PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Z zażenowaniem przeczytałem apel Pana Wicepremiera. Jak bowiem zrozumieć apel, by Polska dostała mniej, a nie więcej...Przypuszczam, że bezkrytycznie przyjął on liczby i opinie podsunięte mu przed doradców i publicznie rozpowszechniane jako sukces. Lepiej byłoby gdyby osobiście zapoznał się z ustaleniami szczytu w Brukseli i skonfrontował je z poniższymi wyliczeniami opartymi o unijne prawodawstwo.
1. Przyjęcie propozycji ze szczytu w Brukseli z 8.02.2013 r. jest dla Polski mniej korzystne od odrzucenia tych propozycji. Odrzucenie propozycji oznacza podział środków w oparciu o ustalenia z ostatniego roku obecnej perspektywy czyli z 2013 r. Wtedy Polska otrzymałaby na 2 główne polityki (spójności i rolną) 102,0 mld Euro, a nie jak ustalono na szczycie 101,2 mld Euro! Może ten zysk 800 mln Euro na 7 lat nie jest zbyt imponujący, ale ogólnej straty nie przynosi. Daje natomiast polskiemu rolnictwu i wsi 6,4 mld Euro więcej od najnowszej propozycji Rady. Czyżby Panu Wicepremierowi jako działaczowi wiejskiemu i państwowemu zależało na tym, by polskie rolnictwo i polska wieś otrzymała mniej, a nie więcej? Trudno w to uwierzyć...
2. Rozpowszechnianie przez polskie władze informacji, że budżet rolny będzie większy dla Polski od tego z bieżącej perspektywy jest typową manipulacją, która nie ma pokrycia w faktach. Z unijnego budżetu na lata 2007-2013 Polska ma otrzymać na rolnictwo 34,7 mld Euro (21,3 mld Euro na płatności bezpośrednie i 13,4 mld Euro na rozwój obszarów wiejskich). Natomiast najnowsze propozycje Rady oferują Polsce na ten cel w latach 2014-2020 jedynie 28,3 mld Euro (18,5 mld Euro na płatności bezpośrednie i 9,8 mld Euro na rozwój obszarów wiejskich)! I taką propozycję mają popierać polscy europosłowie. Miejmy nadzieję, że przynajmniej oni potrafią liczyć. Jednocześnie należy pamiętać, że te 34,7 mld Euro z bieżącego budżetu UE jest i tak zaniżoną kwotą gdyż pochodzi ona z budżetu, który był dla Polski krzywdzący i sztucznie zaniżony (10-cio letnie dochodzenie do pełni płatności bezpośrednich!).
3. Najnowsze propozycje są natomiast korzystniejsze dla polityki spójności. W porównaniu z obecnym budżetem w którym Polska ma otrzymać 67,3 mld Euro w latach 2007-2013 propozycja Rady przydziału na ten cel 72,9 mld Euro na lata 2014-2020 wygląda zachęcająco. Szkopuł w tym, że istnieją uzasadnione obawy, że są to pieniądze... wirtualne. Istnie realne zagrożenie, że Polska może ich nie wykorzystać, bo samorządy i budżet centralny są ponad miarę zadłużone. A bez współfinansowania krajowego pieniędzy tych nie da się spożytkować.
4. Zablokowanie nie może trwać w nieskończoność. Dlatego też rząd już teraz powinien rzetelnie przygotować się do negocjacji i przygotować stanowisko zgodne z polską racją stanu i unijnym prawodawstwem. Oznacza to oczywisty postulat, by podział unijnych środków był oparty o obiektywne kryteria i zapewniał realizację traktatowo zapisanych celów Unii takich jak zrównoważony rozwój, równość państw członkowskich wobec traktatów czy też zakaz dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. Obecne propozycje Rady z żadnym z tych celów nie są zgodne.
5. Biorąc powyższe pod uwagę polski Wicepremier powinien apelować do europosłów o ...zablokowanie, a nie poparcie dla propozycji Rady. Po to, by chociażby uniknąć zarzutu braku wiedzy lub nadmiaru cynizmu.

Obserwator 1, 2013-02-19 01:43:34

Hehe człowiek dla pieniędzy wszystko zrobi

m@ciej, 2013-02-18 19:59:19

olefara, klekal dla pslu nie dla nas

arszczecin, 2013-02-18 19:17:21

Nie dla budzetu w takim kształcie, . Umów trzeba dotrzymywac, a w umowie było o wyrównaniu dopłat. Niepodpisanie budzetu skutkuje tym, że trzeba realizowac budżet zapewniający wyrównanie do średnich dopłat dla polskich rolników. Kolejny raz nas wykiwali. Panie Piechociński, klękał Pan na kolanach, mówiąc, że będzie nam służył. Zbluźnił Pan Bogu i ludziom. Nie potrzeba nam takich apostołów.

olefara, 2013-02-18 18:43:27

Jeżeli chodzi o rolnictwo to raczej sukcesu nie ma Różnice w dopłatach pozostaną Na modernizacje aby wyrównać wieloletnie zapóżnienie funduszy mało i z czego tu się cieszyć PO odniosło sukces /fundusz spójności/ ,PSL klęska /fundusz na rolnictwo/

rolnik, 2013-02-18 13:40:36BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

men2face

  Moj SUNDANCE stan na dzis

jarki

Z jęczmieniem jest niby inaczej podobno późne dawki N powodują wyleganie :/