PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Zgadzam się w 100% z kolegą wołkiem.
Trzeba czytać, analizować rynki ale i przyglądać się lokalnemu (nawet i sąsiedzkiemu) rynkowi.
I wyciągac wnioski.
A największa niewiadomą jak narazie jest pogoda.
Opóźnione wysiewy zbóż jarych też bedą miały pływy na plon.
Poza tym zima nie powiedziałą jeszcze ostatniego słowa.
A wszyscy pamiętamy jaki "figiel" spłatała nam w tamtym roku. Wystarczy odwilż a następnie kilka dni porządnego mrozu .... i w zbożach pozamiatane.
Tego ostatniego nie życzę sobie jak jako producent, nie życzę też tego konsumentom.
Pomimo że cena trochę spadła, to taniej już nie powinno być.
Czekam na rozwój sytuacji, najbliższy miesiąc - dwa pokarzą.

Jack, 2013-03-19 08:27:12

wołek jesteś fachowiec jak z koziej (...) trąba. zaszłości to każdy potrafi wytłumaczyc , a co się będzie działo w przód to nikt nie przewidzi po za jasnowidzem. analitycy określają trend ale kiedy nastąpi zmiana trendu to nikt już nie powie.

rol-nlck, 2013-03-17 11:14:04

a w USA już ruszył transport rzeczny? co z el nino?

kissmy..., 2013-03-16 22:09:35

Wszystko da się wytłumaczyć i każdą spekulacje . Np . ostatnie spadki które obserwowaliśmy były spowodowane tym że w USA nie było możliwości przetransportowania zboża do portów więc jeśli nie mogli handlować swoim zbożem to i obili cenę by inni nie handlowali ale ostatnio sytuacja się zmienia i i handel wzrasta powyżej oczekiwań i o dziwo ceny też zaczynają wzrastać . Cena jaka będzie w danym roku jest do przewidzenia ale kiedy i w jakim terminie to jest już sztuka nie do opanowania bo jesteśmy za mali by to wiedzieć a skoro ceny nie osiągają zakładanych na ten sezon maximów więc należy czekać aż do skutku .Każdy niech ma swoja głowę bo nikt jej nie zastąpi i niech każdy sam rozstrzygnie po jakiej cenie sprzeda .Osobiście uważam że zboże podrożeje ale kiedy to już nie powiem bo jak się pomylę choćby o tydzień to zaraz będą pretensje .Po to Bóg dał każdemu rozum by samodzielnie myśleć a nie powielać przykłady innych i dość często ich błędy .

wołek, 2013-03-16 20:03:32

oczywiscie czarna kawa

pracodawca, 2013-03-16 19:10:03

a co do picia dajesz?

ukasz, 2013-03-16 19:00:29

ukasz rzuc ta Twoja gospodarke bo po co masz wegetowac , dam Ci 1500 na reke a i płodów rolnych sobie wezmiesz by nakarmic rodzine:) i bedziesz zył jak lord, jesc dadza , pic tez lepiej nie trzeba

pracodawca, 2013-03-16 18:56:42

to na czym teraz interes zrobić zboze tanie bydło leci w dół mleko jeden kwartał w góre trzy kwartały w dół a o swiniach to nie wspomne i rób tu całe zycie tylko żeby przeżyć

ukasz, 2013-03-16 17:36:13

wołek masz rację z tymi cenami zboża , ale nie wziołeś pod uwagę spekulantów a to oni rządzą cenami . Oni są nie do końca przewidywalni . ile razy pan Tomasz nie potrafi wytłumacztć co się dzieje bo rynek reaguje wbrew logice ,w tej chwili jeżeli ceny nawet wzrosną to w tym sezonie nie wrócą do poprzednich poziomów .

w-40, 2013-03-16 17:28:03

ceny cenami ale jak kasa potrzebna to wiadomo trzeba sprzedać po tyle ile oferują

ukasz, 2013-03-16 16:49:57

Co tu dziwnego ? Raporty z poszczególnych państw są ogólnie dostępne i wystarczy tylko poszperać ,przetłumaczyć i się wie .Oczywiście taka analiza powinna być przedstawiona nie przez mnie ale przez IZP lub IR w ostateczności przez portale takie jak ten co by się zgadzało i pan Tomasz Roszkowski nie raz przedstawia na tym portalu te fakty .Wystarczy zapamiętać i przedstawić .A jak jest z Polskimi rolnikami to widać gdy ceny spadają i zaczyna się panika .Nikt wtedy nie pamięta że zboże które sprzedaje jest okrojone z plonu .Nikt nie pamięta że gdy było siane na jesieni 2011 była susza , potem wiosenne wymrożenia tylko widzi panikę z poprzedniego tygodnia a gdy sprzeda to pociesza się tym że za tydzień było jeszcze taniej .A w skupach zacierają ręce i kupują wbrew logice bo skoro tanieje to po co kupują by potem taniej odsprzedać ? Dobrze znają rynek i walą po łebkach panikarzy w myśl zasady że /najwięcej kupuje się gdy cena spada /.
Zadziwia mnie także fakt że na forach internetowych jest wiele dyskusji o cenach produkcji i przebijania się jak najtaniej wyprodukować i kto taniej o 5 zł kupił środek na hektar a jednocześnie potem ta sama osoba sprzedaje w żniwa pełno parametrową pszenice po 700 zł tracąc praktycznie cały zysk no ale 5 zł na środku zaoszczędziła :) .

wołek, 2013-03-16 16:30:43

ja cie niemoge @wołek ale globalna wiedza zarombista- ty tak napoważnie to wszystko wiesz czy tak sobie pozmyślałeś? na poważnie pytam.

waleczny, 2013-03-16 10:19:41

Fakty są takie że w tym sezonie ceny jeszcze pokażą pazury i nie ma znaczenia co się dzieje w Polsce a na świecie .A co do przyszłości to też nie będzie kolorowo bo w USA susza która nadal się utrzymuje ,obecne zbiory Argentyna susza ,częściowo w Brazylii , Australia jak nie powodzie zalewające tyś .hektarów upraw to w innych miejscach także susze .Europa już zaczyna dawać pierwsze sygnały o mniejszych zasiewach i np. w Anglii zasiewy przez dużą wilgotność gleby nie zostały wykonane w 19-26 % ,Francja podobnie ,w Polsce były mniejsze zasiewy o powiększone zasiewy kukurydzy w poprzednim sezonie .Rejony takie jak Rumunia ,Bułgaria , Węgry będą w miarę stabilne choć zasiewy były prowadzone w suchą glebę .Rosja obecnie podaje że przyszłoroczne zbioru nie przekroczą 100 mln ton a zazwyczaj tak podawali o tej porze więc też będzie mnie a o zapasach które zazwyczaj tam były można zapomnieć bo obecnie cena jest na poziomie 320 $ więc wymiotą wszystko a nawet więcej i car wspomina o imporcie (chyba pierwszy raz w historii ) .Miarowo wydaje się być na Ukrainie i tam może być normalnie ale znowu pojawia się "ale" co z obecnymi opadami śniegu bo przy tej masie jak spadła to oziminy mogą się wydusić .
Jakby nie patrzeć to kolorowo w przyszłym sezonie na pewno nie będzie a uwzględniając że mijający sezon jest fatalny a efekty zobaczymy przed żniwami więc suche gadanie bez faktów że będzie coraz taniej jest śmieszne i nieuzasadnione .

wołek, 2013-03-16 09:31:11

ale i wiecej będzie umierać po zjedzeniu chemicznego chleba

Biedak, 2013-03-16 09:06:54

tłumacz to tak sobie janek tłumacz...ceny chleba też bedą rosły bo się wiecej ludzi rodzi prawda? hehehe ale ekonomiści z tych rolników...

leon330, 2013-03-16 08:33:12BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

arszczecin

takie tam w ogórdku stare, ale ciekawe  

Marecki

Dokładnie. Ciepło w buty im się robi i próbują straszeniem, albo zaproszeniem na członka. A ja już kiedyś mówiłem, że członka z...