PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

biogazownie -- każda gmina musi mieć biogazownie , wsztkie odpady biologiczne ,muszą być segregowane i jeszcze czeka modernizacja oczyszczalni ścieków ,, nauka polska niech się nie wypowiada bo nie pracują naukowo i nie mają wiedzy ,, oprócz filozoficznej i dlatego zlikwidowali 50% humanistycznych i wnieśli im autonomie = likwidacja ?, Duńczycy dawno porobili ,,i inne kraje ,tylko nauka ulepsza i szuka nowych bakterii ,które będą przerabiać w niższych temperaturach -- przyszli rolnicy na całym świecie muszą mieć dodatkowo energię odnawialną z różnych źródeł i przetwórnie ,sklepy by tanio produkować żywność ,, za nie stosowanie przez RZĄDY wniesie kary ,,, gmina w całości zajmuje się ekologią , nauka dała środki ,i powołała nowe instytucje ,teraz na internet i na wiele innych , trzeba pilnować przyznanych praw przez naukę ,,, mogę rolnikom nowe napisać i nauka zatwierdzi ,,,,,,, żaden urzędnik nie będzie podważał ,,,,,,,,,,,,,,,,,

ATEM, 2014-01-29 17:18:30

Biogazowe eldorado nawet nie zdążyło się u nawet rozpocząć, a już mamy krach w tej branży (w Polsce). Więcej na ten temat przeczytają Państwo w portalu cire.pl, gdzie w rubryce 'Materiały problemy" ukazał się właśnie mój raport na ten temat. Zachęcam też do lektury internetowego serwisu o biogazowniach rolniczych w Polsce: www.chronmyklimat.pl/biogazownia

Jacek Krzemiński

Jacek Krzemiński, 2013-09-30 13:46:10

Oj chyba nadchodzi koniec eldorado biogazowego

damian, 2013-03-09 09:42:44

"AG: Tak, bo w nim znajdują się te bakterie, dzięki którym możliwa jest fermentacja aerobowa."

Po przeczytaniu tej wypowiedzi, w której pani profesor twierdzi, że w biogazowni zachodzi fermentacja erobowa (czyli tlenowa) wiem już, że cały ten artykuł to dno.
Jak "specjalista" może publicznie twierdzić, że fermentacja metanowa może zachodzić w warunkach tlenowych??!!?? Tlen zabija bakterie fermentacyjne!

Poza tym - cena kiszonki podana przez panią profesor na poziomie 200 zł/t - to jakiś absurd. Normalnie waha się między 100 a 150 zł w zależności od regionu.

Kwestia wykorzystania odchodów zwierzęcych - bo tam są wg pani profesor bakterie metanowe? Ok, ale TYLKO w oborniku czy gnojowicy bydlęcej.
Poza tym najlepiej jest startować fermentację na bazie wyselekcjonowanej zaszczepki.

Agronom, 2013-03-09 09:13:37

Witam,
chcialbym wywrócić mity, które kraźa okolo biogazowni na rynku polskim:

Mitus 1: "...Najczęściej wykorzystuje się u nas jako substrat gnojowicę, na drugim miejscu jest kiszonka z kukurydzy..."
Jest prawda, źe kiszonka z kukurydzy jest substratem w miare stabilnym, jeźeli jest ona odpowiednio jakościowo przygotowana. Jeźeli bedzie niejakościowa, bedzie miala wydajność gazowa na poziomie traw lub obornika. Kiszonka z kukurydzy wykorzystywana jest teź dla tego, źe najprostsze i najtańsze technologie biogazowe niepotrafia pracować tylko na substratach typu oborników slomnatych itp., czego jakościowe i sprawdzone technologie potrafia. Zupelnie inny rachunek eksploatacji i z tego wynikajacy zwrot kosztów inwestycyjnych biogazowni bedzie przy pracy na oborniku w porównaniu z kukurydza.

Mitus 2: "...powinny powstawać grupy producenckie, a rolnicy powinni się jednoczyć..."
Jak znamy polskich rolników bedzie to problem, kaźdy raczej pracuje na swoim. Niema źadnego udowodnienia zmuszać polskich rolników, źe by sie jednocili w celu budownia biogazowni. Rolnik-inwestor potrzebuje zostawić cieźar uzyskania stosownych decyzji i pozwoleń na kompetentnym partnerze, który sie zna i jest w stanie zrealizować profesjonalnie jak faze przedinwestycyjna tak teź sama budowe biogazowni. Tutaj niema miejsca na kombinowanie, których jesteśmy świadkami, źe kaźdy, kto sobie coś przeczytal o biogazie, czy uczestniczyl gdzieś na konferencji jest juź fachowcem.

Mitus 3: "...Farmer: To podążając tym tropem, instalacja może powstać tylko przy gospodarstwach, które prowadzą produkcję zwierzęcą i wykorzystują substrat pochodzenia zwierzęcego.
AG: Tak, bo w nim znajdują się te bakterie, dzięki którym możliwa jest fermentacja aerobowa..."
Przepraszam, ale chodzi o fermentacje anaerobowa.

Mitus 4: "...Z moich wyliczeń wynika, że tona gnojowicy kosztuje 30-40 zł, słomy - 170 zł, a kukurydza w zależności od rynku - 200 zł. Tak więc ten substrat jest najdroższy..."
Jeźeli jest wydajność biogazowa z gnojowicy na poziomie 8 razy mniejszym niź wydajność z kiszonki kukurydzy, bedzie logicznie teź cena 40 zl za gnojowice nieatrakcyjna, bo w końcu wychodzi droźsza o 120 zl na 1 tonie niź kiszonka kukurydzy i rolnik nigdy tak liczyć niebedzie. Rolnik zawsze bedzie patrzyl na gnojowice jako substrat bezplatny na wstepie do biogazowni, bo po procesie fermentacji otrzyma poferment, którego jakość bedzie minimum na poziomie tych 40 zl za tone i tak samo jak gnojowice moźe poferment stosować na pola. Róźnica jest w tym, źe przed pozyskaniem pofermentu juź otrzymal wyprodukowany z gnojowicy biogaz, który wygenerowal mu w kogeneratorze energie elektryczna i cieplo. Analogicznie bedzie w przypadku obornika bydla, kurzego, indyczego, itp., kiedy on powstaje w gospodarstwie i nietrzeba go uprawiać celowo.

Mitus 5: "...Jedna z koleżanek z redakcji była ostatnio na targach rolniczych Agromek w Danii. Usłyszała tam, że produkcja biogazu w tym kraju jest już nieopłacalna. Było to dochodowe 10 lat temu, ale teraz już nie..."
Niemoźna wrzucać wszystko do jednego worka. Jak we wszystkim tak samo przy biogazowniach placi, źe w momencie kiedy dwa robia to samo, to w wyniku nie na to samo wychodzi. Sa w świecie zrealizowane róźne instalacje biogazowe, na róźnym poziomie technicznym i wykorzystujace róźne substraty. Technologie pracujace tylko na drogich uprawach celowych nigdzie niebeda mialy dlugoterminowy sukces. To samo dotyczy rynku polskiego.

Tomáš Ganger
Biogas-Hochreiter EU

TG, 2013-03-08 12:49:44

Pani Profesor,
Gospodarstwa mniejsze niż 100ha nie maja co myśleć o produkcji biogazu bo nie mają wystarczającej bazy surowcowej oraz nie udźwigną kosztów takiej inwestycji.
Jeżeli chodzi o najbardziej opłacalną wielkość instalacji to mamy dwa przypadki:
- instalacja rolnicza o mocy do 200kW (zgodnie z propozycjami ustawy o OZE)
- instalacja zbiorcza o mocy 2-3MW (gdzie można zoptymalizować koszty obsługi i logistyki
Pozostałe instalacje 200kW-2MW i powyżej 3MW nie są opłacalne.

Każda instalacja powinna być projektowana na konkretny wsad. Nie ma tu możliwości dużego manewru. Najbardziej opłacalne z punktu widzenia rolnika mogą być: kukurydza, żyto mieszańcowe GPS, słonecznik, jako dodatki burak i kiszonki traw.

Eco-e, 2013-02-09 10:23:49

Bardzo dziękuję za rzetelne omówienie tematu

rol-nick, 2013-01-31 08:00:42

końcówka artykułu mówi wszystko w tym temacie

rol-nick, 2013-01-31 07:58:15BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Macierzysz rynek komercyjny - obiekty na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

koziel.wojciech.86

Witam, mam problem z moim wałem napędowym i szukam jakiś sprawdzony i profesjonalny serwis wałów napędowych w krakowie Zależy m...

ikcomas

U mnie beton, co spadło w nocy to już znaku nie ma, teraz słonecznie no i znowu wieje