczenie stosowania tanich półtusz z zachodu dopóki nie uczuli się na nie konsumenta, który obecnie zajada się przetworami z mrożonego mięsa zaimpregnowanego jeszcze solą przemysłową i kto wie o czym jeszcze się dowiemy, więc po cóż płacić więcej rolnikowi jeśli można przywieźć dużo taniego mięsa z zachodu bez żadnych ograniczeń i kontroli?

kissmy..., 2012-12-16 21:45:58

Najważniejszą sprawą jest nadzór nad importem.Inspekcja Wet. powinna sprawdzać czy tanie mięso sprowadzane przez przetwórców i markety spełnia normy jakościowe bo często zapach unoszący się ze stoisk z mięsem świadczy o tym że jest ono nie pierwszej świeżości .Często duży import taniego mięsa jest również powiązany z jakąś aferą np rok temu w Niemczech wykryto wieprzowinę zakażoną antybiotykiem i dioksynami i przyjechała do Polski w promocyjnej cenie.Kolejna sprawa to sprawdzenie tego czy produkowana przez zakład mięsny szynka jest zrobiona z szynki a nie z łopatki ponieważ na zachodzie przodki wieprzowe są mięsem drugiej klasy ,a więc tanim i nasza szynka nigdy z z nim nie wygra .Kiedyś proponowano mi polędwicę sopocką zrobioną z łopatki a powinna być, ze schabu .Dumping również jest niedozwolony a więc powinien być ścigany przez odpowiednie służby. Cenami powinien się zając urząd ochrony konkurencji bo wiadomo,że są dyktowane przez będące w zmowie duże koncerny.
A dopłaty może miałyby sens gdyby dopłacano do każdego tucznika ,bo inaczej trafią one do cwaniaków nastawionych na branie unijnych dotacji i kupią sobie oni kolejny traktor lub inną maszynę albo wyłożą kostka podwórko i tak zamiast pomóc wszystkim rolnikom za sponsorujemy jednego w gminie.

Jasiu, 2012-12-16 20:13:57

Jan Onufry zgadzam sie z Toba Polsus siedzi i nic nie robi co mogłoby bezposrednio poprawic sytuacje rolnika, tylko bawia sie na promocji miesa!takie gadanie to jedno i to samo pytam sie od ilu lat??? Ile czasu juz pan Biegniewski jest w zespole przy ministrze rolnictwa ds. odbudowy pogłowia.
Nie rozumiem po co pan Blicharski swoja droga zaklada kolejny tego typu zespol-ktory znowu nic nie zrobi??wstarczylby jeden a konkretny -ale widocznie znowu chodzi o pozyskanie jakichs pieniedzy, ktorych jak zwykle nawet rolnicy nie powachaja jeszcze rok, dwa poglowie jeszcze troche spadnie a polsus bedzie musial wynajdywac po wsiach rolnikow do wspolpracy

poplak, 2012-12-16 20:01:14

Witam.
Zapene wiele osób strasznie się na mnie obrazi ale artykuł to jedno wielkie biadolenie bez żadnych sensownych wniosków jak uzdrowić sytuację. Po pierwsze zarówno unijne prawo rolne, prawo wspólnotowe jak i przepisy krajowe nie przewiduje możliwości bezpośredniego wsparcia producentów wieprzowiny. Po drugie wsparcie może być przeznaczone na różnego typu szkolenia i akcje marketingowo-promocyjne. Skuteczność takich działań jest odczuwalna tylko dla firm reklamowych i kieszeni zarządów fundacji kierujących tymi programami. Tak było w przypadku PQS. Po trzecie wypowiedzi POLSUS`a nie powinny być nigdzie publikowane. Do aktualnej sytuacji krajowej hodowli organizacja ta mocno się przyłożyła. Sprowadzając polską hodowlę zarodową do poziomu klubu wzajemnej adoracji o szczątkowym potencjale produkcyjnym. Automatycznie niemalże na siłę wepchnęli krajowe fermy w objęcia firm genetycznych. Najsensowniejszym rozwiązaniem wydaje się skopiowanie z Niemiec systemu cen referencyjnych. Czyli częściowy nadzór nad importem polegający na kontrolowaniu czy nie trafia na krajowy rynek towar w cenach dumpingowych i czy zakłady nie duszą krajowej ceny jednocześnie płacąc za towar dużo drożej za granicą. Ale… tak długo jak o krajowej hodowli rozmowa toczy się pomiędzy POLSUS`em, Rządem, zakładami mięsnymi (czyli Schmitfield i Danisch Meat Group) i wtórze ekipy PSL to sytuacja się nie zmieni.

Jan Onufry, 2012-12-16 14:26:14

i jeszcze ogonowe trzeba parobkowi wypłacic

ukasz, 2012-12-16 13:57:38

i jeszcze te inne koszty 10zł świadectwo 4 zł za wypłacenie z konta

wąbrzeźno, 2012-12-16 13:42:12

@imen jestem tego samego zdania
cena tucznika jest ściśle powiązana z kalendarzem i niema wiele wspólnego z podażą .zakłady patrzą wyrwać ile się da te małe zdają sobie sprawę że padną razem z rolnikami w mojej okolicy wszystkie rzeźnie inwestują ale w innych działach

jarki, 2012-12-15 23:06:35

no właśnie świnie to odpad po produkcyjny po biogazowni więc jeśli jej nie mamy to zwijamy produkcję bo na razie świnie hoduje się dla gnoju nie dla mięsa do puki handel i przetwórstwo się nie opamięta

imen, 2012-12-15 23:00:45

@ Figo 78, mam znajomego w De. jakieś 70 muciek, chlewnia na 4000 tuczników, kurnik na 35000 kuraków i biogaz 500 kW.
Krowy marne, a zawsze były ładne. Świn mają dziś tylko 2000. gdyby nie " biznes plan " na biogaz że gnojowica i pomiot muszą iść do biogazowni to nie mieli by nic.
w zeszłym roku mówili że świnie szajse krowy szajse, kury ok, biogas GUT. dziś zostaje tylko biogas.
zebrali śr ok 80 t/ha buraka. połowa na kwotę , reszta w biogas. na przyszły rok ma plan zmniejszyc kuku, na rzecz buraków. Acha, gospodarstwo rodzinne :)
w starych chlewniach nie trzyma świń, bo ruszta nieunijne, miał zmieniać ale czeka ...

arszczecin, 2012-12-15 22:42:03BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Jest mokro jak cholera ma się ocieplić czyli samosiewy będą szalały  Przez 10 dni zboże jare naprawdę powinno się odbudować czyli masz...

damian9871

Kiedyś to rozbierałem i jak dobrze pamiętam tam nie ma żadnych uszczelnień. Spasowane jest w miarę dokładnie i trzyma, u mnie po 4 latach...