PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

@born2roll, a jaki państwo ma interes w wyprzedaży ziemi i likwidowaniu produkcji.

Jeśli rolnicy kupują ziemię do produkcji to jest ok, ale jeśli ziemię kupują rolnicy z marszałkowskiej celem odsprzedaży za chwilę, jeśli na tej ziemi będa powstawały "EKO gospodarstwa" to ja tu nie widzę żadnego interesu.

co do "przywilejów " , konstytucja mówi wyraźnie podstawą ustroju rolnego jest gosp rodzinne.
za wikipedia
"definicji gospodarstwa rolnego:
celowo zorganizowany zespół ludzi, ziemi i innych środków produkcji, którego zadaniem jest wytwarzanie produktów rolniczych przez uprawę roślin i chów zwierzą"

rozumiesz? którego celem jest wytwarzanie produktów rolniczych, a nie pozyskiwanie dopłat. produkcja!
jeśli ma być inaczej, trzeba zmienić zapis w konstytucji i definicje rolnika

arszczecin, 2013-01-09 14:42:44

valkoz - jeśli przetargi są zatajane i jakoś dziwnie ograniczane to zgadzam się z Tobą - jest problem, który trzeba rozwiązać na drodze prawnej - wystarczy zgloszenie do prokuratury. Ja jako obywatel uważam, że przetargi powinny być jak najpowszechniejsze aby było dużo ofert na zakup i właściwa reprezentacja rynku. Tylko taka procedura zapewni uzyskanie jak najwyższej ceny za ten grunt. CO do tego, czy państwo jest czy nie jest firmą to już kwestia natury ideologicznej. DLa mnie państwo powinno raczej przypominać spółdzielnię a nie sp. z o.o. tzn. powinno działać na zerowym zysku. Niemniej jednak ostatni kryzys wskazuje jednak, że polityka finsnowa państwa powinna jednak działać w oparciu o zasady zblizone do biznesowych. Ratingi poszczególnych państw opracowywane przez agencje bazują na wskaźnikach podobnych do tych stosowanych w odniesieniu do podmiotów gospodarczych. Państwo ma przychód, rozchód, kupuje kredyt itd. Nie wchodząc w dyskusję z rozemocjonowaną 'Polką z miasta' czy 'ROLNIKIEM' upieram się, że ziemia powinna być sprzedana temu kto da za nią więcej pieniędzy bo to jest w interesie tego państwa. Tworzenie przywilejów dla kolejnych grup społecznych przy sprzedaży OGÓLNONARODOWEGO majątku (bo rolnicy z zachodniopomorskiego nie mają do tego majątku większych praw niż górnicy ze Śląska) jest po prostu nadużyciem w kategoriach etycznych. W dobie przekształceń własnościowych na początku lat 90tych załogi zakładów dostały za darmo akcje tych podmiotów. Dzień po tym się ich pozbyli uzyskując z tego tytułu krocie pieniedzy. Z rolnikami, którzy taniej niż na rynku kupią ziemię będzie dokładnie tak samo. Stracimi tylko my - pozostali obywatele.

born2roll, 2013-01-09 13:48:45

Rolnik -może dokładnie nie pamiętasz ale za PRL był PFZ dokładnie do 1991r.wtedy to właściwie właściciel ziemi Skarb Państwa poprzez urzędy gmin,czy miast na której znajdowały się nieruchomości tymi nieruchomościami dysponowało.Ten chory twór jaki powstał AWRSP czy teraz ANR bez jakiejkolwiek współpracy z samorządami zaczął tworzyć własną politykę rolną,czego jest efekt taki jak mamy.Ale jak już wcześniej pisałem terapia jaką nam zastosował Balcerowicz musiała być przez kogoś wdrażana.

d.m, 2013-01-09 12:27:47

..Do tych wszystkich którzy mają wpływ na kształtowanie ustroju rolnego:. Powinna w kraju funkcjonować agencja lub coś w rodzaju BANKU ZIEMI prowadząca skup i sprzedaż gruntów rolnych, na następujacych zasadach:. Sprzedający grunty rolne rolnik sprzedaję tylko i wyłącznie za pośrednictwem tej agencji. Agencja je wykupuje i odsprzedaje sąsiadowi rolnikowi za miedzą, w podobnej cenie, za chęcią rolnika chcącego powiększyć swe gospodarstwo, przy czym jeśli rolnik nie posiada gotówki to sprzedaje ją mu na raty.W przypadku gdy owy rolnik nie wyraża chęci do jej zakupu to agencja proponuje następnemu rolnikowi jej zakup, który ma najbliżej miedzę do owej ziemi sprzedawanej. I tak owe przepisy zasad ogólnych mogły już funkcjonować od upadku PRL.Decydenci dużo gadają o powiększeniu powieszchni gospodarstw,ale zarazem działają na szkodę polaków.W przeciwnym wypadku już to by dawno działao.

ROLNIK, 2013-01-09 00:03:00

co to jest 100 ha?? jak spółki mają tysiące. 2 lub 3 tys to jest norma. dlatego to jest zatrważające i normalni rolnicy nawet co mają te 100 ha to nie mają szans. A na 1 tys ha zatrudniają 2 ludzi!!!!!!!!!!!

Stach, 2013-01-08 21:20:40

Zamiast się kłócic topomyślcie co zrobic aby ta sprzedawana ziemia żeczywiście dawała coś Polsce i ludziom w niej rzyjącym. Po pierwsze kupują ją czesto rolnicy ktorzy mają jej już wystarczająco durzo 100ha i więcej, a kasy im terz nie brakuje, potem kupują zagraniczne maszyny i zwalniają traktorzystę bo go już nie potrzebują. Po drugie mali rolnicy tacy 20 hektarowi dla ktorzych ta ziemia powinna byc skierowana nie mają szans jej kupic a im ona jest rzeczywiscie potrzebna. Przykład 10 gospodarstw 70 hektarowych to praca i godziwe rzycie dla 20-30 osób, 2 gospodarstwa 350ha to praca dla 10 osob z których 5 jest obrzydliwie bogatych a 5(pracowników) to przeciętniaki. Więc co lepsze? Podsumowując czy protestujący mają na celu wlasne bogactwo i polityczną slawę czy prawdziwy patryiotyzm bo jednego lepera już mieliśmy co sie na protestach bogactwa dorobil. iemiec Dunczyk czy inny obcokrajowiec ziemi naszej do ciągnika nie zahaczy i za granice przecie nie zaciągnie. A rolnicy jak chcą to niech się dogadują i kupują razem wtedy mogą dać więcej i kupic mniej ale jak ich nie stac to i tak coś kupią. Lepsze coś niż nic. A móże chcą dużo za bezcen jak tak to i ja chcę i myśle że karzdy by chciał. Mamy demokracje jak jeden może zapłacic więcej to i drugi musi. Kończe i mam nadzieje że pazerni zrozumieją że co za dużo to niezdrowo a mali że siła w grupie i że razem łatwiej.

ANALFABETA, 2013-01-08 19:39:46

Wiem, że mamy wielu takich co pisza co wiedzą, ale nie wiedza co piszą. Ty jestes jednym z nich. Guma to tobie trzeba by przylać za brak elementarnej wiedzy o zasadach sprzedazy ziemi w Polsce. (Jak się nie znasz to się nie wtrącaj) O sprzedaży zemi decyduje ANR i jej plan sprzedaży związany z przygotowaniem działek do sprzedąży. Ciekawe z czego trzba by ciebie wyciągać aby dac ci gumą, mam nadzieje że nie z toalety

Hans, 2013-01-08 16:25:57

Tylko czy te ciągniki są produkowane w Polsce. Nie ma już polskich fabryk a niedługo nie będzie polskiej ziemi.

kris, 2013-01-08 13:32:00

A... jeszcze jedno mi sie nasunęło...jak czytam rózne komentarze np. ze "rolnicy wjechali dobrymi maszynami a na ziemię zabrakło" ot durny no pewnie lepiej z naszą wspaniałą polską zasadą zazdrości niech polski rolnik biedny!!! bo polski... a poprzeć i pomagać innemu o boże jaka beznadzieja zamiast sie cieszyć sukcesem innych i samemu dążyć też do sukcesu to lepiej go zniszczyć jakie typowo polskie

Polka z miasta, 2013-01-08 13:16:44

Na tych ziemiach pasą się święte krowy
już dawno powinna ta ziemia być sprzedana
a pieniądze w pewnej częsci zainwestowane w ludzi tam żyjących , ale po co ??? przecież z tych dzierzaw da się dość dobrze żyć wydzierżawiającemu i dzierżawiącemu jak jedną łyżką jedzą
teraz strasznie chłopki obrazone i strajkują
a wyciagnąć ich z tych kabin i guma niech jadą skąd przyjechali i nie zawracają d....

aa, 2013-01-08 13:16:21

Krew się pieni, co ta władza wyczynia.
Po sprzedaniu ziemi pozostanie na sprzedaż tylko jedno: własna matka.

PM, 2013-01-08 13:15:39

niemiecki chleb duński boczek francuskie masło... życzę smacznego głupota niektórych przeraża

kris, 2013-01-08 13:08:19

Ot durny Narodzie!!! owszek sprzedać temu kto da wiecej nie wazne kto, niemiec dunczyk szwed anglik przecież on da więcej widać w szkołach i rodzinach nie uczyli Was patryiotyzmu nasze społeczeństwo to bardzo ubogi twór tego świata a owszem sprzedajcie wszystko i potem jak będziesz wasalem u niemca lub innego to zobaczysz gdzie twoje miejsce w przyrodzie trzecia wojna już trwa jakiś czas ale ekonomiczna i to nie my ją mamy wygrać Ja osobiście popieram ROLNIKÓW i niech mają ziemię przynajmniej będę jadla polskie jedzenie a Wy dalej sprzedawajcie powodzenia...

Polka z miasta, 2013-01-08 12:57:54

born2roll-Chyba nie rozumiesz istoty rzeczy. To nie są przetargi nieograniczone- ale właśnie OGRANICZONE.
"Głównym zadaniem Agencji Nieruchomości Rolnych jest tworzenie i poprawa struktury obszarowej gospodarstw rodzinnych – przypomniał w Sejmie poseł Jan Warzecha i pytał: - Jak się ma realizacja tego zadania agencji do procederu wykupu ziemi rolnej przez spółki zagraniczne, które robią to przy pomocy podstawionych ludzi, słupów? Znane są przypadki sprzedaży ziemi wraz z dzierżawcą, a nawet bez powiadamiania o przetargu rolników ją dzierżawiącym. "

Born2roll- czy uważasz takie przypadki za akceptowalne? Gdy nawet nie daje się szansy rolnikowi dzierżawiącemu ziemie na stanięcie do przetargu? To nie jest uczciwe, nie sądzisz? Podobnie strajkują handlowcy w przejściach podziemnych Warszawy- oni mogą a rolnicy maja siedzieć cicho?

Państwo to nie biznesman, dla którego liczy się tylko zysk, państwo musi dbać o przyszłość, rozwój i o swoich obywateli. Nie zawsze to za co się weźmie w danej chwili więcej pieniedzy jest w dalszej perspektywie bardziej opłacalne- nie mówiąc już, że obywatrele polscy na tym stracą. Rolnik jest takim samym obywatelem tego państwa jak każdy inny. Nie można być taki populistą i przedstawiać wszystko na zasadzie płatników PIT, ZUS itp. Rolnik tak jak inni płaci podatki, w paliwie, VAT za środki produkcji, podatki gruntowe, daje pośrednio pracę wielu ludziom z miasta. Pośrednicy handlujący i przetwarzający żywnością zarabiaja wileokrotnie więcej od rolników. Spróbuj wyżyć z rolnictwa a potem pisz śmiało o uprzywilejowaniu krusem. Dlaczego rolnicy z całej Europy są od lat dotowani a nasi rolnicy mają a 50% lub mniej ich dopłat? Przez lata mogli unowocześnić swoje gospodarstwa i jeszcze są lepiej dotowani niz nasi rolnicy. Czy chciałbyś mieć podobne "równe" warunki konkurenyjności na rynku?

P.S.
jestem płatnikiem ZUS i podatku PIT..

valkoz, 2013-01-08 11:44:42

Ja proponuję rolnikom żeby się zastanowili dlaczego polski podatnik PIT (najczęściej z miasta) ma godzić się na sprzedaż własności państwa (w tym przypadku gruntów) po cenach niższych niż rynkowe tylko po to, żeby tego (nb rzadko płacącego podatek dochodowy czy od nieruchomości i uprzywilejowanego krusem) było na nią stać. Święta zasada: sprzedawać właśność państwa temu kto da za nią więcej, a nie temu kto dziś ma gębę pełną frazesów, a jutro opchnie ją na rynku. Ale Polak zawsze "mądry" przed i po...

born2roll, 2013-01-08 10:41:14BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

Nawiozłem tego z Kwalifikatem C1 z lokalnej CN- po mięszance był rzepak,po nim jęczmień oz.,gęsty to w nim nie było. Teraz likwidacja...

sapek

... a co do głuchego kiedyś miałem na polu kilka lat pod rząd jare na jednym kawałku... po nich były ziemniaki to w nich głuchy poschodził jakby...